Jak se vypořádat se suchem v ústech
Pokud trpíte suchostí v ústech, určitě nejste sami. Sucho v ústech trápí mnoho lidí, ale naštěstí, pokud patříte mezi ně, můžete s tím něco udělat.
Zde se dozvíte, proč máte sucho v ústech a jak se s tímto problémem můžete vypořádat.
Obsah článku
Jak lze suchosti v ústech předcházet a jak ji léčit?
Je důležité léčit suchost v ústech a snažit se jí předcházet, aby byly zajištěny co nejlepší podmínky pro zdraví ústní dutiny.
Jaké prostředky byste však měli používat na sucho v ústech?
Dobrá ústní hygiena
V první řadě je vždy důležité dodržovat správnou ústní hygienu.
Čistěte si zuby dvakrát denně - ráno a večer. Ani více, ani méně. Pokud si čistíte zuby příliš často, opotřebováváte si zuby i dásně.
Dbejte na to, abyste používali měkký zubní kartáček, a při čištění zubů příliš netlačte.
Mezi zuby, kam zubní kartáček nedosáhne, používejte dentální nit. Často tam uvíznou zbytky jídla, které je třeba odstranit dříve, než poškodí zuby.
Pro zajištění svěžího dechu můžete použít ústní vodu.
Zdravá ústa znamenají hladké zuby, růžové dásně a svěží dech.
Naneste si ústní gel na ústa
Pokud máte skutečně problémy se suchostí v ústech, musíte používat správné produkty. Používejte například ústní gel Australian Bodycare, který je speciálně vyvinutý proti pocitu sucha v ústech.
Účinnou složkou ústního gelu je Tea Tree Oil, který působí antibakteriálně, a gel obsahuje také panthenol a alantoin, které působí proti pocitu sucha v ústech a dodávají jim vlhkost.
Pro zmírnění nepříjemných pocitů byste měli gel používat jednou až čtyřikrát denně - v závislosti na rozsahu problému. Před použitím si nemusíte čistit zuby, ale je dobré si před použitím gelu vypláchnout ústa vodou.
Vytlačte asi dva centimetry na zubní kartáček nebo prst a rozetřete jej na zuby, jazyk a dásně. Po aplikaci ústního gelu 30 minut nejezte ani nepijte - tak dosáhnete nejlepšího výsledku.
Pastilky a spreje
Na trhu jsou k dispozici různé pastilky, spreje a žvýkačky, které pomáhají při suchosti v ústech.
Různé prostředky proti suchu v ústech stimulují vylučování slin, takže zvýšené množství slin zmírňuje pocit sucha v ústech.
Upozornění: Pokud suchost v ústech nezmizí, vždy navštivte svého lékaře nebo zubaře. Je důležité problém řešit, aby se nestal vážným a nepoškodil vaše zdraví.
Několik rad: 5 způsobů, jak se vyhnout suchosti v ústech a jak jí předcházet
- Pijte hodně vody, nejlépe 2-3 litry denně.
- Vyhýbejte se sladkým potravinám.
- Přestaňte kouřit - to samo o sobě způsobuje pocit sucha v ústech.
- Snižte příjem alkoholu - alkohol vysušuje ústa.
- Čistěte si zuby a udržujte správnou ústní hygienu.
Co je to sucho v ústech?
Sucho v ústech je stav, kdy máte pocit, že se vám sliznice v ústech lepí na zuby, a také zjistíte, že nemůžete snadno polykat potravu.
Obvykle se jedná o pocit, že máte v ústech příliš málo slin. Odborný lékařský termín pro sucho v ústech je xerostomie.
Kdo nejčastěji trpí suchostí v ústech?
Suchem v ústech může trpět každý. Pravděpodobně jste tento pocit zažili, například pokud jste byli nervózní nebo jste dlouho neměli dostatek pití.
Sucho v ústech pociťuje ve větší či menší míře přibližně 20 % dospělých - a obvykle se jedná o starší lidi. Není to způsobeno věkem, ale jinými příčinami, o kterých si můžete přečíst více níže.
Příznaky sucha v ústech
Sucho v ústech může mít různé příznaky. Na co byste si měli dát pozor?
Nejčastější příznaky suchosti v ústech:
- Pocit sucha v krku.
- Popraskané rty
- Červený, suchý jazyk.
- Vředy v ústech.
- Suchý, lepkavý pocit v ústech.
- Pocit pálení v ústech.
- Potíže s polykáním, žvýkáním, ochutnáváním a mluvením.
Jaké jsou možné příčiny suchosti v ústech?
Proč máte sucho v ústech? Na to neexistuje jediná odpověď. Důvodů, proč máte pocit sucha v ústech, může být několik. Níže se dozvíte, jaké mohou být jejich příčiny.
Léky a chemoterapie
Zdaleka největší počet případů suchosti v ústech je způsoben užíváním léků. To souvisí s tím, že sucho v ústech je rozšířeno zejména mezi staršími lidmi, protože ti často potřebují léky.
Sucho v ústech však může trápit i mladší lidi, pokud užívají léky. Týká se to zejména léků na úzkost a depresi, vysoký krevní tlak, astma a alergie.
Pokud se léčíte s rakovinou a podstupujete chemoterapii, je také pravděpodobnější, že budete mít sucho v ústech. Léčba ovlivňuje produkci slin a snižuje ji.
Těhotenství
Mnoho těhotných žen trpí v době očekávání dítěte dráždivou suchostí v ústech.
Suchost je nejvýraznější v noci a po ranním probuzení. Sucho v ústech v souvislosti s těhotenstvím je způsobeno mnoha hormonálními změnami probíhajícími v těle, které mohou ovlivnit vylučování slin.
Menopauza
V období menopauzy se může objevit také suchost v ústech.
Je to proto, že během menopauzy dochází k výkyvům hladiny hormonů, které ovlivňují slinné žlázy. To může způsobit dlouhodobou suchost v ústech.
Stres, úzkost a nervozita
Stres, strach nebo nervozita mohou ovlivnit nervový systém a zejména regulaci vylučování slin.
Pokud jste ve stresu z nějakého úkolu nebo se v určité situaci cítíte nervózní, může se vám často stát, že máte ústa suchá jako smirkový papír.
Kdy je sucho v ústech problém?
Kromě zjevných problémů, jako jsou potíže s polykáním a nepříjemné pálení, píchání a pocit sucha v ústech, může mít suchost i další důsledky.
Sucho v ústech zvyšuje riziko infekce v ústech a krku, zubního kazu a zánětu dásní. Sucho v ústech může navíc způsobovat zápach z úst, který může být společensky velmi nepříjemný.
Sliny jsou důležité pro zdraví vašich úst
Sucho v ústech není jen dráždivé - z dlouhodobého hlediska může vést ke zdravotním problémům. Podmínky v suchých ústech jsou příznivější pro růst bakterií, a proto jsou sliny důležité pro zdraví vašich úst.
Vaše slinné žlázy vylučují v průměru 0,5 až 1,5 litru slin každý den - a to pomáhá udržovat v ústech zdravé prostředí.
Funkce slin jsou ve vašich ústech i pro vás důležité:
- Sliny pomáhají odstraňovat zbytky potravy a neutralizovat kyselinu z růstu bakterií, a tím vás chrání před zubním kazem.
- Sliny chrání sliznice a zuby před infekcemi.
- Sliny promazávají zuby a sliznice v ústech, což usnadňuje žvýkání, polykání a mluvení.
- Sliny poskytují určitou ochranu před kyselinami v potravinách a nápojích, které zuby opotřebovávají.
- Sliny jsou prospěšné pro chuťový vjem a celkový prožitek z jídla.