Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Obecné informace o kvasinkových infekcích v pupíku

Všude na vašem těle žijí malé mikroorganismy a houby, kterým se nejvíce líbí na odumřelých kožních buňkách. Tyto houby vám samy o sobě nezpůsobují žádné infekce ani potíže, pokud se však z nějakého důvodu nerozmnoží a nevznikne tak plísňová infekce.

Plísňové infekce na kůži se běžně vyskytují v oblastech s ochlupením a/nebo kožními záhyby, jako je podpaží, kůže pod prsy a pupek.


Jak vypadá houbová infekce pupíku?

Pupíková plíseň způsobuje vyrážku, která je červená, svědí a může připomínat ekzém. Pupek může být také celkově červený a poměrně bolestivý. Kožní plísňové infekce se také podobají onemocnění lupénkou kůže, protože je mohou doprovázet šupinatá kůže

Z pupíku se může vyplavovat výtok nebo kožní šupinky a kůže v okolí pupíku bude podrážděná. Červená šupinatá kůže se může šířit kolem pupku a je jasně viditelná na pozadí okolní zdravé kůže.

Kůže podobná ekzému může otékat a intenzivně svědit. Mohou se také objevit malé puchýřky, které se vyvinou v otevřené vředy.

Vedle zarudlé, podrážděné a případně olupující se kůže je jedním z příznaků plísňových infekcí pupku nepříjemný zápach. Zápach vzniká proto, že pupek (uvnitř pupku) je dobrým úkrytem pro bakterie, které žijí na vaší kůži, aniž by se smývaly.

Pupek je bakteriálním útočištěm pro plísňové infekce

Pupek je velmi izolované místo na těle, kde se může dařit bakteriím, aniž byste si to uvědomovali. Tělo je plné bakterií. Některé žijí na suchých místech, jiné na mastných místech a některým se daří ve vlhkém prostředí.

Kožní záhyby pupíku vytvářejí vlhké prostředí, které je pro plísně ideální. Pupek je pro houby tím, čím je voda pro ryby. V tomto vlhkém prostředí se jim daří. Vlhké prostředí v pupíku dává jinak neškodným plísním obrovskou podporu.

To způsobuje plísňovou infekci pupku. Horké a vlhké prostředí pupku je rájem pro růst plísní a častým důvodem, proč se u vás objevují plísňové infekce pupku.

Houby mohou také způsobit infekci, pokud máte špatnou osobní hygienu. Pokud si pupík pravidelně nemyjete, mohou se houbové bakterie množit. Nedostatečné osušení pupíku po umytí nebo sportování je však dalším hlavním důvodem, proč se v této oblasti objevuje plísňová infekce. Pot i vlhkost vody jsou pro plísně výživné a podporují jejich růst a šíření.

Dalším důvodem, proč můžete být náchylní k plísňovým infekcím pupku, je oslabený imunitní systém. Pokud trpíte autoimunitním onemocněním nebo jste fyzicky či psychicky stresováni, negativně to ovlivňuje váš imunitní systém.

To znamená, že bílé krvinky již nemusí fungovat efektivně a přestanou bojovat proti cizím bakteriím, které infikují vaše tělo. Když k tomu dojde, může být narušena přirozená bakteriální rovnováha vaší kůže, což umožní plísním proniknout pomocí enzymů do vnější vrstvy kůže.


Kdo je náchylný k houbám pupku?

Pupínky mají různé tvary a velikosti, některé pupínky mají vnější hrboly a snadno se udržují v čistotě, zatímco jiné leží naplocho nebo jdou hluboko dovnitř. Infekci pupku můžete dostat bez ohledu na to, jaký tvar váš pupek má. To platí pro děti, dospívající, dospělé i starší osoby: plísňovou infekci pupku může dostat každý.

Existují však skupiny lidí, u kterých je zvýšená pravděpodobnost vzniku plísňové infekce. Jednou z takových skupin jsou sportovci, kteří se dlouhodobě nadměrně potí. Pupek je kožní záhyb, který může zadržovat pot a vytvářet tak vlhké a plísním příznivé prostředí.

Další skupinou se zvýšenou pravděpodobností jsou lidé s nadváhou, i když nejsou fyzicky aktivní tak jako sportovci. Pokud máte nadváhu, máte větší tendenci se potit - a to i v oblasti pupku.

Kromě toho se na břiše tvoří válečky tukových zásob, které mohou pupek zakrýt a vytvořit z něj vlhké bakteriální nebe ukryté v kožních záhybech.

Třetí skupinou jsou lidé léčení antibiotiky, protože ta podporují rozvoj plísňových infekcí. Účelem užívání antibiotik je usmrcení škodlivých bakterií.

Problémem však je, že antibiotika nedokážou rozlíšit mezi "dobrými" a "špatnými" bakteriemi, a proto zabíjejí obě. Jakmile dobré bakterie na kůži vymizí, plísně mají možnost růst a infikovat.


Jak předcházet plísni pupečníku

Nejlepším způsobem, jak léčit rostoucí pupíkovou plíseň a další formy kožních onemocnění, je zabránit tomu, aby se dostaly do stádia skutečné plísňové infekce. Jak toho ale můžete dosáhnout? Vzhledem k tomu, že plísně se vyskytují zejména ve vlhkých oblastech, je obzvláště důležité zaměřit se na udržování pupíku v čistotě a suchu. Toho můžete dosáhnout pomocí následujících rad:

  • Ujistěte se, že pupík šetrně omýváte mýdlem, které bojuje proti bakteriím. Myjte se každý den.
  • Po umytí pupík důkladně osušte, aby zůstal suchý a nestal se centrem pro růst plísňových bakterií.
  • Zabraňte dlouhotrvajícímu pocení tím, že pupík po fyzické aktivitě umyjete a osušíte.
  • Používejte pudr na pupík s mastkem, aby zůstal suchý po celý den.
  • Pravidelně měňte sportovní oblečení, abyste nenosili stejné vlhké tričko, které pupek opakovaně zvlhčuje.
  • Noste volné oblečení, aby kůže v pupíku a jeho okolí mohla dýchat, pokud je kůže stále zakrytá, tvoří se vlhkost a pot. Cvičte také v prodyšných dresech, které odvádějí pot od těla.

Léčba houbových infekcí pupku

Pokud máte červený, bolestivý a svědivý pupík doprovázený nepříjemným zápachem, může to být příznakem plísňové infekce pupíku. Ať už se jedná o jakoukoli plísňovou infekci, sama od sebe nezmizí - musíte jednat rychle. Plísňové infekce pupíku je třeba léčit, aby se infekce zcela vymýtila.

Můžete tak učinit pomocí fungicidních mastí a krémů z lékárny. Ve většině případů vás plísňové infekce zcela zbaví, ale v některých případech je nutná i léčba tabletami.

Kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud příznaky nezmizí po dvou týdnech používání mastí a krémů zakoupených v lékárně nebo pokud máte pochybnosti o příznacích, poraďte se se svým lékařem. Ten bude schopen infikovanou kůži blíže vyšetřit a pomocí jednoduché škrabky na kůži stanovit lepší diagnózu.

V některých případech mohou plísně přežít fungicidní krém, a proto může být nutné k léčbě krémem přidat i tablety, které bojují s infekcí jak vnitřně, tak i zevně.


Účinná gelová úleva při podráždění pokožky

Pokud jste již někdy měli plísňovou infekci pupíku, jistě víte, jak je tato oblast podrážděná a svědivá. Svou pokožku však můžete zklidnit pomocí gelu Tea Tree Oil, jehož základem jsou aktivní a přírodní složky, které jemně, ale účinně působí proti podráždění pokožky. Olej z australského čajovníku je známý pro své jedinečné antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Gel pomáhá vaší pokožce zůstat zdravou a čistou.

Svědění, zarudnutí a podráždění pokožky se díky účinným látkám v gelu rychle zmírní. Gel Tea Tree Oil si můžete vetřít do pupíku i poté, co podráždění pokožky zmizí. Pomůže to v budoucnu působit proti bakteriím, které by mohly způsobit podráždění pokožky.