Jak se zbavit zubního plaku

Odborně aktualizováno: 11/1/2023

Většina lidí má občas zubní plak. Je to však váš největší nepřítel v ústech a je důležité se mu vyhýbat.

Jaký je nejlepší způsob?

Přečtěte si více o tom, co je to zubní plak, a o nejlepších způsobech, jak se ho zbavit. 

Četla Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lékárna Varde
Anne má titul MSc ve farmacii vystudované na University of Southern Denmark a několik let pracovala jako lékárnice v lékárně Varde. Zde radí jak zákazníkům, tak lékařům, jak správně používat léčivé přípravky.

Jak odstraňujete zubní plak? 

Čistěte si zuby stejným způsobem jako čistíte toaletu. Co mají vaše zuby a toaleta společného?

V mnoha ohledech se jedná o stejné mechanismy. Tu a tam použijete záchodovou štětku, abyste zabránili tvorbě hnědých usazenin. Stejné je to i s vašimi zuby.

Pokud plak na zubech necháte několik dní nerušeně ležet, stane se z něj pevnější usazenina - a během týdne může ztvrdnout natolik, že už ho sami nedokážete vyčistit. Pak musíte navštívit zubního lékaře, který použije tvrdší opatření.

Nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku zubního plaku, je dodržovat správnou ústní hygienu.

Balení 5 produktů na puchýře a afty v puse nebo na jazyku

Pro každodenní péči o jazyk a afty v ústech

799,00 Kč 925,00 Kč

Nejlepší ústní hygiena

Zdravá ústní hygiena se skládá ze tří kroků každodenního čištění úst: 

  1. Dvakrát denně si důkladně čistěte zuby - pokud možno elektrickým kartáčkem, který je mimořádně účinný. Můžete používat zubní pastu Australian Bodycare s olejem z čajovníku, která je vyvinuta tak, aby udržovala zdravé prostředí v ústech. Je antibakteriální a pomáhá udržovat zubní plak v dostatečné vzdálenosti.
  2. Zubní nití se zbavíte zbytků jídla, na které zubní kartáček nedosáhne. Čištění zubů je důležité doplnit zubní nití mezi zuby, abyste si byli jisti, že jste odstranili bakterie i tam. 
  3. Na závěr použijte ústní vodu, například naši ústní vodu s olejem z čajovníku, která působí antibakteriálně a dodává svěží dech a zdravou ústní dutinu. Jednou nebo dvakrát denně si po čištění zubů vypláchněte ústa asi 20 ml.

Chvíli ji držte v ústech a pak ji vyplivněte. Po použití ústní vody 30 minut nejezte ani nepijte. 

Zubní pasta s Tea Tree olejem

Pro správnou ústní hygienu a péči při aftech a problémech v ústní dutině

159,00 Kč

Dobrá rada pro váš jídelníček, abyste se vyhnuli zubnímu plaku 

To, co jíte, hraje významnou roli v tom, jak zdravá jsou vaše ústa a zuby.

Zde je několik dobrých rad, jak zabránit tvorbě zubního plaku. 

  • Vyhýbejte se sladkým potravinám - zubní plak získává výživu z cukru.
  • Jezte hodně celozrnných výrobků. Ty jsou dobré nejen pro vaše celkové zdraví, ale také pro vaše zuby. Pokud jde o vaše zuby, je to především díky mechanickému účinku, když žvýkáte chléb bohatý na vlákninu, protože pomáhá čistit zuby od plaku.
  • Když jste snědli nebo vypili něco s vysokým obsahem cukru nebo kyseliny, vypláchněte si zuby čistou vodou. 
  • Nesmíte popíjet perlivé nápoje, džusy ani jiné sladké nápoje – zubům velmi škodí cukr obsažený v těchto nápojích. Pijte je tedy vyjímečně a rychle, abyste zuby co nejvíce ochránili.  

Co je to zubní plak? 

Zubní plak je lepkavá bílá vrstva bakterií, která se tvoří na povrchu zubů. Usazuje se na povrchu mezi zuby a okrajem dásní - bakterie v plaku produkují kyseliny, které napadají zubní sklovinu.

Poškozuje zuby i dásně, a pokud s tím něco neuděláte, může vést k trvalému poškození. Zubní plak je tedy jedním z nejhorších nepřátel, které můžete mít v ústech, a příčinou řady zdravotních problémů v ústní dutině. 


Co se stane, když neodstraníte zubní plak? 

Pokud ze zubů neodstraníte zubní plak, může způsobit zubní kaz neboli díry v zubech. Může také způsobit zánět dásní a v nejhorších případech vést k paradentóze.


Zánět dásní a parodontóza 

Charakteristickými znaky zánětu dásní jsou citlivé, zarudlé a krvácející dásně, zatímco paradentóza je nepříjemné onemocnění, při kterém může neléčený zánět dásní způsobit značné poškození tkání v hlubších vrstvách. 

Periodontální onemocnění způsobuje uvolnění zubů a v nejhorším případě jejich úplné vypadnutí, pokud je uchycení zubu příliš poškozeno. 

Špatný dech

Zubní plak může také způsobovat nepříjemný zápach z úst, který je sice méně závažný, ale o to méně nepříjemný - zejména ve společnosti.

Zubní kámen 

Vápník ze slin se hromadí v zubním plaku, ze kterého se stává zubní kámen. Šupiny jsou žluté nebo hnědé usazeniny na zubech. Na zubní sklovině se drží jako tvrdý kámen a jakmile se vytvoří, nemůžete ho sami odstranit. Musí to udělat zubař, který má speciální nástroje na seškrábání kamene.

U některých lidí má zubní kámen tendenci se tvořit více než u jiných, ale obvykle se s věkem stává výraznějším.


Jak poznáte, že máte na zubech plak?

Ústa jsou ideálním místem pro bakterie, protože se zde teplota pohybuje kolem 32 °C a vlhkost vzduchu je vysoká. Některé bakterie jsou prospěšné pro prostředí v ústech a pro vaši schopnost ochutnávat a trávit potravu. Jiné jsou škodlivé - a během dne se škodlivé bakterie hromadí na zubech a tvoří zubní plak.

Jak ale poznáte, že máte na zubech plak?

Pokud máte na zubech plak, je poměrně snadné nahmatat, kde se nachází. K rozhodnutí nepotřebujete zubaře. 

Pokud přejedete špičkou jazyka po zubech a po okraji dásní, ucítíte nerovnosti, pokud se na nich nachází zubní plak. Pokud se o to pokusíte, můžete také nehtem seškrábnout malé množství usazenin.

Pokud máte stále pochybnosti, můžete si také zakoupit speciální barviva, která ukáží plak na povrchu zubů.

Balení 5 produktů na puchýře a afty v puse nebo na jazyku

Pro každodenní péči o jazyk a afty v ústech

799,00 Kč 925,00 Kč