Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je to mykóza a kdo jí trpí?

Spory hub rostou všude na naší kůži po celém těle. Je to zcela přirozené. Když se však spory hub rozrostou natolik, že nás obtěžují a způsobují příznaky, vyvinula se z nich infekce.

Mykózou může onemocnět kdokoli – chlapci i dívky, muži i ženy všech věkových kategorií. Je to nepříjemné a obtěžující, ale velmi časté. Naštěstí lze mykózu poměrně snadno léčit. Můžete také udělat mnoho pro to, abyste v budoucnu zabránili vzniku nových plísňových infekcí.

Příčiny a příznaky plísňové infekce se liší v závislosti na místě, kde k infekci došlo, a na plísních, které za ní stojí. Nejčastějšími příznaky většiny typů plísní jsou podráždění, svědění a pálení.

Mykózy jsou velmi častým onemocněním a jsou obvykle zcela neškodné. Mezi nejčastější typy plísňových infekcí patří plíseň nohou, plíseň nehtů, plíseň vlasové pokožky, genitální plíseň a vaginální plíseň.

Kliknutím níže si můžete přečíst více informací o nejběžnějších typech plísňových infekcí a o tom, jak se jich zbavit.

Jaké jsou příznaky mykózy?

Mykóza se může vyskytnout na většině míst na těle. Příznaky se liší v závislosti na druhu houby, kterou jste infikováni.

Kožní mykózy

Napadení kůže po celém těle plísněmi se obvykle projevuje jako velké nebo malé vyrážky či skvrny. Skvrny mohou mít uprostřed světlou barvu s červeným obrysem. Někdy se kůže olupuje a mohou se objevit i malé puchýřky. Často je infekce jasně ohraničená proti zdravé kůži.

Candida fungus je kvasinková houba, která se v malém množství přirozeně vyskytuje na vaší kůži ve zvláště vlhkých oblastech, například v rozkroku, podpaží a pod prsy. Může však dojít k přemnožení této houby. Pokud dojde k přemnožení vedoucímu k infekci, objeví se příznaky zahrnující zarudnutí, podráždění, olupování kůže a někdy i malé puchýřky.

Houba Pityrosporum Ovale se přirozeně vyskytuje i na vaší kůži. Přemnožení této houby může způsobit hnědožluté nebo bílé skvrny na krku, pažích a horních částech těla. Tyto skvrny se nazývají Pityriasis Versicolor. Hydratační krémy a pleťové vody mohou tyto příznaky zhoršit.

Mykóza nohou

Mykózy nohou se nejčastěji vyskytují mezi prsty na nohou. Přesněji řečeno, infekce obvykle začíná mezi čtvrtým a pátým prstem. Mezi typické příznaky patří intenzivní svědění a někdy i praskliny a olupování kůže mezi prsty. Mykózy nohou se mohou rozšířit i na chodidla, kde se mohou objevit nepříjemné puchýře.

Mykóza rukou

Plísňové infekce na rukou se často projevují jako zarudlá a olupující se kůže. Mykóza rukou se častěji vyskytuje u mužů.

Mykóza třísel

Plísňové infekce v rozkroku neboli svědění v rozkroku se projevují stejně jako většina ostatních typů plísní – svědivými, červenými a někdy se olupujícími skvrnami na kůži; často štípou nebo pálí. Záhyby kůže mezi stehny a rozkrokem jsou velmi uzavřené a vlhké, což je ideální pro růst plísní.

Mykóza nehtů

Mykózy nehtů jsou velmi častým onemocněním. Většina případů postihuje nehty na nohou, ale houba může napadnout i nehty na rukou. Obecně dochází ke žlutavému nebo bělavému zbarvení nehtu, jeho ztluštění a může se i uvolnit. Přečtěte si, jak lze mykózy nehtů léčit.

Ne všechny problémy s nehty jsou však způsobeny plísní nehtů. Bílé nebo zažloutlé nehty mohou být způsobeny jinými chorobami. Malý vzorek kůže a vyšetření nehtů lékařem může určit, zda se jedná o plísňovou infekci nebo něco jiného. Pokud máte jakékoli pochybnosti, vždy se poraďte s lékařem. Lékař vám také může doporučit nejlepší antimykotickou léčbu nehtů.

Mykóza dutiny ústní

Plísňové infekce v ústech jsou způsobeny kvasinkovou houbou Candida albicans. Této infekci se také říká afty v ústech. Mezi příznaky patří bílé nebo žluté skvrny v ústní dutině. Skvrny mohou být mírně vyvýšené nebo oteklé. Škrábání skvrn může způsobit malé puchýřky, které snadno krvácejí. Ústní afty mohou způsobovat pálení a nepříjemný pocit v ústech a v krku. Pokud se chcete o aftách v ústech dozvědět více, přečtěte si tento článek zde.

Vaginální mykóza

Vaginální mykózy obvykle způsobuje Candida albicans, známá také jako kvasinková infekce. Při vaginální plísňové infekci obvykle pociťujete pálení, píchání a svědění v pochvě, na stydkých pyskách a v okolí genitálií. Často se objeví bílý nebo žlutý výtok konzistence tvarohu.

Muži mohou mít mykózu na hlavičce nebo předkožce penisu. Obvykle se projevuje jako vyrážka nebo skvrny, které se olupují.

3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy
3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy - 3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím

Vyrážka z plenek

Vyrážka z plenek se může objevit u dětí, které nosí plenky. Pokožka je zarudlá a viditelně podrážděná v místě, kde houba Candida infikuje bolavou kůži. Často se na kůži objeví praskliny a puchýře. Svědí a jsou pro dítě velmi nepříjemné.


Proč se můžete nakazit mykózou?

Tělo má obranné mechanismy, které zajišťují, aby nás přirozené spory plísní, které na sobě všichni máme, nenakazily. Když se u nás objeví plísňová infekce, je to typické proto, že přirozený obranný mechanismus těla byl narušen. Může jít o onemocnění, které oslabuje imunitní systém, léčbu antibiotiky, těhotenství, menstruaci nebo jednoduše o narušení pH organismu.

Mykózu může způsobit také stres a strava. Když jsme ve stresu nebo jíme nezdravou stravu, tělo je v nerovnováze. To může způsobit, že spory plísní rostou více, než si tělo dokáže poradit.

Antibiotika zabíjejí škodlivé bakterie, ale také dobré bakterie, které jinak udržují hladinu plísní na nízké úrovni. Léčba antibiotiky, včetně penicilinu, proto může vést k plísňové infekci.

Kožní mykóza

Kožní mykózy obvykle vznikají v důsledku nerovnováhy organismu, oslabení imunitního systému, kožních onemocnění, hormonálních změn nebo jiného stavu. Kožní plísňové infekce mohou být také nakažlivé, takže jste se mohli nakazit od jiné osoby.

Mykóza nohou

Mykózy nohou se často vyskytují u sportovců a dalších osob, které nosí těsnou obuv a často se potí.

Houba se vyvine v infekci, když máte vlhké, uzavřené nohy, které nemají prostor k dýchání. Těsná, uzavřená obuv a syntetické ponožky/obuv nejsou pro vaše nohy dobré, protože poskytují skvělé prostředí pro růst plísní. Další důvody, proč se u vás objevují plísně nehtů na nohou – najdete je zde.

Vaginální mykóza

Většina žen se někdy v životě setká s plísňovou infekcí v pochvě – nebo mnohokrát v průběhu života. Jedná se o velmi častou infekci, která je často způsobena změnou pH v pochvě. K tomu může dojít například mytím pochvy běžným nebo parfémovaným mýdlem, které naruší rovnováhu přirozeně kyselého prostředí pochvy s neutrálním pH.

Penicilin, některé formy léků a oslabený imunitní systém mohou rovněž způsobit vaginální mykózy. Hormonální změny, například během těhotenství, mohou také poskytnout lepší podmínky pro růst spor plísní.

Ústní mykóza

Mykóza v ústech může být způsobena onemocněním, například pacienti s cukrovkou jsou náchylnější k plísňovým infekcím. Obecně se mykóza v ústech (afty v ústech) vyskytují u lidí, kteří mají z toho či onoho důvodu oslabený imunitní systém.

Může k ní dojít také v důsledku léčby penicilinem, zubní protézou, metabolických poruch nebo poruch imunitního systému. U starších osob, novorozenců, pacientů po chemoterapii a pacientů s AIDS je výskyt afty v ústech pravděpodobnější. Častí kuřáci a narkomani jsou také více ohroženi vznikem plísňové infekce v dutině ústní.


Jak lze léčit mykózy?

Pokud máte podezření na plísňovou infekci, obraťte se na svého lékaře, aby mohl ověřit, zda se skutečně jedná o plíseň, a pokud ano, o jaký druh plísně se jedná. Lékař může infekci snadno a rychle vyšetřit pomocí malého vzorku kůže, nehtu nebo jednoho pramene vlasů.

Je důležité, abyste mykózu léčili co nejrychleji. Pokud se s neléčenou mykózou potýkáte delší dobu, může být obtížnější a může trvat déle, než ji zcela vymýtíte. Pokud však při výskytu mykózy jednáte rychle, můžete ji často léčit léky zakoupenými v místní lékárně. Některé přírodní prostředky, jako například tea tree olej, jsou známé tím, že působí proti bakteriím a pomáhají udržovat pokožku čistou a zdravou.

Léčba kožní mykózy

Kožní mykózy se obvykle léčí mastí nebo krémem. Jak často a jak dlouho budete muset léčbu aplikovat závisí na typu houby a vaší infekci. Může být nutné doplnit krém léčbou tabletami.

Mykózu vlasové pokožky lze často léčit fungicidním šamponem, případně v kombinaci s mastí/krémem a tabletovou léčbou.

Mykóza vlasové pokožky často způsobuje intenzivní svědění: přečtěte si tuto příručku, kde najdete tipy na zmírnění svědění a dalších příznaků.

Léčba mykózy nehtů

Nehtovou mykózu lze léčit fungicidním lakem na nehty. Často je také nutné doplnit lak na nehty tabletovou léčbou. Nehtové mykózy se lze těžko zbavit, takže při léčbě musíte být trpěliví a vytrvalí. Přečtěte si, jak léčit mykózu nehtů, zde.

Léčba mykózy v dutině ústní

Plísňové infekce v ústech se léčí fungicidními přípravky. Může se jednat o ústní vodu nebo tablety. Dále je třeba zjistit příčinu mykózy, abyste mohli zabránit návratu tohoto onemocnění.

V některých případech může pomoci vyplachování úst ústní vodou s chlorhexidinem.

Léčba vaginálních kvasinkových infekcí

Plísňové infekce v pochvě lze ve většině případů léčit čípky s bakteriemi mléčného kvašení, které pomáhají obnovit přirozenou kyselost v pochvě. Můžete si koupit krém, který má stejný účinek, anebo můžete kombinovat čípky s krémy. Obojí lze zakoupit v nejbližší lékárně.

Pokud jsou čípky a krémy neúčinné, můžete si u lékaře nechat předepsat léčbu tabletami. Těhotné ženy nesmí používat tabletovou léčbu.


Pokud máte problémy se svěděním, pálením, citlivostí a podrážděním v okolí poševního vchodu, můžete zkusit použít gel s tea tree olejem, který tyto příznaky zklidní. Společnost Australian Bodycare vyvinula přípravek Femigel, který působí proti bakteriím, svědění, suchosti a podráždění.

3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy
3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy - 3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím

Jsou plísňové infekce nakažlivé?

Některé typy plísňových infekcí mohou nakazit ostatní, zatímco jiné typy plísní nejsou nakažlivé vůbec. Kožní mykózy, například na nohou, rukou a v rozkroku, mohou snadno nakazit ostatní. Jiné typy plísní, například vyrážka z plenek u malých dětí, se však na ostatní přenést nemohou. Mykóza nehtů může být nakažlivá, ale jen velmi zřídka.

Ženy s vaginálními plísňovými infekcemi mohou nakazit muže. Naopak muži s plísňovými infekcemi na hlavičce penisu nebo předkožce nemohou nakazit ženy.

Kožní mykózy se mohou přenášet z jedné osoby na druhou, například v bazénu, koupelně, prostřednictvím vlhkých ručníků nebo kontaktem kůže na kůži. Plísní nohou se můžete snadno nakazit, pokud často chodíte bosí v místech, kde se ostatní myjí – například v bazénu.

Kožní mykózy se mohou přenášet také ze zvířat na člověka – například kočky, psi, morčata nebo telata se mohou nakazit plísní, která je známější pod názvem pásový opar. Je proto důležité, aby bylo léčeno i zvíře – a abyste se vyhnuli dalšímu kontaktu se zvířetem, dokud plíseň zcela nezmizí.


Jak zabránit výskytu plísni?

Nemůžete rozhodnout, zda se u vás plísňová infekce objeví, nebo ne, ale existují způsoby, jak infekci předejít.

Zde je uvedeno, jak můžete zabránit výskytu plísňových infekcí kůže:

 • Vyhněte se kontaktu s kočkami, psy, telaty a dalšími zvířaty, která mohou mít plísňovou infekci.
 • Každý den nechte nohy vyvětrat a osušit – a po umytí si důkladně osušte kůži mezi prsty.
 • Při chůzi kolem bazénu a ve společných koupelnách noste sandály.
 • Každý den noste čisté ponožky – a vyhněte se nošení ponožek ze syntetických materiálů, které ztěžují dýchání kůže.
 • Vyvarujte se sdílení ručníků s ostatními – a pokud máte například mykózu na nehtech na nohou, měli byste používat samostatný ručník na prsty a jiný ručník na zbytek těla.
 • V místech záhybů kůže, které mohou být napadeny mykózou, noste čisté a suché bavlněné oblečení.
 • Vyhněte se hydratačním krémům a pleťovým vodám, pokud jste náchylní k Pityriasis Versicolor, kterou způsobuje houba Pityrosporum Ovale.

Zde se dozvíte, co můžete udělat pro prevenci mykózy nehtů:

 • Udržujte nohy v suchu a co nejvíce na vzduchu.
 • Vyměňte syntetické ponožky za bavlněné nebo vlněné.

Jak můžete zabránit výskytu plísňových infekcí v ústech:

 • Udržujte dobrou ústní hygienu a doplňte čištění zubů kartáčkem na jazyk a po stranách úst.
 • Vyhýbejte se kouření tabáku.
 • Vyhýbejte se sladkým potravinám, které mohou podporovat vznik plísní v ústech.

Zde je uvedeno, co můžete udělat pro prevenci plísňových infekcí v pochvě:

 • Pokud jste náchylná k opakovaným kvasinkovým infekcím, vyhněte se nošení spodního prádla ze syntetických materiálů a nepoužívejte pravidelně vložky do kalhotek.
 • Vyhněte se mytí okolí genitálií běžným mýdlem, protože může narušit přirozenou rovnováhu pH. Místo toho si vyberte mýdlo určené pro použití v intimních oblastech se správným pH.

3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy
3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy - 3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím

Často kladené otázky o plísňových infekcích

Jak se projevuje vaginální mykóza?

Pokud máte vaginální kvasinkovou infekci, obvykle pociťujete pálení, píchání a svědění v pochvě, stydkých pyskách a genitálních záhybech. Často se také objeví bílý nebo žlutý výtok konzistence tvarohu.

Co je to plíseň Candida?

Existují různé typy plísní. Houba Candida albicans je kvasinka, která se přirozeně vyskytuje na těle. Pokud však dojde k přemnožení houby Candida, může způsobit infekci v pochvě, ústech a na místech vaší kůže.

Jsou plísňové infekce v ústech nakažlivé?

Děti s afty v ústech se mohou nakazit od matčiných bradavek během kojení. A obecně platí, že pokud máte plísňovou infekci v ústech, můžete nakazit ostatní - a infekci můžete chytit od ostatních.

Proč se plísňové infekce v ústech vyskytují?

Mykózy v ústech jsou způsobeny několika základními problémy; nejčastěji postihují lidi s oslabeným imunitním systémem v důsledku nemoci. Může být také způsobena kouřením, zubními protézami, piercingem v jazyku, léky a léčbou penicilinem. Vysoce rizikovou skupinou jsou novorozenci.

Proč se na jazyku objevuje mykóza?

Mykózy na jazyku postihují stejné osoby jako afty v ústech: osoby s oslabeným imunitním systémem v důsledku nemoci. Častými příčinami plísňových infekcí jazyka jsou kouření, používání zubních protéz, piercing v jazyku, léky a léčba penicilinem. Kromě toho mohou mít mykózu jazyka, nazývané také afty, i novorozenci.

Jak se drozd v ústech léčí?

Plísňové infekce na jazyku a v ústech se léčí fungicidními přípravky. Může se jednat o léčbu tabletami nebo ústní vodou. Důležité je udržovat dobrou ústní hygienu.

Odkud pochází mykóza?

Plísňové infekce v pochvě způsobují kvasinky rodu Candida. Je velmi častá a je způsobena změnou pH pochvy. K tomu může dojít například mytím parfémovanými mýdly, užíváním penicilinové kúry a některých léků nebo hormonálními změnami.

Jsou vaginální kvasinkové infekce během těhotenství nebezpečné?

Plísňové infekce v pochvě nejsou pro plod škodlivé a nemají vliv na těhotenství. Infekce se léčí čípky a krémy. Léčba tabletami se těhotným ženám nedoporučuje.

Co je to plíseň v krku?

Nadměrné množství hlenu v jícnu může být způsobeno houbou Candida. Léčí se fungicidem ve formě nápoje nebo tablet. Neléčené mykózy v ústech se mohou rozšířit do jícnu, proto je důležité, aby se infekce vždy léčily.

Co léčí ústní mykózy?

Plísně v ústech se léčí fungicidem, který lze užívat jako nápoj nebo tablety. Kromě toho je důležité udržovat dobrou ústní hygienu. Pokud kouříte, přestat kouřit může skutečně pomoci předcházet plísňovým infekcím nyní i v budoucnu.

Jak se mužů nakazit mykózou vlasové pokožky?

Plísňové infekce na pokožce hlavy jsou častější u dětí. Ty se obvykle nakazí od domácích a hospodářských zvířat, a to i v případě, že zvíře nevykazuje žádné známky infekce. Lidé mají na plísňové infekce silnější reakce než zvířata. Je důležité léčit mykózu u člověka i zvířete, jinak se mohou vzájemně znovu nakazit.

Jak se mužů nakazit kožní mykózou?

Kožní mykózy se mohou vyskytovat na mnoha různých místech na těle. Často jsou způsobeny nerovnováhou v těle, například stresem, nezdravou stravou, oslabením imunitního systému nebo hormonálními změnami. Mohou se také nakazit od jiných lidí.

Jak se kvasinkových infekcí zbavit?

Plísňové infekce v pochvě lze léčit pomocí čípků a/nebo krémů obsahujících bakterie mléčného kvašení, které zajišťují správnou úroveň kyselosti. Pokud jsou tyto přípravky neúčinné, můžete si u lékaře nechat předepsat tablety.

Proč má moje dítě plísňovou infekci na zadečku?

Plísňové infekce na zadečku neboli vyrážka z plenek jsou způsobeny zachycenou vlhkostí a sporami plísní. Teplé a vlhké prostředí poskytuje dobré podmínky pro růst plísní a vznik infekce.

Můžete dostat plísňovou infekci v konečníku?

V konečníku můžete mít plísňovou infekci. Často k ní dochází proto, že jste užívali lék, který obsahuje hormon nadledvinek, například k léčbě svědění.

Mohou se vaginální kvasinkovou infekcí nakazit i ostatní?

Plísňové infekce v pochvě se někdy mohou přenášet pohlavním stykem, ale je to velmi vzácné.

Mohou plísňové infekce vyvolat menstruaci?

Nevysvětlitelná menstruace není způsobena vaginální kvasinkovou infekcí – může být způsobena něčím jiným.

Jak vypadají mykózy v ústech?

Ústní mykózy mohou být poměrně bolestivé a měly by být vždy léčeny. Mezi příznaky patří bílé nebo žluté skvrny v ústní dutině. Škrábání těchto míst může způsobit malé puchýřky, které snadno krvácejí. Ústní mykózy mohou také vyvolat pálení a nepříjemný pocit v ústech a v krku.

Jsou plísně stejné jako bakterie?

Všichni máme v těle a na těle plísně a bakterie. Houby a bakterie však nejsou totéž.

Patří mykózy mezi pohlavně přenosná onemocnění?

Mykózy nejsou pohlavně přenosnou nemocí a nejsou nakažlivé jako pohlavně přenosné nemoci. Pokud si všimnete neobvyklého příznaku, vždy se poraďte s lékařem, aby určil, zda se jedná o onemocnění nebo plísňovou infekci. Obojí je třeba léčit, ale různými způsoby.

Je mykóza třísel nebezpečná?

Mykóza třísel není nebezpečná. Přesto by se plíseň měla vždy léčit, protože je nepříjemná a dráždivá – některé typy plísní se mohou přenášet i na ostatní.

Patří bradavice mezi houby?

Bradavice nejsou totéž co plíseň. V některých případech mohou plísňové infekce způsobit malé puchýřky na kůži, ty by však neměly být zaměňovány s bradavicemi.

Jak rychle plíseň zmizí?

Plísňové infekce zřídkakdy zmizí samy bez léčby, takže jde o to, abyste se s plísní rychle vypořádali, a mohli se jí tak zbavit a zabránit tak nakažení ostatních.

Jak dlouho mykóza způsobuje svědění?

Většina typů plísňových infekcí způsobuje svědění, které obvykle nezmizí dříve, než houba zmizí. Je důležité, abyste se co nejdříve podrobili léčbě.

Proč dochází k plísňovým infekcím způsobeným bakterií Candida?

Houba Candida se vyskytuje na kůži všech lidí, ale když dojde k jejímu přemnožení, začne napadat vaši kůži. Často k tomu dochází v souvislosti s nerovnováhou v těle, například kvůli oslabenému imunitnímu systému, stresu, nezdravé stravě nebo hormonálním změnám. Může se také nakazit od jiných lidí.

Může adrenokortikotropní hormon vyvolat mykózu?

Adrenokortikotropní hormon (ACTH) může způsobit mykózu, proto byste měli adrenokortikotropní hormony užívat pouze v nezbytně nutných případech po co nejkratší dobu.

Mohou kondomy způsobit plísňové infekce?

Kondomy vám nemohou způsobit plísňovou infekci, ale mohou způsobit podráždění a svědění, které lze zaměnit s příznaky plísňových infekcí.

Můžete se stát neplodnou kvůli kvasinkové infekci v pochvě?

Plísňové infekce jsou nepříjemné a obtěžující a měly by se vždy léčit, ale neplodnou se kvůli plísňové infekci v pochvě stát nemůžete.

Zmizí plísňové infekce samy od sebe?

Plísňové infekce zřídkakdy zmizí samy od sebe, proto byste měla podstoupit léčbu, jakmile mykózu objevíte, aby se příznaky rychle zmírnily.

Můžete při kvasinkové infekci používat tampony?

Při plísňové infekci v pochvě můžete používat tampony, ale kvůli pohodlí můžete místo nich raději používat vložky.

Můžete mít pohlavní styk, když máte plísňovou infekci?

Při plísňové infekci můžete mít pohlavní styk, ale nezapomeňte použít kondom, abyste nenakazila partnera.

Můžete si jít zaplavat, když máte plísňovou infekci?

Při plísňové infekci se musíte umýt. Pokud však máte mykózu nohou nebo jinou plísňovou infekci, kterou můžete nakazit ostatní, je dobré nosit sandály, když se pohybujete ve veřejných prostorách (např. v šatnách bazénů a veřejných umývárnách), a nikdy se nedělit o ručník.