Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je to pliseň na nohou - a koho postihuje?

Atletická noha je velmi rozšířená plísňová infekce - ve skutečnosti nejčastější ze všech. Plísňová infekce mezi prsty na nohou se vyskytuje zejména u mladých lidí a dospělých, u dětí je však vzácná. Sportovci a další osoby, jejichž nohy jsou často uzavřeny v těsně přiléhající a neprodyšné obuvi, jsou vůči plísním na nohou mimořádně zranitelní. Odtud ostatně pochází i její název, i když sportovci nejsou jediní, kdo atletickou nohou trpí.

Říká se jí také tinea pedis a obvykle napadá kůži mezi vnějšími prsty (malíček a další prst). Odtud se může rozšířit na kůži mezi ostatními prsty, nehty na nohou a případně i dále po chodidle.

Svědění a vyrážka

Pravděpodobně zjistíte, že plíseň na nohou je velmi dráždivé svědění, které prostě nepřestává. Mezi prsty na nohou se také objeví červená, mírně šupinatá vyrážka. Mohou se také objevit malé, vodnaté puchýřky.

Plíseň na nohou se snadno přenáší, proto je důležité zahájit léčbu, jakmile ji objevíte. Pak máte šanci infekci omezit - a to jak na další části těla, tak na další osoby.

Jak vypadá plíseň na nohou - a jaký je to pocit?

Plíseň na nohou je obvykle dobře skrytá mezi prsty na nohou. Obvykle začíná v kůži mezi dvěma vnějšími prsty a odtud se může rozšířit na ostatní prsty, nehty a po celém chodidle.

Obvykle ji objevíte, když vás náhle začne mezi prsty svědit, štípat a pálit. Jedná se o neustálé svědění a pálení, které není snadné ignorovat. Svědění se pak má tendenci zhoršovat, pokud s plísní nic neděláte.

Když se podíváte, pravděpodobně zjistíte, že kůže mezi prsty je mírně zarudlá a šupinatá. Později se mohou objevit malé vodnaté puchýřky, které také štípou a svědí. Atletická noha může také způsobit nepříjemný zápach.

Mokasínový typ atletické nohy

Pokud vás na chodidlech štípe, svědí a pálí a pod chodidly a po stranách nohou vidíte velmi suchou kůži, může se jednat o jiný typ plísně nohou. Jedná se o vzácnou plíseň známou jako mokasínový typ atletické nohy, která postihuje celé chodidlo.

Vypadá to, jako byste měli na nohou sportovní boty nebo mokasíny, a hřebeny v kůži jsou jasně vyznačené. Pokud mokasínový typ atletické nohy neléčíte, může přejít v tvorbu silné krusty, která připomíná ekzém. Podobnou vyrážku můžete mít také na dlaních.

Pokud máte plíseň na nohou, navštivte lékaře

Pokud máte příznaky plísně nohou (obou typů), je nejlepší navštívit lékaře, který bude brzy schopen stanovit diagnózu, protože plíseň na nohou je běžná stížnost, se kterou se lékaři setkávají často. Je důležité, abyste se rychle léčili, abyste infekci nepřenesli na ostatní nebo na jiné části vlastního těla.

Pokud si lékař není jistý, může být nutné odebrat malý kožní seškrab, který bude odeslán na kultivaci a vyšetření. Seškrab kůže je bezbolestný a trvá jen chvíli. Může však trvat několik týdnů, než se dozvíte výsledky testu, protože plíseň je třeba vykultivovat, a to nějakou dobu trvá.

Proč se u lidí objevuje plíseň na nohou?

Plíseň na nohou je způsobena infekcí kožními houbami, známými také jako dermatofyty. Jedná se o druh plísní, které má každý člověk, stejně jako máme v těle a na kůži mnoho dalších hub a bakterií. Tato houba je za normálních okolností neškodná. Žije na odumřelých kožních buňkách a nezpůsobuje škody. Teprve když se podmínky pro růst plísní stanou náhle příliš příznivé, začnou se houby množit rychleji než obvykle a pak napadají kůži nebo nehty.

Houby pronikají do vnější vrstvy kůže a způsobují, že se v kůži tvoří více buněk než obvykle. Když se tyto buňky vytlačí na povrch, kůže zhrubne a šupinatí. Mezi normální kůží a nemocnou kůží je často vidět červený okraj. Jasná hranice mezi postiženou a normální kůží je často vidět u plísňových infekcí kůže obecně, také na jiných místech než na nohou.

Teplé a vlhké podmínky

Houbám se nejlépe daří v teplých a vlhkých podmínkách, takže pokud jsou vaše nohy příliš teplé a vlhké, poskytují houbám ideální podmínky k životu a přílišnému šíření.

Plíseň na nohou je poměrně nakažlivá, takže jste ji mohli chytit od jiných. Ale atletická noha se u vás může objevit i bez toho, abyste se nakazili od někoho jiného. Pokud jsou vaše nohy po většinu času těsně uzavřeny v teplém a vlhkém prostředí, poskytujete plísním ideální podmínky pro jejich rozvoj a množení.

Jak mohu atletickou nohu léčit?

Naštěstí je plíseň na nohou zcela neškodné onemocnění, které se snadno léčí. K dispozici jsou dobré a účinné léčebné postupy. Nejdůležitější věcí, pokud máte atletickou nohu, je neignorovat ji - což je pravděpodobně obtížné, protože velmi nepříjemně svědí.

Pokud není záchvat závažný, můžete mít štěstí a vaše atletická noha může sama odeznít, pokud budou mít vaše nohy dostatek čerstvého vzduchu. Pokud však atletickou nohu neléčíte, riskujete také, že se zhorší. Otázka tedy zní: opravdu si troufáte čekat, zda se vyčistí bez léčby?

Krém na nohy 10% urea
Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 239,00 Kč
Výprodejová cena Od 239,00 Kč Běžná cena
Krém na nohy 10% urea - Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem

Léčba je důležitá

Bez léčby hrozí, že plíseň přenesete na ostatní. Hrozí také, že se atletická noha rozšíří do dalších částí těla. Může se rozšířit i na nehty, takže se objeví i plíseň nehtů, které je mnohem obtížnější se zbavit než atletické nohy. Pokud tedy máte podezření, že máte plíseň mezi prsty nebo na nohou, okamžitě navštivte lékaře.

Pokud budete plíseň na nohou ignorovat, riskujete nejen to, že se může rozšířit a přenést infekci, ale také to, že bakterie mohou získat přístup přes malé trhliny a praskliny v kůži způsobené plísní. Pokud bakterie proniknou přes kůži, riskujete infekci, jako je erysipel. Pak fungicidní léčba nebude stačit a možná budete potřebovat léčbu antibiotiky.

Obecně existuje několik různých způsobů léčby plísně na nohou. Lékař zpravidla navrhne krém nebo mast nebo kúru tablet. Existují také alternativní způsoby léčby, včetně přírodních prostředků, mořicího konzervačního prostředku (Atamon) a různých domácích prostředků.

Krém nebo mast na plíseň na nohou

Ve většině případů vám lékař předepíše fungicidní krém nebo mast, která plíseň zničí. Musí se aplikovat lokálně na danou oblast jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů. Ve většině případů se jedná o účinný lék na atletickou nohu a pouze ve velmi vzácných případech se vyskytne nějaká nežádoucí reakce. I když příznaky odezněly, je důležité v léčbě pokračovat po celou dobu. V opačném případě může hrozit, že plíseň na nohou zůstane a rychle se znovu objeví.

Léčba tabletami

Pokud máte těžký záchvat plísně na nohou nebo pokud vám krém či mast jednoduše nezabírají, může vám lékař předepsat léčbu tabletami. Pokud máte v prasklinách nebo vředech infekci, může být k vyřešení infekce nutná další kúra antibiotik.

Přírodní léčba

Existuje několik různých přírodních prostředků, které jsou antibakteriální a zároveň šetrné k pokožce. Mimo jiné existují přírodní prostředky obsahující Tea Tree Oil, heřmánkový olej, aloe vera nebo levanduli. V některých zemích je Tea Tree Oil uznáván jako přírodní prostředek k léčbě plísně na nohou.

Přírodní prostředky nakapejte na pokožku, kde působí antibakteriálně a také zmírňují svědění a pálení. Různé přírodní prostředky najdete v lékárnách a prodejnách zdravé výživy.

Volně prodejné produkty

Na plíseň na nohou najdete celou řadu přípravků. Ve většině případů mohou váš problém vyléčit. Je však velmi důležité, abyste v léčbě pokračovali po celou dobu, i když vaše příznaky mizí. Jinak riskujete nové vzplanutí plísně.

Pokud jste dosud plíseň na nohou neměli, je dobré nechat se prohlédnout lékařem, abyste měli jistotu, že se jedná o plíseň. Pokud ji pak dostanete znovu, možná bude stačit, když si příště zajdete do lékárny a koupíte si volně prodejný přípravek.

Jak se přenáší plíseň na nohou?

Plíseň na nohou se přenáší, když se na kůži uvolňují šupiny. Proto je riziko infekce největší, pokud chodíte bosí v místech, kde chodí bosí i ostatní. Typickým příkladem jsou sprchy na koupalištích, v tělocvičnách a sportovních halách. Ale samozřejmě to může být i venkovní bazén nebo hotelový pokoj.

Všichni shazujeme odumřelou kůži, která není pouhým okem vidět. Ale drobné šupinky jsou na podlahách, v kobercích, na prostěradlech, v ponožkách a botách. Pokud tedy chodíte bosí tam, kde někdo s atletickou nohou chodil také bosý, riskujete, že se nakazíte.

Nejlepší, co můžete udělat, je nezapomenout nosit přezůvky do sprchy, když používáte veřejné koupelny a sprchy. Nebo obecně, pokud se pohybujete s bosýma nohama tam, kde ostatní lidé často chodí také s bosýma nohama.

Protože je plíseň na nohou velmi nakažlivá, můžete se snadno nakazit od ostatních. Jakmile jednou atletickou nohu chytíte, můžete ji snadno přenést i na ostatní.

I když chodíte tam, kde je riziko plísně, není jisté, že se nakazíte - i když se nakazí ostatní. Všichni nejsme stejně vnímaví k plísní a dva lidé nemusí nutně reagovat stejně, dokonce ani na stejnou infekci.

Atletická noha a plíseň nehtů

Od atletické nohy není daleko k plísni mezi prsty na nohou a na chodidlech. Neléčená plíseň na nohou se proto může brzy rozšířit na nehty a způsobit plíseň nehtů. Na druhou stranu infekce jen zřídkakdy přechází opačným směrem, protože plíseň nehtů je mnohem méně nakažlivá než plíseň na nohou. Nehtové plísně je mnohem obtížnější se zbavit než atletické nohy, proto se ujistěte, že jste se atletické nohy zbavili dříve, než se rozšíří na něco horšího.

Nehtová plíseň často pochází z plísně na nohou, která buď nebyla odhalena, nebo byla příliš dlouho ignorována.

Co můžete sami udělat pro prevenci atletické nohy?

Pokud jste atletickou nohu chytili, je důležité ji léčit. Minimálně stejně důležité je však atletické noze zcela předcházet.

V prevenci atletické nohy je důležitá čistota a dobrá hygiena, ale i když pečujete o hygienu, můžete atletickou nohu chytit, protože je velmi nakažlivá. Riziko však můžete minimalizovat dodržováním některých jednoduchých pravidel a opatření.

Dobrá rada, jak předcházet plísni na nohou:

  • Po koupeli si dobře osušte nohy, zejména mezi prsty.
  • Často se přezouvejte.
  • Pokud je to možné, vyměňte obuv z umělých materiálů za obuv koženou, která umožňuje pokožce lépe dýchat.
  • Dopřejte svým nohám co nejčastěji čerstvý vzduch - noste sandály, kdykoli můžete.
  • Každý den si měňte ponožky - a syntetické ponožky nahraďte vlněnými nebo bavlněnými.
  • Vždy udržujte nohy v čistotě a suchu.
  • Ponožky, ložní prádlo, ručníky a další předměty perte při teplotě nejméně 60 °C, jinak se spory plísní nezničí.
  • Pokud máte atletickou nohu, osušte si nohy jako poslední - a poté dejte ručník do koše na prádlo.

Gel na nohy s Tea Tree olejem
Zklidňující gel pro odstranění zarudnutí a svědění mezi prsty na nohou
+15.000 recenzí
Běžná cena 299,00 Kč
Výprodejová cena 299,00 Kč Běžná cena
Gel na nohy s Tea Tree olejem - Zklidňující gel pro odstranění zarudnutí a svědění mezi prsty na nohou

Často kladené dotazy o plísní na nohou

Jak vypadá plíseň na nohou?

Plíseň na nohou se nejprve projevuje svěděním, pálením a pálením kůže mezi prsty, která často zčervená a mírně se šupinatí. Mohou se také objevit vodnaté puchýře.

Co je to plíseň na nohou?

Plíseň na nohou je velmi častá plísňová infekce, která napadá kůži mezi prsty na nohou. Obvykle začíná mezi vnějšími prsty (malíčkem a dalším prstem) a odtud se šíří na ostatní prsty a případně i na zbytek chodidla.

Co způsobuje plíseň na nohou?

Plíseň na nohou je způsobena infekcí kožními houbami, známými také jako dermatofyty. Jedná se o druh plísně, kterou máme na těle všichni a která je za normálních okolností neškodná. Teprve když se podmínky pro růst hub stanou náhle příliš příznivé (teplo a vlhko), začnou se houby množit rychleji než obvykle a napadnou kůži nebo nehty.

Jak dlouho je plíseň na nohou nakažlivá?

Plíseň na nohou je nakažlivá tak dlouho, dokud ji máte. Proto je nutné ji co nejdříve léčit, abyste ji nepřenesli na ostatní - nebo nenakazili další části těla, například nehty na nohou, kde se plíseň může také objevit.

Můžete proti plísni na nohou použít konzervační přípravek na moření - Atamon?

Atamon se používá ke konzervaci potravin a nápojů, k potlačení růstu kvasinek a plísní. Používá se mimo jiné do džemů. Někteří lidé si proto myslí, že by mohl být zřejmým prostředkem proti plísni na nohou. Lékařská věda však uvádí, že Atamon není účinný proti dermatofytům, tedy druhům plísní, které způsobují atletickou nohu.

Jak byste měli léčit plíseň na nohou?

Existují různé způsoby léčby plísně na nohou. Nejobvyklejší, který obvykle doporučí lékař, je fungicidní krém nebo mast a případně léčba tabletami.

Při atletické noze se často objevuje svědění a olupování kůže, a pak mohou být velkou pomocí přírodní prostředky obsahující Tea Tree Oil.

Vyřeší se plíseň na nohou sama od sebe?

Možná budete mít štěstí a zjistíte, že dostatek čerstvého vzduchu vaše nohy vyléčí. Pokud s tím nic neuděláte, riskujete také, že se infekce rozšíří na vás nebo na ostatní. Nejlepší radou je tedy rychlá léčba.

Může se plíseň na nohou rozšířit i do jiných částí těla?

Plíseň na nohou je velmi nakažlivá, takže ji můžete snadno přenést na jiné části těla. Asi největší riziko je, že se rozšíří na nehty na nohou a stane se z ní plíseň nehtů.

Pokud máte k tomuto tématu další otázky, doporučujeme vám obrátit se na svého lékaře.

Krém na nohy 10% urea
Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 239,00 Kč
Výprodejová cena Od 239,00 Kč Běžná cena
Krém na nohy 10% urea - Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem