Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je vulvodynie?

Vulvodynie není jen lékařský termín, ale stav, který postihuje mnoho žen často velmi osobními a bolestivými způsoby. Ale co to vlastně znamená?

Definice vulvodynie

Vulvodynie je definována jako chronická bolest nebo nepohodlí ve vulvární oblasti (vnější část ženských genitálií) bez zjistitelné příčiny. Bolest trvá nejméně tři měsíce a není způsobena infekcí, kožním onemocněním nebo jinými zdravotními stavy.

Příznaky a znaky vulvodynie

Příznaky vulvodynie se mohou lišit od ženy k ženě, ale nejčastější zahrnují:

 • Stálou nebo občasnou bolest.
 • Pálení nebo štípání ve vulvární oblasti.
 • Bolest, která se zhoršuje dotykem, pohlavním stykem nebo nošením těsného oblečení.
 • Zarudnutí nebo otok vulvární oblasti (ačkoliv některé ženy nemají viditelné známky).

Sada pro léčbu vulvodynie
2 produkty na popáleniny, suchost nebo bolestivost v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 599,00 Kč
Výprodejová cena 599,00 Kč Běžná cena
Sada pro léčbu vulvodynie

Rozdíl mezi vulvodynií a dalšími bolestmi v intimních oblastech

Zatímco vulvodynie je charakterizována bolestí bez zjistitelné příčiny, existují jiné vulvární bolesti, které mohou být způsobeny konkrétními zdravotními stavy.

Například vulvitis (zánět vulvy) může být způsoben infekcemi, alergiemi nebo kožními onemocněními. Navíc vestibulodynie, podkategorie vulvodynie, může způsobovat bolest pouze při dotyku nebo tlaku v oblasti vestibulu (oblast kolem vaginálního vchodu). Je důležité rozlišovat mezi těmito stavy, aby byla zajištěna správná diagnóza a léčba.


Příčiny vulvodynie

Vulvodynie je složitý stav a přes rozsáhlý výzkum jsou její přesné příčiny stále neznámé. Výzkumníci však identifikovali několik potenciálních faktorů, které mohou přispět k vývoji tohoto bolestivého stavu.

Přehled známých a potenciálních příčin

 • Poškození nebo podráždění nervů: Poškození nebo podráždění nervů ve vulvární oblasti může vést k chronické bolesti.
 • Genetická predispozice: Některé studie naznačují, že ženy s rodinnou anamnézou vulvodynie mohou mít zvýšené riziko vývoje tohoto stavu.
 • Hormonální změny: Hormonální změny, jako jsou ty, které nastávají během menstruace, těhotenství nebo menopauzy, mohou souviset s vulvodynií.
 • Zánět: Chronický zánět ve vulvární oblasti může přispět k trvalé bolesti.
 • Dysfunkce pánevního dna: Slabost nebo napětí ve svalstvu pánevního dna může způsobit nebo zhoršit vulvodynii.
 • Předchozí infekce nebo chirurgické zákroky: Předchozí vulvární infekce nebo chirurgické zákroky mohou zanechat jizvové tkáně nebo jiné změny, které vedou k bolesti.

Diskuze o výzkumu a studiích na toto téma

Ačkoliv mnoho výše zmíněných příčin bylo identifikováno klinickým pozorováním a zprávami pacientek, stále je mnoho, co výzkumníci nevědí o vulvodyní. Nedávné studie se zaměřují na zkoumání role, kterou může hrát centrální senzitizace (zvýšená citlivost nervového systému na bolest) ve vulvodyní. Jiní výzkumníci zkoumají, jak mohou environmentální faktory, jako je strava nebo expozice určitým chemikáliím, ovlivnit riziko vývoje tohoto stavu.

Ačkoliv byl učiněn pokrok ve pochopení vulvodynie, je stále mnoho co se musí naučit a pokračující výzkum je nezbytný pro pomoc mnoha ženám postiženým bolestí.


Diagnóza a léčba vulvodynie

Život s vulvodynii může být náročný, ale s správnou diagnózou a léčbou mohou mnohé ženy najít úlevu a zlepšit kvalitu svého života. Zde prozkoumáme, jak se vulvodynie diagnostikuje, jaké jsou dostupné možnosti léčby a jak mohou různé produkty péče pomoci, jako například intimní produkty Australian Bodycare.

Jak se diagnostikuje vulvodynie

 • Lékařská anamnéza: Lékař začne přehledem lékařské historie pacientky a její zkušenosti s bolestí, včetně jejího trvání, lokalizace a možných spouštěčů.
 • Fyzikální vyšetření: Gynekologické vyšetření se používá k prozkoumání a posouzení oblasti vulvy a vyloučení jiných možných příčin bolesti, jako jsou infekce nebo kožní onemocnění.
 • Q-tip test: Tento specifický test spočívá v tom, že lékař jemně tlačí vatový tampon na různá místa vulvy, aby identifikoval bolestivé oblasti.
 • Další testy: V některých případech mohou být potřebné další testy, jako je biopsie, aby bylo možné vyloučit jiné stavy.

Dostupné možnosti léčby

 • Léky: Mohou být předepsány antidepresiva, antikonvulziva a místní anestetické krémy, které pomáhají zmírňovat bolest.
 • Fyzioterapie: Fyzioterapie, zejména cvičení pánevního dna, může pomoci posílit svaly pánevního dna a snížit bolest.
 • Biofeedback: Tato technika učí pacienty ovládat určité tělesné funkce, aby snížili bolest.
 • Nervové blokády: V těžkých případech mohou být nervové blokády, kdy se lék injektuje přímo do nervů, účinnou možností léčby.
 • Poradenství: Psychoterapie může být prospěšná pro ženy, které zažívají depresi nebo úzkost v důsledku své bolesti.
 • Alternativní léčby: Akupunktura, meditace a další alternativní terapie mohou také některým ženám pomoci zvládat jejich bolest.
 • Produkty Australian Bodycare: Tyto produkty nelze použít pro léčbu, ale pro některé mohou poskytnout každodenní úlevu. Produkty lze používat ke zklidnění a ochraně citlivé intimní oblasti, například při každodenních aktivitách nebo intimnosti. Více o produktech se dočtete zde.

Sada pro léčbu vulvodynie
2 produkty na popáleniny, suchost nebo bolestivost v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 599,00 Kč
Výprodejová cena 599,00 Kč Běžná cena
Sada pro léčbu vulvodynie

Život s vulvodynii

Vulvodynie není jen fyzický stav; ovlivňuje ženy také osobně, emocionálně a psychologicky. Život s trvalou bolestí může být vyčerpávající a ovlivnit mnoho aspektů života ženy – od jejích vztahů po sebevědomí. Zde prozkoumáme výzvy, kterým mnohé ženy s vulvodynii čelí, a nabídneme rady, jak zmírnit bolest.

Rady a strategie pro zvládání každodenních výzev

 • Volba oblečení: Vyberte si volné oblečení a vyhněte se těsnému spodnímu prádlu, aby se minimalizovalo podráždění.
 • Spánek: Při spaní si dejte mezi nohy polštář. To snižuje tlak na oblast vulvy.
 • Sexuální zdraví: Komunikujte se svým partnerem o svých potřebách a hranicích. Zvažte použití lubrikantů nebo jiných pomůcek, aby byl pohlavní styk pohodlnější.
 • Každodenní aktivity: Zvažte použití polštáře nebo pěnového kruhu při sezení.

Psychologické a emocionální aspekty života s vulvodynii

 • Sebeobraz a sebeúcta: Chronická bolest může ovlivnit, jak ženy vidí samy sebe. Je důležité hledat podporu a pamatovat si, že jste víc než vaše bolest.
 • Vztahy: Vulvodynie může ovlivnit intimní vztahy. Otevřená komunikace s partnery a blízkými je zásadní.
 • Duševní zdraví: Mnoho žen s vulvodynii zažívá depresi, úzkost nebo jiné duševní problémy. Je důležité hledat pomoc, pokud se cítíte deprimovaní nebo přemoženi.
 • Hledání podpory: Zvažte vstup do podpůrné skupiny pro ženy s vulvodynii. Můžete také zvážit konzultaci s terapeutem, který vám pomůže zvládat emoce spojené s životem s chronickou bolestí.

Mýty a nedorozumění

Ačkoliv vulvodynie postihuje mnoho žen, stále existuje mnoho mýtů a nedorozumění, které s ní souvisí. Tyto mýty mohou vést ke stigmatizaci, špatné diagnóze a zbytečnému utrpení postižených. V této sekci se budeme věnovat některým z nejběžnějších mýtů o vulvodynii a představíme fakta, která je vyvrátí.

Běžné mýty o vulvodynii

1. "Je to jen ve vaší hlavě": Mnoho žen s vulvodynii bylo informováno, že jejich bolest je čistě psychologická.

2. "Je to způsobeno častým sexem nebo promiskuitou": Někteří nesprávně věří, že vulvodynie je důsledkem určitého sexuálního chování.

3. "Je to to samé jako plísňová infekce": Ačkoliv příznaky mohou připomínat vaginální plísňovou infekci, vulvodynie je zcela odlišný a specifický bolestivý stav.

4. "Přejde to, když se uvolníte": Mnoho lidí věří, že stres je hlavní příčinou vulvodynie a že přejde, pokud se uvolníte.

Fakta o vulvodynii

1. Vulvodynie je skutečný lékařský stav: Ačkoliv stres a psychologické faktory mohou symptomy zhoršit, vulvodynie je fyzický stav s konkrétními symptomy.

2. Vulvodynie nesouvisí se sexuální aktivitou: Tento stav může postihnout ženy všech věkových kategorií a nesouvisí s konkrétními sexuálními aktivitami.

3. Vulvodynie vyžaduje specifickou diagnózu: Je důležité konzultovat specialistu, aby byla získána správná diagnóza a léčba.

4. Léčba vyžaduje vícestranný přístup: Uvolnění samo o sobě vulvodynii nevyléčí. Kombinace lékařské léčby, fyzioterapie a psychologické podpory bývá často nezbytná.

Význam správné informovanosti a vzdělání

Nedorozumění ohledně vulvodynie může vést k zbytečnému utrpení a zpožděné léčbě. Správné informace a vzdělání jsou zásadní, aby ženy získaly potřebnou pomoc a aby se zvýšilo povědomí a porozumění tomuto stavu na společenské úrovni.


Prevence a péče

Život s vulvodynii může být denním bojem, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste předešli dalším nepříjemnostem a pečovali o postiženou oblast. K dispozici jsou také zdroje a podpůrné skupiny pro ty, které tento stav postihuje, a mohou nabídnout další pomoc a podporu.

Tipy pro prevenci vulvodynie

 • Vyhněte se produktům, které situaci zhoršují: Vyhněte se produktům, které mohou dráždit oblast vulvy, jako jsou parfémovaná mýdla, aviváže a prací prostředky.
 • Nošte bavlněné spodní prádlo: Bavlna je prodyšná a může pomoci snížit vlhkost a podráždění.
 • Vyhněte se těsnému oblečení: Těsné oblečení může způsobit tření a podráždění v oblasti vulvy.
 • Udržujte oblast čistou a suchou: Nadměrná vlhkost může zhoršit příznaky vulvodynie.

Sada pro léčbu vulvodynie
2 produkty na popáleniny, suchost nebo bolestivost v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 599,00 Kč
Výprodejová cena 599,00 Kč Běžná cena
Sada pro léčbu vulvodynie

Zdroje a podpůrné skupiny pro postižené

Existuje mnoho organizací a podpůrných skupin, které nabízejí zdroje, rady a podporu ženám s vulvodynii. Připojení k podpůrné skupině může poskytnout pocit společenství a porozumění, které může být pro ty, kteří s tímto stavem žijí, zásadní.

Péče v každodenním životě

Australian Bodycare vyvinul speciální péči o produkty na bázi Tea Tree Oil, který je známý svými čisticími a zklidňujícími vlastnostmi na kůži. Produkty lze používat ke zmírnění nepohodlí způsobeného vulvodynii – jak v každodenním životě, tak během sexu.

Každodenní pomoc: Mnoho žen s vulvodynii zažívá nepohodlí během dne, zejména když nosí těsné oblečení nebo sedí dlouho. Produkty Australian Bodycare mohou pomoci zklidnit a ochránit citlivou oblast vulvy, snižují podráždění a poskytují pocit svěžesti a pohodlí.

Podpora během sexu: Intimita může být pro ženy s vulvodynii výzvou kvůli bolesti, která se zhoršuje dotykem. Produkty s Tea Tree Oilu jsou navrženy tak, aby chránily kůži, snižovaly tření a poskytovaly hydrataci, což může pomoci snížit nepohodlí. Tea Tree Oil je známý svým čisticím účinkem a pomáhá tak udržovat intimní oblast zdravou a vyváženou.

Produkty lze obvykle používat pro každodenní péči a v kombinaci s lékařskou léčbou. V případě pochybností se vždy poraďte s lékařem.

Více o produktech se dočtete zde.

Sada pro léčbu vulvodynie
2 produkty na popáleniny, suchost nebo bolestivost v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 599,00 Kč
Výprodejová cena 599,00 Kč Běžná cena
Sada pro léčbu vulvodynie

Vyhledejte lékařskou pomoc

Vulvodynie postihuje mnoho žen, ale bohužel je často přehlížena nebo nesprávně chápána. Rozpoznání a porozumění vulvodynii je zásadní - nejen pro ty, které jí trpí, ale i pro společnost jako celek. Stav není "jen ve vaší hlavě" nebo něco, s čím "musíte prostě žít". Je to skutečný lékařský stav, který vyžaduje pozornost, pochopení a odpovídající léčbu.

Pokud zažíváte příznaky vulvodynie, je důležité vyhledat pomoc. Existují zdroje, podpůrné skupiny a možnosti léčby, které mohou pomoci zmírnit bolest a zlepšit kvalitu života. Nikdo by se neměl cítit sám nebo bezmocný při řešení vulvodynie. S vhodnými znalostmi a podporou mohou ženy postižené tímto stavem dosáhnout lepší kvality života.


Často kladené otázky (FAQ) o vulvodynii


Jak dochází k vulvodynii?

Vulvodynie je stav charakterizovaný chronickou bolestí nebo nepohodlím v oblasti vulvy bez jasné příčiny. Přesná příčina vulvodynie stále není plně pochopena, ale předpokládá se, že jde o výsledek několika faktorů, včetně podráždění nervů, genetických faktorů, hormonálních změn a zánětu.


Co lze dělat pro vulvodynii?

Léčba vulvodynie se liší v závislosti na symptomech jednotlivce a může zahrnovat léky, fyzioterapii, biofeedback, blokaci nervů a poradenství. Je důležité konzultovat lékaře nebo jiného zdravotnického odborníka pro správnou diagnózu a plán léčby.


Je vulvodynie chronický stav?

Ano, vulvodynie je považována za chronický bolestivý stav. Přesto se mohou symptomy v intenzitě lišit a některé ženy mohou zažívat období úlevy.


Lze při léčbě vulvodynie použít Botox?

Injekce Botoxu byly zkoumány jako potenciální léčba vulvodynie - zejména pro ty, kterým nezabraly jiné metody léčby. Botox působí jako relaxant svalů a proto může pomoci snížit bolest. Léčba Botoxem by vždy měla být projednána s lékařem nebo specialistou.


Jaké cviky jsou dobré pro vulvodynii?

Fyzioterapie, včetně cvičení pánevního dna, může být prospěšná pro ženy s vulvodynii. Cvičení mohou pomoci posílit svaly pánevního dna, zlepšit prokrvení a snížit bolest.


Existuje souvislost mezi vulvodynii a stravou?

I když neexistuje specifická „dieta pro vulvodynii“, některé ženy hlásí úlevu od symptómů tím, že se vyhýbají určitým potravinám, které mohou dráždit močový měchýř nebo způsobovat zánět. Mohlo by být prospěšné konzultovat nutričního terapeuta, aby projednal možné změny ve stravě.


Další informace naleznete zde:

Sada pro léčbu vulvodynie
2 produkty na popáleniny, suchost nebo bolestivost v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 599,00 Kč
Výprodejová cena 599,00 Kč Běžná cena
Sada pro léčbu vulvodynie