Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je to plíseň bradavek?

Plísně mohou postihnout kůži téměř kdekoli na těle. Proto se to týká i bradavek. Existují různé typy kožních plísní, které napadají tělo na různých místech a usazují se na kůži jako pravá plísňová infekce.

V závislosti na typu a povaze plísňové infekce způsobí na kůži různé typy nepříjemných pocitů. Obvykle se jedná o kandidy, dermatofyty nebo pityriasis versicolor, což jsou nejčastější příčiny plísňových infekcí kůže.

Plísně bradavek jsou způsobeny kvasinkovou houbou candida albicans a vznikají během kojení v důsledku přemnožení houby na kůži, což způsobuje nepohodlí a nepříjemné pocity na kůži.


Proč se objevují plísně na bradavkách a celkově na kůží?

Na kůži se přirozeně vyskytují plísně, zejména kvasinka candida albicans. Živí se odumřelými kožními buňkami, ale přirozeně silná, čistá a suchá kožní bariéra plísním brání. Zejména v teplých a vlhkých oblastech nacházejí houby příznivé podmínky pro své množení a rozvoj plísňové infekce.

Proto je bradavka během kojení obzvláště náchylná k plísňovým infekcím. Zároveň teplá a vlhká ústa dítěte udržují bradavku teplou a vlhkou po delší dobu několikrát denně.

To umožňuje kvasinkové houbě candida albicans prospívat - poskytuje jí příznivé prostředí pro rozvoj. Houby žijí v rohové vrstvě, což je nejsvrchnější vrstva kůže. Při vhodných vlhkostních podmínkách uvolňují enzymy, které rohovou vrstvu rozpouštějí a umožňují houbám volný přístup k šíření.

Příčinou plísňových infekcí na bradavce může být často také infekce od dítěte. Vaše dítě může mít v ústech plísňovou infekci způsobenou candida albicans, a když jí z prsu, plíseň se přenese na bradavku.

Například pokud máte při porodu vaginální infekci, mohou se plísňové bakterie přenést na vaše novorozené dítě. A dítě pak nakazí matčinu bradavku ústy.

Plísňová infekce tak může být začarovaným kruhem, který je třeba co nejdříve přerušit. Málokdy se stává, že by měl plíseň pouze jeden z partnerů - téměř vždy mají plíseň matka i dítě, a proto je třeba léčit oba, i když má příznaky pouze jeden z nich.

2 produkty na intimní péči proti suchosti, zápachu a svědění
Intimní produkty proti pálení, svědění a podráždění intimních partií
+15.000 recenzí
Běžná cena 499,00 Kč
Výprodejová cena 499,00 Kč Běžná cena 579,00 Kč
2 produkty na intimní péči proti suchosti, zápachu a svědění - Intimní produkty proti pálení, svědění a podráždění intimních partií

Kdo dostává plíseň bradavek?

V podstatě všechny kojící matky jsou ohroženy plísňovou infekcí bradavek. Zvláště náchylné k plísňovým infekcím bradavek jsou však ženy, které nezapomenou nechat prsa před zapnutím podprsenky vysušit, nebo matky, které zapomínají pravidelně měnit kojicí vložky.

Ženy s oslabeným imunitním systémem - například v důsledku cukrovky nebo infekce HIV - mají také větší pravděpodobnost, že se u nich objeví plíseň bradavek. Při oslabeném imunitním systému nejsou bílé krvinky, které normálně bojují proti cizorodým bakteriím, v pohotovosti. Houby tak mají lepší prostředí.

Matky užívající antibiotika mají také zvýšené riziko, že je budou trápit plísňové infekce na bradavkách. Léčba antibiotiky zabíjí bakterie, aby je zničila, ale nevýhodou antibiotik je, že nezabíjejí pouze "špatné" bakterie, ale také dobré bakterie.

Antibiotika proto můžou narušit přirozenou rovnováhu bakterií, která za normálních okolností udržuje plísně pod kontrolou.


Příznaky

Pokud máte plíseň na bradavce, vaše dítě bude mít pravděpodobně plíseň i v ústech. Existuje tedy několik příznaků, na které je třeba si dát pozor jak u vás, tak u vašeho dítěte.

Příznaky u maminky

Kvasinky na bradavkách jsou často spojeny se silnou bolestí během kojení a po něm. Bolest je obzvláště silná během kojení a poté pomalu ustupuje. Mnoho lidí bolest přirovnává k bolesti, jako by měli v prsu zabodnutý nůž - a může vyzařovat i do zbytku prsu.

Bradavka je červená, oteklá a lesklá a kůže může praskat. Praskliny poskytují živnou půdu pro bakterie a nikdy se nezahojí dříve, než dítě začne znovu sát. Praskliny se navíc mohou vyvinout v mastitidu.

Pokud se během kojení krátce po porodu objeví bolest, je to obvykle známka problémů s technikou sání dítěte. Náhlá bolest během kojení a po něm je příznakem afty bradavek, která se může objevit kdykoli během období kojen

Příznaky u dítěte

Dávejte pozor, pokud se u vašeho dítěte objeví bílé mléčné usazeniny na jazyku a malé bělavé skvrny v ústech. V takovém případě má vaše dítě s největší pravděpodobností afty - známé také jako plíseň.

Dalším příznakem je, že dítě je během kojení náhle neklidnější a hůře se mu sání mléka daří. To je známka toho, že dítě při jídle trpí bolestmi, a častým příznakem je také bolest břicha.

Kromě toho se někdy na zadečku dítěte a v oblasti plenek objeví červenavá vyrážka, která je známkou infekce.

I když se však příznaky objeví u matky, není jisté, že se objeví i u dítěte. Nebo naopak.


Účinná léčba kvasinky na bradavce

Kojení by mělo být příjemné a bezbolestné - pro vás i vaše dítě. Proto je také důležité, aby byla plísňová infekce léčena, aby se snížila bolest pro maminku i dítě.

Obě musíte být léčeny současně, aby infekce zmizela a nedostaly jste se do začarovaného kruhu, kdy se budete vzájemně infikovat.

Vytvoření prostředí, které plíseň vyžene

Dobrou zprávou je, že pro léčbu plísní na bradavkách a v ústech vašeho dítěte můžete udělat mnoho.

V boji proti plísním můžete účinně zaútočit na plísňové bakterie něčím tak jednoduchým, jako je perlivá voda. Pijte hodně perlivé vody a omývejte jí bradavky i ústa svého dítěte. Namočte čistou látkovou plenu do perlivé vody a poté perlivou vodou jemně potřete ústa svého dítěte. Perlivá voda je na acidobazické stupnici kyselá, a proto působí proti plísním.

Dalším opatřením v boji proti plísni bradavek je odbourávání plísní prostřednictvím správné stravy. Tento typ kvasinkové houby se živí a prospívá v těle plném bílého pečiva, čokolády, perlivých nápojů a sladkostí. A přestože porod novorozence vyžaduje určitou dávku energie, je dobré se sladkým potravinám vyhnout. Tím plíseň donutíte, aby si klekla na kolena.

Vyhledejte lékařskou pomoc

Pokud domácí léčba nepomáhá a máte pochybnosti, měli byste navštívit lékaře, aby vám mohl dále pomoci.

V mnoha případech budete vy i vaše dítě potřebovat jinou a přísnější léčbu proti plísni. Bez ohledu na to, jaký protiplísňový lék vám a vašemu dítěti předepíše, je důležité léčbu dodržovat - i když příznaky okamžitě zmizí. Pokud neprovedete dostatečně důkladnou léčbu, infekce se skrývá a je připravena znovu propuknout. Proto je důležité dokončit léčbu plísně.


Jak zklidnit podrážděnou pokožku

Když máte plíseň na bradavce, kůže je zarudlá, podrážděná a možná i popraskaná. Svědění a podráždění lze zmírnit použitím gelu s Tea Tree olejem od Australia Bodycare. Gel zklidňuje a uklidňuje zarudlé a podrážděné bradavky díky jedinečnému obsahu Tea Tree oleje, který je účinný proti bakteriím. Aktivní a přírodní složky v gelu jsou šetrné k pokožce a dokonce pomáhají obnovit normální kožní bariéru.

2 produkty na intimní péči proti suchosti, zápachu a svědění
Intimní produkty proti pálení, svědění a podráždění intimních partií
+15.000 recenzí
Běžná cena 499,00 Kč
Výprodejová cena 499,00 Kč Běžná cena 579,00 Kč
2 produkty na intimní péči proti suchosti, zápachu a svědění - Intimní produkty proti pálení, svědění a podráždění intimních partií

Prevence budoucích plísňových infekcí

Abyste předešli budoucím případům kvasinky bradavek, můžete toho hodně udělat sami. Jde především o zdravý rozum a správnou hygienu.

Než prsa dáte zpět do podprsenky, nechte je důkladně vyvětrat a osušit. Tímto způsobem nevytvoříte vlhké prostředí, ve kterém by se plísňovým bakteriím dařilo.

Mimochodem, místo umělé tkaniny můžete použít také bavlněnou podprsenku. Syntetická tkanina neumožňuje pokožce dýchat tolik jako bavlna. Pokud kůže na bradavkách nemá dostatek vzduchu, je vlhká.

Ujistěte se, že kojicí vložky často měníte - nejlépe po každém kojení. Jednorázové vložky jsou k tomu ideální, protože udržují prsa stále čistá a suchá.

Nezapomínejte také na správnou hygienu. Po každém kojení nebo výměně plenky si umyjte ruce a nezapomeňte občas vyvařit dudlíky. Nejlépe každý den. Nestačí dudlíky jen opařit - vyvaření je nutné, aby plísňové bujení zmizelo nebo vymizelo.


Informace uvedené v tomto článku by neměly sloužit jako podklad pro stanovení diagnózy nebo léčby. Doporučujeme, abyste se poradili se svým lékařem.


Výrobky od Australian Bodycare

2 produkty na intimní péči proti suchosti, zápachu a svědění
Intimní produkty proti pálení, svědění a podráždění intimních partií
+15.000 recenzí
Běžná cena 499,00 Kč
Výprodejová cena 499,00 Kč Běžná cena 579,00 Kč
2 produkty na intimní péči proti suchosti, zápachu a svědění - Intimní produkty proti pálení, svědění a podráždění intimních partií