Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Proč onemocníte pánevní zánětlivou chorobou

Pánevní zánětlivé onemocnění je zánět sliznice dělohy, vejcovodů a/nebo vaječníků. Jedná se o velmi časté onemocnění, které vyžaduje léčbu.

Onemocnění je způsobeno bakteriemi v pochvě, které se dostanou do dělohy a infikují ji. Existuje několik různých typů bakterií, které mohou způsobit pánevní zánětlivé onemocnění.

Nejčastějšími bakteriemi jsou chlamydie trachomatis. Známá jednoduše jako chlamydie, je to jedna z nejčastějších sexuálně přenosných chorob, která může postihnout muže i ženy.

Vzhledem k tomu, že bakterie, které vyvolávají pánevní zánět, se do dělohy přenášejí přes pochvu, je nejčastější příčinou pánevního zánětlivého onemocnění sex. Pánevní infekce se proto nejčastěji vyskytují u žen, které jsou sexuálně aktivní.

Riziko pánevního zánětu je také vyšší u žen, které podstoupily potrat, měly implantovanou spirálovou antikoncepci nebo podstoupily chirurgický zákrok v děloze. Je to proto, že při zavádění chirurgických nástrojů do pochvy existuje zvýšené riziko přenosu bakterií z pochvy do dělohy.

Pokud se u sexuálně neaktivních žen objeví pánevní zánětlivé onemocnění, je obvykle způsobeno střevními bakteriemi z konečníku, které byly přeneseny do pochvy. K tomu může dojít, pokud se po návštěvě toalety otřete dopředu zezadu dopředu.

Syndrom toxického šoku

Dlouhodobé používání stejného tamponu (více než osm hodin) může navíc vyvolat syndrom toxického šoku, který je způsoben streptokokovou/stafylokokovou infekcí. Tento typ pánevního zánětu je velmi vzácný, ale je také velmi nebezpečný a někdy může ohrozit život.

Je proto důležité, abyste nikdy nepoužívala stejný tampon po delší dobu v kuse a abyste rychle reagovala, pokud budete mít někdy podezření na syndrom toxického šoku.


Jak léčit pánevní zánětlivé onemocnění

Některé pánevní záněty a infekce se zřídkakdy změní v plnohodnotné onemocnění, pokud je nenecháte dlouho neléčené hnisat. Ve skutečnosti platí, že čím déle necháte zánět neléčený, tím vyšší je riziko vzniku mnohem horšího onemocnění.

Pokud máte podezření, že trpíte pánevním zánětlivým onemocněním, je důležité, abyste se obrátili na svého lékaře a nechali se vyšetřit.

Pánevní zánět by měl být vždy léčen

Pokud nevyhledáte léčbu, může se pánevní zánět vyléčit sám, což s sebou nese riziko. Cenou za neléčený pánevní zánět je chronická bolest a opakující se pánevní zánět. Je pro vás také mnohem těžší otěhotnět, ve skutečnosti se vám otěhotnění nemusí podařit vůbec.

Ve většině případů pánevní zánětlivé onemocnění zpočátku infikuje dělohu a někdy se rozšíří do vejcovodů. Pokud se infekce rozšíří do vaječníků, stává se mnohem závažnější.

Léčba bude záviset na konkrétní příčině vašeho pánevního zánětlivého onemocnění. Pokud je příčinou onemocnění chlamydie, budete léčena na chlamydie. Stejně tak, pokud je příčinou jiný typ bakterie, budete léčena na tuto bakteriální infekci.

Ve všech případech se obvykle jedná o léčbu tabletami s antibiotiky. Léčba obvykle trvá jeden až dva týdny.

Během léčby vám obvykle bude doporučeno, abyste hodně odpočívali a vyhýbali se sportovním/fyzickým aktivitám, abyste neriskovali další šíření zánětu.

V závažných případech pánevního zánětu může být nutný chirurgický zákrok. K tomu obvykle dochází pouze v případě, že se mezi vejcovody a vaječníky vyvine nádor. Ve vzácných a zvláště závažných případech může být nutné odstranění vejcovodů a vaječníků.

Sada 3 produktů pro péči při zánětu močového měchýře
Intimní produkty pro snížení suchosti, štípání a podráždění
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada 3 produktů pro péči při zánětu močového měchýře - Intimní produkty pro snížení suchosti, štípání a podráždění

Jak se vyhnout pánevním zánětlivým onemocněním

Pokud máte pánevní zánět, je třeba jej co nejdříve léčit. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko, že se u vás pánevní zánět vůbec objeví.

Pokud jste sexuálně aktivní, ale se stejným partnerem v dlouhodobém vztahu, vytvoříte si přirozenou odolnost vůči genitálním bakteriím toho druhého. Kromě toho se také snižuje riziko nákazy pohlavně přenosnou chorobou tím, že se intimně stýkáte pouze s jednou osobou.

Pokud však máte více partnerů a nepoužíváte kondom, vystavujete se mnoha různým, novým bakteriím, a tím se zvyšuje riziko vzniku infekce. Kondomy jsou proto nejlepší ochranou jak proti pohlavně přenosným chorobám, tak proti pánevním zánětům.

Během sexu můžete také používat přípravky, které působí proti bakteriím. Tyto bakteriální infekce mohou jinak způsobit svědění, podráždění, suchost a nepříjemný zápach.

Australian Bodycare Intimate Glide je gel, který obsahuje přirozeně antibakteriální tea tree olej, který je známý tím, že účinně neutralizuje bakterie.


Jak o sobě dá znát zánětlivé onemocnění?

Pánevní zánětlivé onemocnění je nepříjemné onemocnění. Většinou poznáte, že ji máte, protože bolest a další příznaky mohou být poměrně silné.

V mírných případech zánětu však může být obtížné posoudit, zda jsou příznaky, jako je bolest a neobvyklý výtok, způsobeny menstruací, nebo něčím závažnějším, například pánevním zánětlivým onemocněním.

Pokud se u vás spolu s ostatními příznaky objeví horečka, je pravděpodobnější, že trpíte spíše infekcí než obvyklými menstruačními příznaky. V případě pochybností se vždy obraťte na svého lékaře, aby vás vyšetřil. Nikdy byste neměla nechat infekci neléčenou.

U některých žen jsou příznaky poměrně mírné (zejména na začátku), a proto může být obtížné zjistit, zda je něco v nepořádku. Pokud však máte byť jen sebemenší podezření, že něco není v pořádku, vždy byste se měla nechat vyšetřit.

V případě syndromu toxického šoku jsou typickými příznaky náhlý a rychlý vzestup teploty na 39-40 stupňů, rozmazané vidění, celková nevolnost a případně kožní vyrážka.

Jedná se o vzácný stav, který je však smrtelný. Pokud máte podezření, že se u vás vyskytl, je velmi důležité, abyste okamžitě jednali a dostali účinnou léčbu.

Sada 3 produktů pro péči při zánětu močového měchýře
Intimní produkty pro snížení suchosti, štípání a podráždění
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada 3 produktů pro péči při zánětu močového měchýře - Intimní produkty pro snížení suchosti, štípání a podráždění
Lubrikant na vodní bázi proti suchosti, svědění a štípání
Přírodní intimní gel proti suchosti v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 299,00 Kč
Výprodejová cena 299,00 Kč Běžná cena
Lubrikant na vodní bázi proti suchosti, svědění a štípání -  Přírodní intimní gel proti suchosti v intimní oblasti

Jaké jsou příznaky pánevní zánětlivé nemoci?

Pánevní zánětlivé onemocnění nelze brát na lehkou váhu.

Na jedné straně může být jen na chvíli nepříjemná. Na druhou stranu může mít neléčený pánevní zánět závažné následky. Může se jednat o chronickou pánevní bolest, opakované pánevní záněty, tvorbu jizev na vaječnících a vejcovodech, riziko otěhotnění mimo dělohu a/nebo snížení šance na otěhotnění a dokonce neplodnost.

Proto se vždy vyplatí znát charakteristické příznaky pánevního zánětu:

Příznaky pánevního zánětlivého onemocnění

  • Sestupná bolest v oblasti břicha/genitálií.
  • Změna výtoku. Obvykle se objeví zvýšené množství, neobvyklý vzhled a neobvyklý zápach. Výtok je často nahnědlý nebo nažloutlý, vazký a štiplavý.
  • Horečka a celkový pocit nevolnosti, případně doprovázený zimnicí, nevolností a zvracením.
  • Špinění mezi menstruacemi nebo po sexu.
  • Intenzivnější nebo bolestivější menstruace ve srovnání s normální menstruací.
  • Bolest, bolestivost nebo píchání při močení.

Zánět pánve po porodu

Při porodu se bakterie snáze dostanou do dělohy a proniknou do ní. Během porodu mohou být bakterie v důsledku kontrakcí násilně zatlačeny do tkání v okolí dělohy a dělohy. Pokud se bakterie do dělohy dostanou, nemusíte nutně onemocnět. V některých případech však mohou vést k zánětu pánve.

Porod císařským řezem má za následek zvýšené riziko pánevní infekce. Při císařském řezu je dutina děložního hrdla proříznuta kůží, což usnadňuje průnik bakterií.

Porod představuje pro tělo velkou zátěž. Kromě toho v poporodním období dochází také k velkým změnám v organismu.

Prvních šest týdnů po porodu se nazývá poporodní období. Jen v tomto období je riziko pánevního zánětu mnohem vyšší než v kterékoli jiné fázi během těhotenství.

Pánevní infekce jsou jedním z hlavních důvodů, proč ženy dostávají poporodní (poporodní) horečku. Mezi příznaky poporodní horečky mohou kromě příznaků pánevního zánětu patřit bolesti břicha, celkové potíže a zapáchající výtok.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto typů příznaků, měla byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a nechat se vyšetřit.


Pánevní zánět po potratu

Při potratu jsou do pochvy a dělohy zavedeny lékařské nástroje. Přestože jsou nástroje samozřejmě sterilní, vždy existuje riziko, že se bakterie z pochvy dostanou až do dělohy.

V pochvě je tolik různých mikroorganismů, že toto riziko bude vždy přítomno.

Pokud po potratu pociťujete příznaky, jako je bolest v pánvi a pochvě, celková nevolnost, horečka, nevolnost, hustý a zapáchající výtok, bolest při močení nebo jiné formy nepohodlí, může to znamenat známky pánevního zánětu.

Pokud máte podezření, že máte pánevní zánět, je důležité, abyste se obrátila na svého lékaře, aby vás mohl vyšetřit a léčit.

Prodělání potratu vede ke zvýšenému riziku pánevního zánětu. Stejnému riziku čelíte i při implantaci měděné antikoncepční spirály.

Riziko je vždy největší v prvních třech měsících. Pokud máte zavedenu spirálu a objeví se u vás příznaky pánevního zánětu, měla byste vždy zajít ke svému lékaři na vyšetření.


Pánevní zánětlivé onemocnění bez horečky

Pánevní infekce nemusí jít nutně ruku v ruce s horečkou a ve většině případů, kdy se objeví horečka, se nejprve projeví jiné příznaky. Při výskytu změn v pánevní/genitální oblasti je vždy důležité jednat rychle, protože jinak můžete riskovat vážné následky, například neplodnost.

Příznaky pánevního zánětu mohou zahrnovat bolest, neobvyklý výtok a případně krvácení. U některých lidí se může objevit také horečka, ale pánevní zánět můžete mít určitě i bez horečky.

Zpočátku musí být splněna dvě ze tří uvedených kritérií, aby mohla být stanovena diagnóza: horečka (běh teploty nad 38,5 stupně), zvýšená míra infekce (měřená krevním testem) a osteoporóza (na základě gynekologického vyšetření).

Nemusíte tedy nutně mít horečku, aby vám mohlo být diagnostikováno pánevní zánětlivé onemocnění.

Pánevní infekce se mohou projevovat také jako onemocnění s mírnou bolestí a bez pocitů nevolnosti.


Často kladené dotazy k pánevním zánětům


Jaké jsou příznaky pánevního zánětu?

Příznaky pánevního zánětu mohou být různé, od mírných až po velmi nepříjemné. V každém případě je důležité, abyste se v případě pánevního zánětu vždy léčili. Je dobré vědět, že typickými příznaky jsou bolest v podbřišku, změna barvy výtoku na hnědavou nebo žlutozelenou, výtok, který je navíc vazký a štiplavý, horečka a celkový pocit nevolnosti, prodloužené menstruační krvácení nebo krvácení po sexu, silná nebo bolestivější menstruace a/nebo bolest a pálení při močení.

Co je pánevní zánětlivé onemocnění?

Pánevní zánět je zánět dělohy, vejcovodů a/nebo vaječníků. Zánět se vyskytuje ve sliznicích a je způsoben bakteriemi, které se do dělohy dostávají přes pochvu.

Proč máte pánevní zánět?

Pánevní zánět je způsoben bakteriemi, které se do dělohy dostávají přes pochvu. Nejčastější bakterií jsou chlamydie. Pánevní zánět se nejčastěji vyskytuje u sexuálně aktivních žen. Kromě toho existuje zvýšené riziko pánevní infekce po potratu nebo operaci v děloze a u žen, které měly antikoncepční měděnou spirálu.

Je pánevní zánět nebezpečný?

Běžný případ akutního pánevního zánětu, který je rychle léčen, bude jen zřídka nebezpečný nebo způsobí budoucí příznaky. Neléčený pánevní zánět může být naopak nebezpečný a může vést k chronické pánevní bolesti, jizvám a problémům s otěhotněním nebo neplodností.

Sada 3 produktů pro péči při zánětu močového měchýře
Intimní produkty pro snížení suchosti, štípání a podráždění
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada 3 produktů pro péči při zánětu močového měchýře - Intimní produkty pro snížení suchosti, štípání a podráždění
Lubrikant na vodní bázi proti suchosti, svědění a štípání
Přírodní intimní gel proti suchosti v intimní oblasti
+15.000 recenzí
Běžná cena 299,00 Kč
Výprodejová cena 299,00 Kč Běžná cena
Lubrikant na vodní bázi proti suchosti, svědění a štípání -  Přírodní intimní gel proti suchosti v intimní oblasti