Jak překonat zánět z náušnice
Pokud máte propíchnuté uši, musíte dbát na hygienu. To platí jak v případě, že jste si právě nechali propíchnout uši, tak v případě, že nosíte náušnice. V opačném případě hrozí, že se vaše náušnice nakazí.
Zde vám poradíme, jak infekci překonat a předcházet jí a jak nejlépe čistit pomocí přírodních složek, jako je například Tea Tree Oil.
Obsah článku
Co je to zánět z náušnic?
Pokud máte zánět ve zvukovodu, projeví se zarudnutím, otokem, citlivostí a různým stupněm bolesti. V některých případech může být zánět tak silný, že z otvoru vytéká žlutá náplast. V nejhorších případech se může vytvořit absces.
Každý, kdo nosí náušnice, má téměř jistotu, že se někdy setká se zanícenou dírkou. Náušnice se tedy může zanítit jak u dětí, tak u dospělých. Je důležité, aby děti i dospělí dbali na čištění dírek.
Zánět v piercingu, jako je náušnice nebo jiné typy piercingu, může být bolestivý. Proto je také důležité, abyste vždy reagovali, jakmile ucítíte citlivost nebo bolest v okolí dírky piercingu.
Proč se u vás objevují záněty v ušních dírkách?
Pokud se v uchu objevil zánět, může to mít několik vysvětlení. Více se o nich dozvíte zde.
Přírodní nebo cizí bakterie
Při porušení povrchu kůže vždy hrozí riziko vzniku zánětu. Ten může být způsoben přirozeně se vyskytujícími bakteriemi nebo cizorodými bakteriemi.
V případě zánětu v otvoru v uchu jej tedy mohou způsobit bakterie, které se přirozeně vyskytují na kožním povrchu. Může se jednat také o cizí mikroorganismy - například z piercingového nástroje použitého k vytvoření dírky.
Náušnice s niklem
Podle dánského zdravotního úřadu nezáleží na tom, jaké náušnice si při zdobení uší vyberete. Noste pouze šperky, které se pohybují v rámci evropských směrnic pro obsah niklu.
Mnoho šperků mimo Evropu obsahuje větší množství niklu, který může dráždit pokožku. Můžete být také vystaveni riziku vzniku alergie na nikl. Ta se projevuje zarudnutím, silným svěděním a puchýři v místě, kde je kůže v přímém kontaktu s niklem - u dírky náušnice.
Co dělat se záněty?
Pokud se vám do náušnice nebo piercingu dostane infekce, je důležité postižené místo vydezinfikovat.
Umyjte se jemným mýdlem s obsahem Tea Tree Oil. Tento olej je 100% přírodní produkt, který má čisticí účinky. Tímto způsobem můžete udržet otvor čistý.
Ujistěte se, že jste dírku umyli jemným mýdlem, abyste se ujistili, že v ní nejsou žádné nečistoty. Provádějte to ráno a večer, aby byla dírka čistá. Během čištění se vyhněte nošení náušnic.
Případně můžete použít mýdlo s chlorhexidinem. To však může být k pokožce drsnější.
Kdy byste měli navštívit lékaře?
Pokud infekce nezmizí a z otvoru vytéká velké množství nažloutlé náplasti, kontaktujte lékaře. V závažných případech může být nutné infekci léčit antibiotiky, která vám předepíše lékař.
Pokud se v okolí otvoru vytvoří absces, lékař jej bude muset také vypustit.
Jak dlouho si mám čistit propíchnuté uši?
Pokud je již piercing v uchu infikovaný, čistěte otvor jemným mýdlem, dokud infekce nezmizí. Doba, po kterou to trvá, se liší.
Nechali jste si právě propíchnout uši nebo piercing na jiném místě těla? Pak je také důležité vyčistit nově vytvořenou dírku, aby se zabránilo infekci.
Dbejte na to, abyste nový piercing čistili dvakrát denně. Ne více, jinak riskujete podráždění piercingu. Při čištění nemusíte náušnici sundávat - stačí jemně vyčistit okolí náušnice. Takto postupujte minimálně 14 dní. Poté můžete postup omezit.
Často dostanete čisticí ubrousky na čištění piercingu. Můžete však také použít jemný mycí prostředek s čisticím olejem Tea Tree Oil, abyste otvor udrželi čistý a bez bakterií.
FAQ
Co dělat při infekci od náušnic?
Nejdůležitější je čistit ránu jemnými přípravky, které účinně čistí - aniž by zanícenou oblast podráždily.
Musíte v případě zánětu přestat náušnice nosit?
Pokud máte infekci ušního lalůčku, vyjměte náušnici a omyjte infikovaný otvor jemnými čisticími prostředky.
Jak si čistíte propíchnuté ucho?
Náušnici vyjměte a dírku jemně omyjte jemným mýdlem. To provádějte dvakrát denně, abyste místo udržovali čisté a umožnili jeho zahojení.
Je zánět nebezpečný?
Zánět v okolí náušnic může být nebezpečný. Proto je důležité postižené místo vyčistit, jakmile si ho všimnete. Pokud to do druhého dne nepomůže nebo se to zhorší, je důležité navštívit lékaře. V nejhorším případě může neléčená infekce vést k život ohrožující otravě krve.