Bolest po pohlavním styku - proč to po sexu pálí a jak se tomu vyhnout?

Odborně aktualizováno: 18/10/2021

Sex by měl být o potěšení a rozkoši. Pro mnoho žen však může být požitek ze sexu snížen bolestmi v oblasti genitálií. Na pohlavním styku s milovanou osobou je mnoho dobrého a krásného, ale bohužel mnoha ženám může zážitek zkazit pálení a podráždění.

Přejít na: Ulevit od bolesti po pohlavním styku

Protože kůže na genitáliích a uvnitř nich je mimořádně citlivá, stačí málo, aby se narušila její přirozená rovnováha a kůže se může podráždit nebo infikovat bakteriemi. Bolest po pohlavním styku může být zcela neškodná, ale může být také známkou něčeho vážnějšího.

V následujícím průvodci najdete přehled toho, co může způsobovat bolest po pohlavním styku a co s tím můžete dělat.

Četla Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lékárna Varde
Anne má titul MSc ve farmacii vystudované na University of Southern Denmark a několik let pracovala jako lékárnice v lékárně Varde. Zde radí jak zákazníkům, tak lékařům, jak správně používat léčivé přípravky.

Bolest po pohlavním styku

Během sexu a v následujících hodinách můžete pociťovat pálení, píchání nebo bolest. Tento bodavý pocit může také vyvolat pocit, že neustále potřebujete močit, i když je váš močový měchýř prázdný.

Pokud po sexu pociťujete tuto bolestivost, rozhodně nejste sami. Postihuje mnoho žen, což bohužel znamená, že mnohé nakonec pociťují obavy ze styku, a to i s partnerem, kterého milují.

To může způsobit skutečné problémy s intimitou ve vašem vztahu a stát se velkým zdrojem frustrace.

Sada pro intimní hygienu

3 přípravky pro intimní péči proti suchosti, zápachu, svědění nebo jiným intimním potížím

799,00 Kč

Zobrazit výrobek

Příčiny bolestivosti pochvy

Existuje mnoho důvodů, proč můžete po pohlavním styku pociťovat pálení v pochvě. Níže uvádíme přehled některých závažnějších příčin bolestivosti pochvy po sexu. Ty jsou naštěstí poměrně vzácné; obvykle je bolest způsobena zcela neškodným stavem, jako je prosté podráždění pochvy.

Vaginální plísňové infekce

80 % plísňových infekcí sliznice pochvy způsobují kvasinky Candida albicans. Kvasinky se vyskytují přirozeně, ale k infekcím může dojít, když se změní přirozená rovnováha bakterií a kvasinek. Když k tomu dojde, kvasinky mohou růst a šířit se.

Přirozenou rovnováhu pochvy může narušit mnoho věcí, včetně spermatu z pohlavního styku. Pochva je přirozeně kyselá, zatímco sperma je na stupnici pH neutrální - to může někdy vést ke snížení hladiny kyseliny mléčné a bakterií v pochvě, což umožňuje množení kvasinek, které má za následek svědění a pálení v pochvě.

Pokud máte vaginální plísňovou (kvasinkovou) infekci, měla byste si být rovněž vědoma toho, že ji můžete potenciálně přenést na svého partnera prostřednictvím pohlavního styku. To je však velmi vzácné. Muže mohou nakazit pouze ženy, nikoli naopak. Na základě toho nejsou plísňové infekce považovány za pohlavně přenosné nemoci.

Náš Femigel aplikovaný na vnější genitálie odstraní svědění a podráždění.

Sada pro intimní hygienu

3 přípravky pro intimní péči proti suchosti, zápachu, svědění nebo jiným intimním potížím

799,00 Kč

Zobrazit výrobek

Chlamydie a kapavka

Pohlavně přenosné choroby chlamydie a kapavka jsou bakteriální infekce pohlavních orgánů. Obě se projevují podobnými příznaky pálení a píchání v pochvě a můžete také pociťovat bolestivost při močení.

Obecně je bolest způsobená chlamydiemi srovnatelná s pocitem píchání při řezání sklem. I když nemáte po sexu nesnesitelnou bolest v pochvě, můžete mít chlamydie, které mohou infikovat také močovou trubici, děložní čípek nebo konečník.

Genitální herpes (Herpes Genitalis)

Bolest během sexu nebo po něm může být také příznakem virové infekce, genitálního herpesu. Pohlavně přenosné onemocnění, které se šíří ze sliznice na sliznici. Herpes může způsobit velké podráždění a pálení v oblasti poševního vchodu a jeho okolí.

Jakmile virus herpes jednou infikuje vaše tělo, už ho nikdy neopustí. Herpes virus může zůstat v těle latentní a nikdy nezpůsobí příznaky. Výskyt oparů se však projeví jako puchýřky, které prasknou a stanou se bolestivými. Mají tendenci se tvořit na stydkých pyskách a těsně u vchodu do pochvy, takže jsou zdrojem velkého nepohodlí a pálení.

Alergie

Pokud po pohlavním styku pociťujete bolest, může se jednat o alergickou reakci. Zejména pokud vy a váš partner používáte latexové kondomy, může latex způsobit vážné potíže v pochvě s pálením, vyrážkou a svěděním. Mnoho žen nesnáší latex při kontaktu s citlivou vaginální oblastí, a proto může jejich tělo reagovat vážně.

Také pokud vy a váš partner používáte při pohlavním styku lubrikační olej nebo vazelínu, může to vysvětlovat, proč cítíte bolest během sexu a po něm. Tyto látky mohou dráždit sliznice v pochvě.

Podráždění pochvy po pohlavním styku

Ačkoli existuje mnoho závažných příčin bolesti po sexu, obvykle je bolest způsobena mírným podrážděním pochvy. K podráždění pochvy často dochází, když jsou sliznice příliš suché nebo jsou poškozeny přirozenými bakteriemi od vašeho sexuálního partnera.

Stejně jako kůže na zbytku těla může být při vysušení podrážděná, když je sliznice v pochvě dehydratovaná, stává se také citlivou a podrážděnou. Suchá sliznice je vystavena většímu riziku poškrábání a odření, což může způsobit bolestivost a bolest při pohlavním styku.

Proč dochází k vysychání sliznic? Sliznice se přirozeně zvlhčují, když se v těle tvoří estrogen ve vaječnících. Vaše vaječníky budou estrogen produkovat od puberty až do menopauzy. Hlen přirozeně čistí pochvu a estrogen pomáhá vytvářet hlen.

Po menopauze začne sliznice mírně vysychat, což může způsobit pocit pálení a píchání.

Suchost v pochvě a podráždění pochvy však představuje problém pro mnoho žen, které ještě nedosáhly menopauzy. To může být někdy způsobeno užíváním antikoncepčních pilulek, jiných léků nebo z nerovnováhy uvnitř pochvy a může postihnout ženy všech věkových kategorií, a proto představuje závažný problém. Když je suchá sliznice vystavena tření při pohlavním styku, může dojít k jejich rozštěpení, což je nejčastější příčina bolesti pochvy po sexu.

Sada pro intimní hygienu

3 přípravky pro intimní péči proti suchosti, zápachu, svědění nebo jiným intimním potížím

799,00 Kč

Zobrazit výrobek

Zmírnění bolesti po pohlavním styku

Bolestivé a dráždivé pocity mohou po sexu samy od sebe zmizet, ale v mnoha případech je třeba najít léčbu, která bolest zcela odstraní. Poškození třením můžete zabránit použitím přípravku Intim Glide od společnosti Australian Bodycare. Intim Glide je gel na vodní bázi s přírodními účinnými látkami, který dodává během pohlavního styku lubrikaci a snižuje tření.

Strach z bolesti může zabít vaše libido, ale se správnou léčbou si můžete sex s partnerem opět užívat. Přírodní složky jsou účinné proti svědění a podráždění, takže nebudete mít problémy s boláky a přetrvávající bolestí po sexu.

Intim Glide je bohatý na olej Tea Tree, který má skvělé antiseptické, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. To znamená, že nejen zvlhčuje pochvu a snižuje tření, ale také působí proti bakteriím přenášeným od partnera, které mohou způsobovat intimní potíže. Při sexu s partnerem gel hojně nanášejte, abyste měli celou oblast genitálií dostatečně zvlhčenou a předešli tak tření.

Prevence bolestivosti po pohlavním styku

Jste v situaci, kdy vás po sexu neustále bolí pochva? Tento problém můžete vyřešit pomocí přípravku Femigel, což je dermatologicky testovaný gel obsahující aktivní přírodní složky, jako je například Tea Tree olej, stejně jako Intim Glide. Gel neobsahuje hormony a je speciálně vyvinutý tak, aby zmírňoval svědění a pocity pálení v pochvě.

Složení přírodních a výživných složek zklidňuje a chladí podrážděnou pokožku v okolí pochvy, takže se rychleji hojí. Pokud pociťujete poměrně silnou bolest, používejte gel dvakrát denně po delší dobu. Pokud pociťujete mírnou bolest, používejte gel jednou denně.

Ve čtyřtýdenní studii byla prokázána vysoká účinnost přípravku Femigel u mnoha žen - 9 z 10 žen uvedlo, že Femigel zmírňuje bolestivost pochvy, svědění a nepříjemné pocity po sexu.

Australian Bodycare Femi Daily je také vhodným doplňkem pro léčbu vaginální bolesti. Stejně jako u mnoha jiných věcí platí, že nejlepší léčbou je vždy prevence, a právě pro ni byl Femi Daily vyvinut. Díky přírodní složce Tea Tree Oil jste dobře chráněna před bakteriemi a udržována v příjemném vlhku a bez bolesti každý den, po celý den.

Sada pro intimní hygienu

3 přípravky pro intimní péči proti suchosti, zápachu, svědění nebo jiným intimním potížím

799,00 Kč

Zobrazit výrobek