Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je absces zubu?

Absces zubu je sbírka hnisu, která vzniká v důsledku zánětu. Tento stav obvykle vzniká kolem zubů nebo v kapsách dásní. Zánět je nejčastěji způsoben bakteriemi, které vstupují přes kazy nebo poranění dásní.

Tento proces může vést k silné bolesti a může se stát komplikovanějším, pokud není správně léčen.

Léčba abscesu zubu se zaměřuje na odstranění hnisu a základní infekce. Zubaři mohou použít metody jako je kořenová léčba nebo drenáž, aby zajistili, že se infekce nerozšíří.

Je důležité problém rychle řešit, aby se předešlo dalším zdravotním komplikacím a aby infekce nepronikla do krevního oběhu.

Tandbyld i tandkøddet


Příčiny abscesu zubu

Bakteriální infekce často způsobují abscesy zubů a mohou být důsledkem špatné ústní hygieny i stávajících zubních lézí. Neléčené kazy mohou také vést k abscesu, protože bakterie mohou proniknout do tkáně zubu a způsobit infekci.

Oslabený imunitní systém může také zvýšit riziko vzniku abscesů zubů.

Bakteriální infekce

Bakterie v ústech mohou způsobit značné problémy. Útočí na zuby a dásně, pokud nejsou kontrolovány. Tato invaze často začíná v malých kazech nebo poraněních zubů. Tyto otvory dávají bakteriím přímou cestu do vnitřku zubu, kde mohou způsobit infekce.

Jakmile se usadí, bakterie vytvoří abscesy plné hnisu. Tyto infekce se mohou šířit, pokud nejsou rychle léčeny. Léčba je zásadní pro zastavení šíření.

Dobrá ústní hygiena je klíčem k prevenci těchto problémů. Čistěte si zuby dvakrát denně a denně používejte zubní nit, abyste odstranili jídlo a bakteriální nánosy mezi zuby.

Pravidelné návštěvy u zubaře také pomáhají včas odhalit a léčit kazy a paradentóza. To může zabránit bakteriálním infekcím ve vývoji abscesů zubů.

Pamatujte, že antibiotika mohou být nutná k boji proti infekci, spolu s dalšími léčbami jako je drenáž abscesu nebo zubní zákroky k odstranění infikované části zubu.

Zubní léze

Zubní léze mohou vést k vážným problémům, jako je absces zubu, pokud nejsou včas léčeny. Tyto léze často vznikají z poranění zubů nebo dásní. Poškozený zub dává bakteriím otevřené dveře k infekci a tvorbě abscesů.

Pravidelné návštěvy u zubaře mohou tyto problémy včas odhalit a zabránit jejich rozvoji do něčeho vážnějšího. Je důležité vyhledat odbornou pomoc od zubaře, pokud si všimnete známek lézí, abyste předešli dalším komplikacím.

Kromě návštěv u zubaře hraje zásadní roli v prevenci zubních lézí dobrá ústní hygiena. Čistěte si zuby dvakrát denně, pravidelně používejte zubní nit a vyhýbejte se nadměrné konzumaci cukru, abyste minimalizovali riziko lézí a následného rizika abscesu zubu.

Zdravá strava také posiluje imunitní systém a dále chrání proti infekcím v ústech.

Neléčené kazy

Neléčené kazy mohou vést k tvorbě abscesů zubů. Včasnou identifikací a léčbou kazů lze předejít vážným komplikacím. Pravidelné zubní prohlídky mohou zabránit neléčeným kazům, čímž se minimalizuje riziko abscesů zubů. Zdravý životní styl a pravidelná ústní hygiena jsou důležité pro prevenci neléčených kazů.

Oslabený imunitní systém

Oslabený imunitní systém může ztížit tělu boj s infekcemi kolem zubů, což zvyšuje riziko abscesů zubů. Lidé s oslabeným imunitním systémem, jako jsou ti s diabetem, jsou náchylnější k rozvoji abscesů zubů a měli by být ostražití vůči symptomům jako je bolest, otok a výtok hnisu kolem zubů.

Je důležité, aby tito jedinci vyhledali odbornou pomoc a udržovali dobrou ústní hygienu a pravidelné zubní prohlídky, aby předešli abscesům zubů.


Symptomy a léčba abscesu zubu

Když dojde k abscesu zubu, příznaky mohou zahrnovat bolest, otok a zarudnutí kolem infikované oblasti, stejně jako výtok hnisu. Léčba často zahrnuje antibiotika k boji proti infekci, stejně jako drenáž a zubní zákroky k odstranění základní příčiny abscesu.

Bolest

Bolest způsobená abscesem zubu může být intenzivní a trvalá. Často se projevuje jako pulzující bolest, která se zhoršuje při dotyku nebo při žvýkání. Tato bolest může také vyzařovat do ucha nebo čelisti.

Otok a zarudnutí

Pokud si všimnete otoku a zarudnutí kolem infikované oblasti, může to být známkou abscesu zubu. Tyto příznaky mohou být doprovázeny horečkou a bolestí při polykání, což naznačuje potřebu okamžité zubní péče.

Je zásadní co nejdříve vyhledat léčbu, aby se předešlo dalším komplikacím a zmírnila se bolest a nepohodlí.

Výtok hnisu

Výtok hnisu nastává, když se kolem zubu nebo v kapsách dásní hromadí hnis a zánět. To může způsobit otok a bolest a vyžaduje drenáž k úlevě od tlaku. Léčba zahrnuje vytvoření výstupu pro hnis, aby se zabránilo šíření zánětu.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, protože neléčený výtok hnisu může vést k vážným komplikacím.

Výtok hnisu může být známkou základní bakteriální infekce nebo neléčených kazů. Je nezbytné udržovat dobrou ústní hygienu a pravidelné zubní prohlídky, aby se předešlo výtoku hnisu a dalším zubním problémům.

Antibiotická léčba

Když je absces zubu léčen antibiotiky, lékař předepíše léky k boji proti bakteriální infekci. Antibiotika pomáhají zastavit zánět a zabránit dalšímu šíření infekce.

Je důležité brát antibiotika ve předepsané dávce a dokončit celou kúru, aby byly všechny bakterie správně eliminovány. I když se příznaky rychle zlepší po zahájení léčby antibiotiky, kúru je třeba dokončit, aby se zabránilo opakování infekce.

Je také důležité nesdílet léky s ostatními a řídit se pokyny lékaře ohledně vedlejších účinků nebo zvláštních opatření během léčby.

Drenáž a zubní léčba

Když dojde k abscesu zubu, může být nutné odvodnit zánět, aby se zmírnily příznaky a léčila infekce.

1. Drenáž zahrnuje umožnění odtoku hnisu a zánětu z abscesu, aby se snížila bolest a otok.

2. Jakmile je hnis odveden, může zubař provést proceduru zvanou incize a drenáž k odstranění nahromaděného hnisu.

3. Léčba může také zahrnovat antibiotika k boji proti základní bakteriální infekci.

4. Po drenáži zubař posoudí potřebu další zubní léčby, jako je kořenová léčba nebo extrakce postižených zubů.

5. Je důležité vyhledat odbornou pomoc, protože samodrenáž doma může vést k šíření infekce.

Správnou drenáží a následnou léčbou lze absces zubu účinně zvládnout a předejít vážným komplikacím.


Prevence abscesu zubu

Dobrá ústní hygiena a pravidelné návštěvy u zubaře jsou zásadní pro prevenci abscesů zubů. Zdravá strava a životní styl, stejně jako vyhýbání se poraněním zubů a dásní, mohou také pomoci předcházet abscesům.

Dobrá ústní hygiena

Dobrá ústní hygiena zahrnuje každodenní čištění zubů fluoridovou zubní pastou a používání zubní niti nebo mezizubních kartáčků k odstranění plaku a zbytků jídla mezi zuby. Doporučuje se také používat antibakteriální ústní vodu ke snížení množství bakterií v ústech.

Vyhýbejte se sladkým nápojům a svačinám, protože mohou zvýšit riziko vzniku kazů. Konečně, pravidelné návštěvy u zubaře jsou důležité pro kontrolu zubů a udržování zdravé ústní hygieny.

Dobrá ústní hygiena také zahrnuje vyhýbání se kouření, protože kouření může zvýšit riziko problémů s dásněmi a snížit schopnost těla bojovat s infekcemi v ústech.

Sada pro péči o ústní dutinu
Pro péči při zánětu dásní, plísní v ústech a na jazyku
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 925,00 Kč
Sada pro péči o ústní dutinu - Pro péči při zánětu dásní, plísní v ústech a na jazyku

Pravidelné návštěvy u zubaře

Pravidelné návštěvy u zubaře pomáhají předcházet abscesům zubů sledováním kazů a zubního kamene. Pravidelné zubní prohlídky umožňují zubaři včas identifikovat a léčit jakékoli problémy, což může zabránit rozvoji abscesů zubů.

Zubař může také poskytnout rady ohledně správné ústní hygieny a prevence poranění zubů a dásní, což je také zásadní pro předcházení abscesům zubů.

Zdravá strava a životní styl

Zdravá strava hraje klíčovou roli při udržování dobré ústní hygieny a prevenci abscesů zubů. Strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty může pomoci snížit riziko zubních problémů.

Konzumace sladkých potravin a nápojů by měla být omezena, protože mohou podporovat tvorbu kazů a růst bakterií v ústech. Je také důležité pít dostatek vody, protože pomáhá odplavovat bakterie a udržovat dobrou vlhkost v ústech.

Zdravý životní styl, včetně vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu, může také pomoci chránit zuby a dásně před infekcemi a záněty.

Vyhýbání se poškození zubů a dásní

Předcházejte poškození zubů a dásní tím, že nebudete žvýkat tvrdé předměty, jako je led nebo tvrdé bonbóny, které mohou způsobit poškození zubů. Pravidelné používání zubní niti a kartáčků s měkkými štětinami může pomoci předcházet onemocnění dásní. Vyhýbejte se také tabákovým výrobkům, které jsou spojeny s problémy s dásněmi a kazy. Chraňte si zuby při sportovních aktivitách pomocí na míru vyrobeného chrániče zubů a vyhýbejte se kousání tvrdých předmětů, které mohou zuby poškodit. Dodržováním těchto opatření můžete minimalizovat riziko poškození zubů a dásní.


FAQ


Jaké jsou příznaky abscesu zubu?

Příznaky abscesu zubu zahrnují otok tváře, bolest, možnost horečky a pokud je absces v dásni, může být viditelný. Tyto příznaky mohou zažívat jak děti, tak dospělí s moudrostními zuby.


Jak se léčí absces zubu?

Léčba abscesu zubu může zahrnovat užívání antibiotik k boji proti infekci a v některých případech může být nutné provést malý řez k drenáži abscesu. Zubní péče je zásadní pro řešení příčiny abscesu, často kazu nebo periodontitidy.


Může absces zubu vést k vážnějším stavům?

Ano, pokud se absces zubu neléčí, může se infekce rozšířit do dalších částí těla a potenciálně vést k sepse, což je vážný stav.


Jak mohu předejít abscesu zubu?

Abyste předešli abscesu zubu, je důležité udržovat dobrou ústní hygienu, včetně pravidelného čištění a používání zubní niti. Také pravidelně navštěvujte svého zubaře na kontroly a ošetření případných problémů, jako jsou kazy nebo periodontitida, dříve než se rozvinou.


Co mám dělat, pokud si myslím, že mám absces zubu?

Pokud máte podezření na absces zubu, měli byste okamžitě kontaktovat svého zubaře na vyšetření. Mohou potvrdit diagnózu pomocí snímků vašeho zubu a navrhnout nejúčinnější léčbu pro vaši situaci.


Jak vypadá absces zubu?

Absces zubu se projevuje jako červená, oteklá boule na dásni, často lesklá a plná hnisu. Může být viditelný u kořene zubu nebo mezi zuby. Když je absces zralý, může mít bílou nebo žlutou špičku, kde je hnis blízko povrchu.


Zdroje:

nhs.uk