Co je to pásový opar?
Za vědeckým termínem Tinea corporis nebo Dermatofytosis corporis et extremitas se skrývá plísňová infekce, která je většinou známá pod názvem pásový opar.
Tinea corporis znamená plíseň na těle. Pásový opar je plísňová infekce na vnější vrstvě kůže a vzniká v důsledku skupiny hub zvaných dermatofyty.
Jaké jsou příznaky pásového oparu?
Pokud trpíte pásovým oparem, projeví se to svědivými skvrnami se zarudnutím, drsnou kůží a šupinatým obrysem.
Typicky se jedná o výsevy připominající puchýřky nebo kolečka a často je jich mnoho u sebe.
Skupina puchýřu se časem rozšiřuje a zvětšuje, pokud se nezačne léčit.
Pasový opar může svědit a může se v něm vyskytovat několik, navzájem se překrývajících skupin puchýřků.
Váš lékař vám může pomoci
Pokud si myslíte, že byste mohli mít pásový opar, měli byste se poradit s lékařem. Lékař se Vás zeptá, zda jste byli v kontaktu se zvířaty, protože to je typický způsob nákazy.
Diagnóza je obvykle snadná, pokud se zjistí typickou skupinu puchýřků na jednom místě. Měly by být vyšetřeny a vyloučeny jiné dermatologické problémy, jako je lupénka nebo atopický ekzém.
Infekce není nebezpečná, ale může svědit a ovlivňovat funkci kůže jako ochranné bariéry proti bakteriím. Kromě toho můžete při výskytu pásového oparu nakazit další osoby. Proto se doporučuje pásový opar co nejdříve léčit.
Pokud by test prokázal plísně, použije se k léčbě krém na plísně.
Nezapomeňte také zkontrolovat své domácí mazlíčky, zda nemají pásový opar. Infekce často vypadá jako lysina na kůži, kde chybí srst.
Je důležité, aby byl zdroj infekce odstraněn. To znamená, že v případě rozšíření infekce prostřednictvím zvířete nebo domácího mazlíčka by měli být léčeni i oni.
Jak se můžete nakazit pasovým oparem?
Infekce pásovým oparem se označuje jako zoofilní infekce, protože se přenáší kontaktem se zvířaty, jako jsou psi, kočky, křečci a morčata.
To znamená, že infekce se může přenášet ze zvířat na člověka.
Pásový opar se šíří přímým kontaktem se zvířaty nebo prostřednictvím hub na volně poletujících chlupech v okolí.
Pásovým oparem se můžete nakazit dotykem domácích zvířat, která jsou sama nakažena. Pásovým oparem se můžete také nakazit od jiných zvířat, jako jsou krávy, kozy, prasata nebo koně.
Pásový opar se také může šířit, pokud se dotknete předmětů nebo povrchů, kterých se předtím dotýkali nakažení lidé nebo zvířata, která s nimi byla v kontaktu dříve. Může se jednat o ručník, prostěradlo, hřebeny nebo kartáče na vlasy.
Pokud trpíte pásovým oparem, nesdílejte s ostatními oblečení, kartáče na vlasy, ručníky ani jiné osobní předměty.
Houby, které vedou ke vzniku pásového oparu, mají obzvláště dobré podmínky pro růst ve vlhkém a uzavřeném prostředí.
Infekčnost
Riziko infekce se rychle sníží, pokud podstoupíte léčbu. Pokud máte děti s pásovým oparem, budou moci jít do školky hned den poté, co byly poprvé ošetřeny.
K propuknutí pásového oparu může nakonec dojít ve školách a školkách.
Pokud vaše dítě má domácího mazlíčka, je riziko onemocnění pásovým oparem vyšší.
Lidé s oslabeným imunitním systémem mají mnohem vyšší riziko nákazy.
Děti s pásovým oparem mohou nakazit i jiné děti. V některých vzácných případech se mohou nakazit i dospělí. Vysoké riziko nákazy mají zejména lidé pracující na farmách..
Léčba pásového oparu
Ve většině případů postačí léčba krémem na hubení plísní. Krém se aplikuje jednou denně po dobu jednoho týdne.
Krém byste měli nanést na pásový opar a také 2 cm kolem postiženého místa. Alternativně existují i další přípravky proti plísním, které se stejně používají na kůži.
Tento krém by se měl aplikovat 2-3krát denně s průměrnou dobou léčby 3-4 týdny, ale v léčbě byste měli pokračovat asi 2 týdny po vymizení příznaků.
Pokud by se pásový opar a diagnostikovaná plísňová infekce rozšířily, může být nutná lékařská léčba pomocí tablet. Věnujte pozornost nežádoucím účinkům těchto léků. K těm nejčastějším patří žaludeční potíže, vyrážky nebo ovlivněná funkce jater.
Pokud současně užíváte jiné léky, například léky na ředění krve nebo léky proti vysoké hladině cholesterolu, mohou se vyskytnout další nežádoucí účinky - pro objasnění se poraďte se svým lékařem.
Přípravky péče o pokožku, které se používají na pásový opar
Při plísňové infekci, jako je pásový opar, dochází k narušení přirozené kožní bariéry proti bakteriím.
Proto může být užitečné používat mycí přípravky na tělo. Toto tělové mýdlo obsahuje přírodní tea tree olej, který čistí a chrání před nežádoucím růstem bakterií.
Tělové mýdlo od Australian Bodycare může následně ošetřit infikovanou pokožku hydratací pro suchou, skvrnitou pokožku.
FAQ - často kladené otázky
Je pásový opar červ pod kůží?
Ne, tato plísňová infekce získala svůj název díky červeným puchýřům, které jsou na kůži viditelné ve většině případů pásového oparu.
Mohu dostat pásový opar i na jiných místech než na kůži?
Ano, na nehtech - zde se však infekce projevuje v podobě zduření a změny barvy nehtů, které zežloutnou a vytvoří se na nich bílá vrstva.
Projevuje se pásový opar pouze červenými puchýři na kůži?
Ne, pásový opar se může projevovat také jako šupinaté červené skvrny a na pokožce hlavy může vypadat jako obyčejný pupínek.
Dostávají pásový opar pouze děti?
Ne, pásový opar mohou dostat i dospělí. Dospělí se většinou nakazí pouze v případě, že jsou v kontaktu se zvířaty nebo zvířecí srstí. Proto se často nakazí veterináři a zemědělci.
Lze pásový opar léčit volně dostupnými léky?
Ano, většinu všech infekcí pásovým oparem lze léčit léky, které nevyžadují lékařský předpis. Před použitím krému nezapomeňte dodržovat pokyny.
Projevují se příznaky po infekci pásovým oparem ihned?
Ne, pásový opar má dlouhou inkubační dobu, což je doba mezi infekcí a prvními viditelnými příznaky. Může trvat několik dní až týden, než se na kůži objeví červené skvrny nebo kruhy. Může trvat až 2 nebo 3 týdny, než se na pokožce hlavy objeví příznaky pásového oparu.
Měli by se léčit i jiní lidé než nakažení?
Ano, pokud je jeden člen vaší rodiny nakažen pásovým oparem, doporučuje se, aby se léčili všichni členové domácnosti, aby se nenakazili navzájem i ostatní.
Potřebuji k léčbě pásového oparu antibiotika?
Ne, protože plísňové infekce nejsou bakterie. Proto byste měli používat léky, které jsou vyrobeny pro léčbu plísní.
Můžete dostat pásový opar více než jednou?
Ano, můžete. Zejména pokud jste po ukončení vlastní léčby stále v kontaktu s nakaženými lidmi nebo zvířaty.