Další informace o striích na zádech
Trápí vás strie na zádech? Nejste v tom sami. Mnoho lidí trápí známé pruhy na více částech těla a je to častý problém mužů i žen, mladých i starších.
V tomto článku vám vysvětlíme, co jsou strie a jaké jsou možnosti léčby, která jim může zabránit.
Obsah článku
Lze se zbavit strií?
V závislosti na příčině se strie mohou objevit na břiše, stehnech, hýždích, bocích, prsou, pažích nebo v podpaží. Často se jedná o místa, kde tělo ukládá velké množství tuku.
Mnoho lidí trpí striemi na zádech, a to jak na horní, tak na dolní části zad. Projevují se jako fialové, růžové nebo modré pruhy na kůži, které časem blednou a zesvětlují.
Strie sice nejsou nutně příjemné, ale nejsou nebezpečné.
Kosmetický aspekt je však pro mnohé zásadní a může ovlivnit kvalitu života. Mnoho lidí se například kvůli striím na těle vyhýbá nošení plavek nebo krátkých šortek a rukávů.
Chcete se zbavit tygřích pruhů? Přečtěte si zde více informací o možnostech léčby.
Možnosti léčby strií na zádech
Bohužel neexistuje žádná osvědčená léčba strií.
Nedostatek vědeckých důkazů o léčbě však neznamená, že byste se měli vzdát.
Strie sice nelze zcela odstranit, ale existuje mnoho možností léčby, které působí proti jejich vzniku a snižují jejich viditelnost.
Trápí vás strie na zádech nebo jinde na těle? Podívejte se, co můžete udělat níže.
Přírodní a vyživující péče o pleť
K minimalizaci strií na zádech může přispět přírodní a vyživující péče o pleť. Může pomoci snížit jejich viditelnost.
Body Oil od Australian Bodycare je pečující olej s obsahem Tea Tree oleje, který zlepšuje vzhled strií, jizev, celulitidy nebo stařeckých skvrn.
Dopřejte své pleti jedinečnou kombinaci zvláčňujících a vyživujících složek, jako je olej z čajovníku, mandlový a slunečnicový olej a skvalan.
Všechny tyto látky pomáhají bojovat proti bakteriím, zjemňují pokožku a zanechávají ji hydratovanou a zdravou. Má také vysoký obsah vitaminu E, který zlepšuje stav pokožky a vyhlazuje strie a jizvy.
Olej poskytuje zdravou a hydratovanou pokožku a snadno se vstřebává do pokožky, aniž by zanechával pocit mastnoty.
Naneste několik kapek oleje na spodní část zad nebo na záda, dobře vmasírujte a nechte zaschnout, než se obléknete.
U 75 % testovaných osob došlo ke zlepšení vzhledu strií - a vy můžete být jednou z nich.
Laserové ošetření
Strie je možné nechat odstranit dermatologem.
Ošetření spočívá ve stimulaci produkce buněk v pojivové tkáni. Tím se nahradí poškozená vlákna a obnoví se pružnost kůže.
Mikrojehličkování
Další možností ošetření je mikrojehličkování, které využívá přirozených samoléčebných vlastností těla.
Dermatologický váleček (váleček s drobnými jehličkami) se používá k cílenému ošetření pokožky a stimuluje růst nových buněk. Výsledkem je zlepšení elasticity pokožky, mimo jiné díky tvorbě nového kolagenu.
Rady pro prevenci
Zdravá a pestrá strava s vitamíny a zeleninou prospívá tělu, a tedy i pleti. Je proto dobré se jí řídit, abyste předešli vzniku strií.
I když se však můžete snažit vyhnout obezitě a rychlému přibírání na váze, není zaručeno, že se vám strie neobjeví.
Krémy, masti, oleje a pleťová mléka dodávají pokožce dodatečnou vlhkost a nikdy neublíží - proto se vždy vyplatí je vyzkoušet, než se rozhodnete pro jiné, drastičtější možnosti léčby.
Co jsou to strie?
Ačkoli si mnoho lidí spojuje strie s rostoucím bříškem těhotných žen, strie nejsou jen problémem těhotných žen.
Strie se latinsky nazývají striae a jedná se o poranění, která vznikají v elastické střední vrstvě podkoží. Při rychlém a silném natažení kůže se strie objeví.
To může být způsobeno například přibýváním na váze během těhotenství nebo špatnou stravou.
Proč se strie objevují na zádech?
Vaše pokožka vydrží hodně, aniž by popraskala, protože je obecně velmi pružná. Pokud jsou však elastická vlákna kůže nadměrně namáhána, ztrácejí svou pružnost.
Strie se netýkají každého. Je to jednoduše způsobeno rozdíly v elasticitě a typu pokožky.
Někteří lidé mají pružnější pokožku, zatímco jiní mají zvýšený sklon ke vzniku strií - například kvůli genetice. Ve hře však může být i mnoho dalších faktorů.
Níže se dozvíte, jaké jsou důvody vzniku strií.
Puberta
Strie netrápí jen těhotné ženy. Známé tygří pruhy jsou ve skutečnosti častým problémem teenagerů.
Během puberty mladí lidé hodně rostou - a jejich tělo s tím obvykle snadno drží krok. Někdy se to však může stát tak rychle, že kůže popraská. V důsledku toho se u některých mladých lidí objeví strie na zádech nebo jinde na těle.
Přibývání a ubývání na váze
Pokud rychle přibíráte na váze, vaše kůže se musí ve velmi krátké době natáhnout. To může zatížit kůži, která s ním nedokáže držet krok.
Kulturisté a vzpěrači mají vysokou tendenci ke vzniku strií, protože velká svalová hmota se vybuduje během krátké doby. Zatížení kůže vede k většímu riziku vzniku strií.
Na druhou stranu, pokud během krátké doby zhubnete hodně, může mít kůže také problém udržet krok se změnami.
Těhotenství
Rychlý nárůst hmotnosti může být způsoben například těhotenstvím. Zejména ke konci těhotenství se kůže ještě více roztáhne, což způsobí vznik strií.
Riziko vzniku strií je vyšší u těhotných žen s nadváhou, mladších těhotných žen a u vícečetných těhotenství (více než jeden plod).
Hormonální nerovnováha
Hormony mají vliv na výskyt strií na těle a na pružnost kůže. Pokud máte nerovnováhu v hormonech, může to zvýšit riziko vzniku strií.
Ke změnám v hormonální rovnováze dochází obvykle u dospívajících, kteří procházejí pubertou, a u těhotných žen.