Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je to zánět nehtového lůžka?

Zánět nehtového lůžka, známý také jako paronychie, je zánětlivé onemocnění kořene nehtu. Zánět kořene nehtu může být akutní i chronický.

Při paronychii se kořen nehtu zanítí bakterií, která může postihnout ruce i nohy. Zánět nehtového lůžka je jednou z nejčastějších bakteriálních infekcí na rukou. K poškození dochází na okraji nehtu a je obvykle povrchové. V naprosté většině případů dochází k poškození tkáně a kůže v okolí nehtu na ruce nebo noze.

Péče o plíseň na nehtou
2 produkty pro každodenní péči o žluté nehty
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 899,00 Kč
Péče o plíseň na nehtou - 2 produkty pro každodenní péči o žluté nehty

Akutní zánět nehtového lůžka

K zánětu nehtového lůžka dochází proto, že je porušena kožní bariéra kolem nehtu. V takovém případě jsou kořeny nehtu obnažené a náchylné k bakteriálnímu napadení. Pokud dojde k akutnímu zánětu, je často způsoben infekcí bakterií, které napadají poškozenou kůži. Bakterie mohou proniknout i tou nejmenší trhlinou nebo prasklinou v kůži kolem nehtů, takže k vyvolání infekce nehtového lůžka není třeba mnoho.

Chronický zánět nehtového lůžka

Chronická infekce nehtového lůžka se na rozdíl od akutní infekce nevyvíjí náhle. Místo toho se vyvíjí pomaleji v průběhu času - a otok a bolestivost se časem zvětšují. Chronický zánět nehtového lůžka často souvisí s plísní Candida, která často postihuje několik prstů na rukou nebo nohou najednou.

Zánět na bázi nehtu byste neměli ignorovat, ale léčit, jakmile si infekce všimnete. Jinak může vést k trvalému poškození a deformaci nehtové ploténky.


Jak vypadá zánět nehtového lůžka - a kdo ho dostává?

Zánět nehtového lůžka se často projevuje zarudnutím na okraji nehtového lůžka. Pokud je nehtové lůžko poškozeno, mohou se na nehtu nakonec začít tvořit bílé skvrny.

Zánět nehtového lůžka může postihnout lidi všech věkových kategorií - děti, dospívající, dospělé i starší osoby. Ženy však mají tendenci trpět zánětem nehtového lůžka častěji než muži.


Proč dochází k zánětu nehtového lůžka?

Zánět nehtového lůžka může vzniknout z řady různých příčin. Všem příčinám je společné, že způsobují poškození nehtového lůžka. Poškození nehtového lůžka znamená, že bariéra mezi nehtem a okolní kůží je porušena a stává se náchylnou k napadení bakteriemi, plísněmi a mikroorganismy, které se pak usadí jako infekce v nehtovém lůžku.

Kousání nehtů

Jednou z nejčastějších příčin zánětu kořene nehtu je kousání nehtů. V těchto případech je okraj nehtu obzvláště náchylný k odlomení, což otevírá prostor pro vniknutí bakterií do kůže a způsobení zánětu.

Manikúra nebo umělé nehty

Pokud si děláte manikúru, pedikúru nebo máte umělé nehty, je riziko infekce nehtového lůžka také vyšší. Často je jedna z těchto příčin důvodem, proč se okraje vašich nehtů infikují bakteriemi. Když si necháváte dělat nehty, nehtový technik pracuje s kůžičkou a okraji, čímž může porušit bariéru mezi nehtem a okrajem a způsobit infekci v základně nehtu.

Suché kořínky nehtů

Máte suché kořínky nehtů? To může být příčinou zánětu kořínků nehtů. Stejně jako ostatní kůže na těle jsou suché kůžičky a okraje nehtové kůžičky obzvláště zranitelné. Suchá kůže se láme snadněji než hydratovaná a zdravá kůže. Proto suchá kůžička a kořínky často umožňují bakteriím proniknout do okrajů nehtů a způsobit jejich zánět.

Zarůstající nehty

Další častou příčinou zanícení kořínků nehtů jsou zarostlé nehty. Zarůstání nehtů je stav na nohou - nejčastěji na palci u nohy - kdy boční okraje nebo rohy nehtů vrůstají do měkké tkáně palce, tzv. nehtové záhyby. Kořeny nehtů jsou tak často podrážděné a zanícené.

Voda a vlhkost

Voda a vlhké prostředí mohou dokonce způsobit zánět kořene nehtu. Práce s rukama ve vodě po většinu dne nebo časté mytí nádobí může vést k zánětu nehtového lůžka. Stejně jako suché nehtové lůžko, pokud jsou okraje nehtů a kůže kolem nich neustále mokré nebo vlhké, stávají se náchylnější k lámání - a tím i k vniknutí bakterií a způsobení infekce.


Příznaky zánětu kořene nehtu

Jak poznáte, že máte infekci nehtového lůžka na rukou nebo nohou? Často existují velmi jasné příznaky, které naznačují, že nehtové lůžko je infikováno bakterií, plísní nebo mikroorganismem. Proto existují některé příznaky, na které si musíte dát pozor, pokud si nejste jisti, zda máte zánět nehtového lůžka.

Pokud máte zánět kořene nehtu, v naprosté většině případů se u vás projeví zarudnutí a otok doprovázené tvorbou hnisu v nehtovém lůžku. Kůže na straně nehtu často zduří a zčervená a pulzuje. Citlivost může být na jedné straně nehtu nebo na obou stranách, pokud byla kůže infikována na obou stranách nehtu

Jasnými příznaky, že máte zánět nehtového lůžka, jsou tedy:

  • Červenání
  • Otok
  • Bolest
  • Tvorba hnisu

Léčba zánětu kořene nehtu

Ačkoli je zánět častým onemocněním u dívek i chlapců, žen i mužů všech věkových kategorií, je naštěstí také snadno léčitelný. Léčba by měla vycházet z toho, zda máte akutní nebo chronický zánět nehtového lůžka.

Léčba akutního zánětu nehtového lůžka

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s akutním zánětem nehtového lůžka, je udržovat infikované místo čisté. Můžete to udělat jednoduše pomocí mýdla a vody. Ujistěte se, že infikované místo omýváte vodou a mýdlem 3-4krát denně. K účinné dezinfekci místa můžete použít mýdlo s chlorhexidinem.

Někdy může být nutné doplnit léčbu antiseptiky, jako jsou oleje a masti. Ty najdete volně prodejné v nejbližší lékárně.

Abyste si udrželi zdravé a silné ruce a nehty, doporučujeme denně si mýt ruce mycím prostředkem Body wash obsahujícím přírodní Tea Tree olej. Kromě toho můžete denně používat přípravek na posílení nehtů.

Péče o plíseň na nehtou
2 produkty pro každodenní péči o žluté nehty
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 899,00 Kč
Péče o plíseň na nehtou - 2 produkty pro každodenní péči o žluté nehty

Léčba chronického zánětu nehtového lůžka

Při chronickém zánětu nehtového lůžka je důležité minimalizovat prostředí, které může zánět vyvolat, nebo se mu vyhnout. Proto minimalizujte vystavení kořenů nehtů vodnatému a vlhkému prostředí. Zanícená oblast by měla být udržována co nejvíce v suchu, aby se vytvořily co nejlepší podmínky pro hojení.

Pokud se jedná o mírný případ chronického zánětu nehtů, můžete jej ošetřit dezinfekčním mýdlem a antiseptiky jako u akutního zánětu kořene nehtu.

Při správné léčbě se můžete infekce zbavit během 5-10 dnů.


Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud léčba nepomohla do 14 dnů nebo si nejste jisti, zda se nejedná o jiné závažnější onemocnění, je důležité navštívit lékaře. Ten může danou oblast vyšetřit, diagnostikovat stav a rozhodnout, zda je nutná medikace nebo jiná léčba.

V několika případech může být nutné provést malý řez, který umožní odtok zánětu. Nikdy byste se o to neměli pokoušet sami, ale vždy to přenechte odborníkovi. V opačném případě riskujete, že se bolest ještě zhorší.


Prevence zánětu nehtového lůžka

Pokud jde o nehty a kůži kolem nich, můžete udělat mnoho pro to, abyste předešli zánětu kořene nehtu nebo jiným problémům:

Nasazení rukavic

Pokud pracujete v profesi, kde jsou vaše ruce často vystaveny vodě, například jako uklízečka, kadeřnice nebo myjete nádobí, naučte se nosit rukavice, abyste neměli neustále mokré nehty a okolní pokožku.

Správné stříhání nehtů

Při stříhání nehtů, zejména na nohou, je důležité, abyste je nestříhali příliš krátce nebo příliš hluboko po stranách. Mnoho lidí má tendenci stříhat si nehty v zakřiveném tvaru. Místo toho byste měli ve skutečnosti stříhat nehty rovně napříč, abyste nezasahovali do měkké tkáně po stranách nehtu. Pokud tak učiníte, je větší pravděpodobnost, že se zaryjí do kůže, kde mohou způsobit zánět.

Výběr správné obuvi

Dbejte na správnou obuv. Pokud budete nosit příliš malé nebo špičaté boty, budou vám stlačovat prsty a nehty. To vytváří špatné prostředí pro vaše nehty, které se ve stísněném prostoru zatlačí do nehtových lůžek a umožní vniknutí bakterií.

Udržujte své nehty zdravé

Nejlepší způsob, jak zabránit artritidě nehtů, je udržovat nehty zdravé. Toho můžete dosáhnout:

  • Vyvarujte se tahání, kousání a škubání. Pokud se vám uvolní kousek nehtu, nekousejte ho a netahejte za něj. Místo toho jej odstřihněte tak, abyste nestrhli žádnou živou tkáň.
  • Nechte kůžičku na pokoji. Mnoho lidí si sedá a zatlačuje a odhrnuje kůžičku nehtem nebo podobně. Pokud se s kůžičkami nemůžete smířit, můžete je zatlačit zpět na místo pomocí tyčinky.
  • Zvlhčujte nehty a nehtovou kůžičku. Můžete to udělat tak, že několikrát denně použijete kvalitní krém na ruce. Ujistěte se, že jste krém důkladně vmasírovali do nehtů a nehtové kůžičky, a pokud potřebují trochu více hydratace, přidejte olejíček na nehty.
  • Důkladně si osušte ruce a nohy. Po sprchování nebo mytí rukou je důležité si ruce a nohy důkladně osušit. Zachycená vlhkost je teplým místem pro množení bakterií v okolí nehtových lůžek.
  • Noste rukavice. Ať už uklízíte nebo myjete nádobí, je dobré nosit rukavice, které chrání vaše ruce před vodou.
  • Používejte jemné odlakovače na nehty. Pokud často nosíte lak na nehty, pravděpodobně také často používáte odlakovač. Ujistěte se, že lak na nehty odstraňujete přípravkem bez acetonu. Aceton je velmi drsný k pokožce a nehtům, které se snadno vysušují a stávají se náchylnými k lámání a napadení bakteriemi.
Péče o plíseň na nehtou
2 produkty pro každodenní péči o žluté nehty
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 899,00 Kč
Péče o plíseň na nehtou - 2 produkty pro každodenní péči o žluté nehty

FAQ


Co je to zánět nehtového lůžka?

Zánět nehtového lůžka je stav, který může postihnout nehty na rukou i nohou. Existuje chronická a akutní verze zánětu nehtového lůžka. Akutní zánět vzniká náhle a je často způsoben poškozením kožní bariéry kolem nehtu, který je infikován bakterií. Chronický zánět nehtového kořene vzniká pomalu a často je způsoben houbou Candida.


Proč mám zánět nehtového lůžka?

Pokud máte tendenci kousat si nehty a okolní kůži nebo si je dloubat, zvyšuje se riziko, že se do oblasti dostanou bakterie a dojde k infekci. Dalšími příčinami mohou být příliš suché nebo vlhké kořeny nehtů, pokud hodně pracujete s vodou nebo používáte vysušující přípravky. Kromě toho může nevhodná obuv a stříhání nehtů způsobit zánět nehtového lůžka.


Jaké jsou příznaky zánětu kořene nehtu?

Zánět kořene nehtu se často projevuje jako otok a zarudnutí na straně nehtu. Často je doprovázen citlivostí a bolestí, která se zhoršuje, pokud se dané oblasti dotkneme.


Jak léčit zánět nehtového lůžka?

Nejlepší léčbou zánětu nehtového lůžka je udržovat zanícené místo několikrát denně čistou vodou a mýdlem. To lze doplnit antiseptiky. Zároveň je důležité minimalizovat vlhké prostředí, aby kůže v okolí nehtů nebyla neustále vlhká.


Jak mohu zabránit zánětu nehtového lůžka?

Abyste předešli plísni nehtů, používejte při práci s vodou rukavice a po koupeli si dobře osušte ruce a nohy. Najděte si takovou obuv, která nebude otlačovat prsty na nohou, a dbejte na to, abyste si nestříhali nehty příliš nakrátko nebo příliš po stranách.