Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je to bakteriální infekce pochvy?

Infekce je zánětlivé onemocnění pochvy. Pochva ženy je tvořena jedinečným systémem bakterií mléčného kvašení a dalších bakterií, hub a mikroorganismů, které žijí vedle sebe.

Při správné kombinaci všech částí se v pochvě udržuje přirozená a zdravá bakteriální flóra, která se projevuje nepřetržitým tokem poševního sekretu.

Sekretu se hovorově říká výtok. Ale vnější bakterie mohou převzít a zničit přirozenou flóru bakterií, a pak nastávají potíže.

Infekce je tedy zánět pochvy, ke kterému dochází, když je pochva infikována bakteriemi nebo plísněmi - a to obvykle způsobuje nepříjemné pocity, jako je zvýšený a páchnoucí výtok.


Co je to výtok?

Ale co je to vlastně výtok? Výtok je tekutina ze sliznic pochvy spojená s odumřelými kožními buňkami z dělohy. Tekutina vychází z pochvy a je to způsob, jak se přirozeně čistí.

Výtok je tedy zcela normální – také na denní bázi. A všechny ženy bez ohledu na věk zažívají výtok v té či oné míře. Množství výtoku u žen se velmi liší, takže neexistuje žádné definitivní pravidlo pro to, co je normální množství výtoku. Výtok je však obvykle popisován jako mírně slizká, čirá nebo bílá konzistence.

Výtok je kromě toho, že je výrazem samočistící funkce pochvy, také obranným mechanismem v pochvě. Vaginální mikroorganismy a bakterie mléčného kvašení společně tvoří obranu, která musí zabránit cizím bakteriím v tom, aby si našly cestu dále po břiše do děložního čípku, vaječníků a vejcovodů.

Prostředí v pochvě je kyselé a normálně je 3,8-4,2 na acidobazické stupnici. Velké množství bakterií mléčného kvašení ji tedy pomáhá udržovat kyselou, neboť kyselé prostředí je odolnější vůči cizím a škodlivým bakteriím.

Sada proti intimnímu zápachu
3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada proti intimnímu zápachu - 3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.

Jak vypadá bakteriální infekce pochvy?

Příznaky infekcí mohou být četné a různé. Společný pro infekce je proto změněný výtok, svědění, podráždění a někdy i slabé krvácení z pochvy. Zánět v pochvě proto vede k mnoha nepříjemnostem v břiše.

Svědění v poševním otvoru a kolem něj je nepříjemné, a když vás svědí, může to být začarovaný kruh, do kterého se dostanete, protože to jen zesiluje pocit svědění.

Infekce může také způsobit pálení v souvislosti s močením a sexem, stejně jako může způsobit bolest nebo pocit tíhy až do břicha.

Zánět pochvy může tedy způsobit nepříjemné pocity v podobě změn barvy, konzistence a zápachu výtoku, pálení a bolesti nebo obojího.


Důvody, proč se u vás objevila bakteriální infekce

Důvodů, proč se u vás objeví vaginální infekce, může být několik. Ale ve velké většině případů je to způsobeno vaginální nerovnováhou. Infekci lze rozdělit na různé typy ‚zánětu‘, a proto příčina závisí také na typu, který máte. Níže naleznete nejčastější typy infekce.

Vaginální kvasinková infekce

Vaginální kvasinková infekce je často se vyskytující stav u velkého počtu žen. Odhaduje se, že až 75 % všech žen bude v průběhu života trápit kvasinková infekce pochvy. V naprosté většině případů, ve skutečnosti kolem 80 % případů plísní, bude tento typ vaginální infekce způsoben kvasinkovou infekcí „Candida albicans“.

Kvasinky přirozeně žijí ve sliznicích pochvy spolu s bakteriemi mléčného kvašení, mikroorganismy a dalšími přirozeně se vyskytujícími bakteriemi v pochvě. Pokud se však podmínky růstu ve vagíně zvýší, budou mít plísně dostatek příležitostí, aby se příliš rozmnožily - a pak dostanete vaginální kvasinkovou infekci s problémy, jako je zvýšený výtok, který je často bílý, hustý a hrudkovitý.

Výtok lze přirovnat ke konzistenci podobné tvarohu. Nepohodlí se také často projevuje jako svědění a pálení v pochvě.

Vaginální infekce se obvykle vyskytuje po léčbě penicilinem s antibiotiky. Léčba zabíjí bakterie mléčného kvašení, které udržují rovnováhu v pochvě stabilní a kyselou, takže je odolná vůči bakteriím a infekcím.

A to dává kvasinkám volnou ruku k explozivnímu množení.

Bakteriální infekce

S bakteriální infekcí přichází vaginální nerovnováha ve vaší pochvě. Když je přirozená rovnováha narušena, může to způsobit silný rybí zápach z pochvy a šedavě vypadající výtok.

Obvykle je to bakterie 'Gardnerella vaginalis', které je dovoleno dominovat, takže bakterie mléčného kvašení nemohou správně vykonávat svou obranu udržováním regulovaného a kyselého prostředí.

Bakterie tedy roste, pokud je kyselá hodnota pH snížena, a místo toho se stává zásaditější. Hodnota pH vagíny může být například méně kyselá, když se výtok a sperma mísí během pohlavního styku.

Semeno je zásadité, a proto může narušit kyselé prostředí a způsobit intimní nepohodlí.

Sada proti intimnímu zápachu
3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada proti intimnímu zápachu - 3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.

Trichomonas

Pokud náhle zjistíte, že se váš výtok změnil na žlutý nebo zelený, může to být známka infekce parazitem Trichomonas. Trichomonas je typ vaginální infekce, který může také způsobit výtok s nepříjemným zápachem, který je doprovázen pálením a bolestí v pochvě a kolem ní.

Infekce parazity se přenáší sexuálně. V Dánsku jde o vzácný stav, ale na druhou stranu jde o jednu z nejrozšířenějších infekcí ve zbytku světa.

Vaginální suchost a podráždění

Další formou vaginální infekce je 'Astrogenní vaginitida', která pokrývá vaginální suchost a podráždění v důsledku snížené vlhkosti v pochvě. Zejména starší ženy zjišťují, že sliznice po menopauze řídnou, a výtok se proto snižuje. Mění složení bakterií v pochvě, takže obranné mechanismy se snižují a mohou vést k bakteriálním útokům.

Suché a podrážděné sliznice mohou způsobit velké nepohodlí, jako je svědění a dokonce pálení, štípání v pochvě.

ČTĚTE TAKÉ: Ulevte suchým sliznicím v období menopauzy

Nežádoucí účinky infekce

Celkově infekce nezpůsobuje komplikace, kromě toho, že může být samozřejmě bolestivá, nepříjemná a obtěžující.

Těhotné ženy si však musí dávat pozor zejména na infekci Trichomonas a nerovnováhu bakteriální flóry s bakteriální vaginózou, protože oba typy poševní infekce mohou vést k předčasným porodům a tím k oslabení novorozence.

Jak léčit vaginální infekce

Pokud jste již prodělali vaginální infekci, existují jak čípky, tak pilulky s kyselinou mléčnou, které mohou pomoci obnovit obranné mechanismy v pochvě. Můžete si je koupit v lékárně.

Intimní problémy můžete obecně řešit také pomocí gelu. K tomuto účelu je ideální například Femigel od Australian Bodycare. Léčí svědění, pálení a nepříjemný zápach v intimní oblasti, zatímco australský Tea Tree olej působí proti bakteriím. Gel má regulované pH, které pomáhá obnovit přirozené prostředí v intimní oblasti. V klinické studii dosáhlo s gelem dobrých výsledků 9 z 10 žen.

Nejlepší léčbou infekce je stejně jako u jiných prevence. Riziko vaginálního zánětu můžete minimalizovat dodržováním následujících opatření:

  • Dbejte na každodenní intimní hygienu a používejte k tomu účelu jemné mýdlo. Používejte například Intimate Wash od společnosti Australian Bodycare, které šetrně myje oblast bez bakterií a zároveň udržuje pokožku hydratovanou, takže nedochází k jejímu podráždění.
  • Používejte gel, který pomáhá udržovat přirozenou rovnováhu a bakteriální flóru v oblasti vnějších genitálií. Femi daily je gel, který při každodenním používání v okolí poševního vchodu účinně působí proti bakteriím, pomáhá regulovat hladinu vlhkosti a udržovat harmonii. Gel byl dermatologicky testován, a proto je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou, a pro tento účel má také regulované pH.
  • Co nejvíce se vyhýbejte používání vložek, protože rychle vytvářejí živnou půdu pro růst cizorodých bakterií.
  • Při použití toalety se nikdy neutírejte zezadu a zepředu - pokud tak učiníte, přenesete bakterie z konečníku do pochvy, kde se mohou množit.
  • Dbejte na to, abyste používali bavlněné kalhotky, které umožňují intimní oblasti dýchat. Vyhněte se proto syntetickým a přiléhavým kalhotám.
  • Použití kondomu během pohlavního styku zajistí, že se zásadité sperma nebude mísit s vaginálním výtokem a nebude hrozit narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě.

Výrobky od Australian Bodycare

3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy
3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy - 3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím