Cystitida (zánět močových cest) - léčba, prevence a nejčastější dotazy
Cystitida je zánět močových cest, kterým někdy v životě trpí mnoho lidí. Ačkoli jsou nejčastěji postiženy ženy, infekcí se může nakazit kdokoli. Naštěstí můžete sami udělat mnoho pro to, abyste zánětu močového měchýře předešli.
Obsah článku
Co je to Cystitida cest?
Zánět močových cest, známý také jako infekce močových cest nebo líbánková choroba se nejčastěji vyskytuje u žen. Ve většině případů je onemocnění způsobeno gastrointestinálními bakteriemi, které se rozšířily do moči. To způsobuje zánět v močovém měchýři, do kterého se bakterie dostávají močovou trubicí.
Bakteriím se daří v moči o tělesné teplotě, a proto se rychle množí, když se dostanou do močového měchýře, a nakonec způsobí infekci sliznice, která je zarudlá a podrážděná. Celý močový měchýř se podráždí a začne se stahovat, i když není plný.
Zánět močového měchýře není sexuální onemocnění, ale zánět močového měchýře můžete dostat v důsledku sexuální aktivity.
Záchvat cystitidy není nebezpečný a u většiny zdravých žen často odezní sám bez léčby. Zánět močových cest však může mít za následek bodavou bolest a v některých případech horečku, a proto může být vhodné navštívit lékaře a nechat se léčit. Lékař vám jako léčbu předepíše antibiotika.
Jaké jsou příznaky zánětu močových cest?
Pokud jste sami prodělali zánět močového měchýře, pravděpodobně již znáte jeho příznaky. Je velmi pravděpodobné, že ano - zánětem močového měchýře nebo močových cest se během života potýká padesát procent žen.
Běžné příznaky zánětu močových cest:
- Píchání při močení
- Časté nucení na močení
- Může být obtížné úplně vyprázdnit močový měchýř
- Zakalená moč, která může nepříjemně zapáchat
- Bolest břicha
- Horečka a celkově špatný pocit
- Krev v moči
Pokud máte zánět močového měchýře, nemusíte mít všechny příznaky. Někteří lidé pociťují všechny příznaky, zatímco jiní pouze zjistí, že je při močení pálí.
Typickými příznaky zánětu močového měchýře jsou pocit, že musíte neustále močit a že vás to štípe a bolí.
Příznaky, kterým byste měli věnovat zvláštní pozornost
Pokud potřebujete chodit na záchod častěji než obvykle a cítíte bolest a brnění, můžete mít infekci močových cest. Pokud je to velmi bolestivé, je vhodné navštívit lékaře. Zánět močového měchýře však často odezní sám.
Pokud máte vysokou horečku a bolesti v dolní části zad, můžete mít infekci ledvinové pánvičky a pak je dobré zavolat lékaře.
Kdo trpí zánětem močových cest?
Zánětem močových cest nejčastěji trpí ženy, ale může postihnout i muže a děti. Často se cítí jinak, a proto jsou i příznaky odlišné.
Padesát procent žen bude mít někdy v životě zánět močového měchýře, ale u mužů a dětí je toto číslo výrazně nižší. Ze všech žen, které prodělaly zánět močového měchýře, ho bude mít 30-44 % znovu - obvykle do tří měsíců.
Proč mají ženy častěji než muži zánět močového měchýře nebo močových cest?
To má zcela přirozený důvod. Je to jednoduše proto, že močová trubice je u žen velmi krátká (4-5 cm) a zároveň jsou konečník a močová trubice mnohem blíže než u mužů.
Protože muži mají mnohem delší močovou trubici než ženy (14-15 centimetrů), je mnohem méně pravděpodobné, že se bakterie dostanou do močového měchýře.
Proč lidé trpí zánětem močového měchýře?
Zánět močového měchýře může mít mnoho příčin, ale v naprosté většině případů jsou příčinou zánětu močového měchýře bakterie z trávicího traktu - obvykle Escherichia coli.
Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho různých příčin zánětu močových cest.
Některé typické příčiny zánětu močových cest u žen:
- Když se močový měchýř při močení zcela nevyprázdní. Při močení si dopřejte dostatek času a vyprázdněte močový měchýř co nejvíce.
- Směr, kterým se otíráte. Ženy se mohou vyhnout zánětu močového měchýře tím, že jej budou vytírat od močové trubice směrem ke konečníku.
- Pohlavní styk a anální sex (a špatná hygiena po něm).
- Líbivý zánět močového měchýře znamená infekci močových cest po častém sexu.
- Kameny v močových cestách, které podporují růst bakterií.
- Anatomické podmínky, jako je outpouching nebo ektopická močová trubice, které mají za následek výskyt močových zbytků v močové trubici.
- Hormonální změny, jako je menopauza, která má za následek méně estrogenu, který jinak udržuje sliznici močové trubice a pochvy.
- Uretrální katétr. Pokud má pacient uretrální katétr, dochází k narušení bariéry mezi kůží a močovým měchýřem.
Stojí za to vědět o infekcích močových cest u žen
Vzhledem k tomu, že močová trubice je u žen kratší než u mužů, je u žen vyšší pravděpodobnost infekce močových cest. Protože je močová trubice tak krátká, je důležité předcházet zánětům močového měchýře a dalším infekcím pečlivou hygienou.
Důkladné prevenci zánětu močových cest předchází důkladná hygiena:
- Ujistěte se, že se myjete přípravky speciálně vyvinutými pro intimní hygienu. Zde najdete výrobky Australian Bodycare, které jsou speciálně vyvinuty pro správnou intimní hygienu žen.
- Po sexu se jděte vymočit - nejlépe do patnácti minut po skončení pohlavního styku.
- Máte pocit, že se vám hromadí infekce močového měchýře? Pak pijte hodně vody nebo brusinkového džusu bez cukru.
- Jděte na toaletu, kdykoli budete potřebovat, a ujistěte se, že vyprazdňujete močový měchýř, jak nejlépe umíte.
- Před pohlavním stykem se umyjte a každý den si vyměňte spodní prádlo. Denně se můžete mýt přípravkem Femi Daily od Australian Bodycare, který čistí jemně, ale účinně a udržuje pH tam, kde má být.
- Po návštěvě toalety se utírejte správným směrem. Utírejte se směrem od močové trubice k zadní části.
- Očistěte své tělo vnitřně pitím velkého množství vody, abyste propláchli močový měchýř a odplavte všechny bakterie.
- Vyhýbejte se průvanu a sezení na studeném sedadle. Ujistěte se, že máte teplé oblečení v dolní části těla. Říká se, že je větší pravděpodobnost, že dostanete zánět močového měchýře, pokud máte studený spodek a stehna, ale tato souvislost není spolehlivě doložena.
- Pokud máte anální sex, měli byste používat kondom, a pokud pokračujete v sexu v jiných oblastech než v konečníku, vyměňte si ho. Zabráníte tak přenosu bakterií.
Pomáhá brusinková šťáva proti zánětu močových cest?
Pokud jste někdy měli zánět močových cest, pravděpodobně jste slyšeli domácí radu, že infekci močových cest můžete léčit brusinkovou šťávou. Ve skutečnosti je to někdy pravda, ale ne vždy.
Brusinková šťáva obsahuje mimo jiné antioxidanty, které mohou pomoci zabránit usazování bakterií na sliznicích. Je však velmi důležité, abyste brusinkovou šťávu pili bez cukru. Pokud máte v moči příliš mnoho cukru, může to zvýšit růst bakterií v močovém měchýři.
Brusinková šťáva však není zázračným lékem na zánět močového měchýře. Působí pouze na polovinu bakterií, které mohou způsobit zánět močového měchýře, takže brusinková šťáva nefunguje u každého.
Brusinková šťáva je navíc považována spíše za preventivní opatření než za skutečnou léčbu.
Infekce močových cest u mužů jsou vzácné, ale ne nemožné.
Přestože naprostou většinu pacientů s infekcemi močových cest tvoří ženy, mohou je dostat i muži.
Pokud mají muži infekce močových cest, dělí se do dvou kategorií:
- Infekce dolních močových cest, která postihuje močový měchýř a močovou trubici.
- Infekce horních močových cest, která postihuje dutinu ledvin (pánev) a ledviny.
Ve většině případů infekcí močových cest u mužů se jejich vlastní fekální bakterie šíří močovou trubicí do močového měchýře.
Nekomplikovaná infekce močových cest u mužů se nazývá cystitida a je velmi podobná cystitidě u žen.
Naproti tomu složité infekce močových cest u mužů jsou záněty, při nichž mohou mít faktory uvnitř nebo vně močového systému dlouhodobější a závažnější následky.
Infekce močových cest jsou však u mužů poměrně vzácné a nepostihují muže v žádném konkrétním věku.
Příznaky infekcí močových cest u mužů:
- Při močení to štípe
- Cítíte potřebu močit častěji a nutkání na močení je silnější.
- Bolest nad stydkou kostí
- Horečka a/nebo krev v moči
Léčba je stejná jako u žen a spočívá v užívání antibiotik předepsaných lékařem.
Příčiny zánětu močového měchýře u mužů:
- Zvětšená prostata
- Neúplné vyprázdnění močového měchýře
- Dlouhé intervaly mezi vyprázdněním močového měchýře
- Pití příliš malého množství tekutin
- Zánět prostaty
- Ledvinové kameny nebo kameny v močovém měchýři
- Poškození nervů v dolních močových cestách
- Nádory prostaty, ledvin nebo močového měchýře
- Malformace močových cest
- Reflux, kdy se moč vrací z močového měchýře zpět do močovodů.
- Zúžení močové trubice
- Močový katétr
- Píštěl
- Vývod z močového měchýře
- Onemocnění nebo jiné faktory, které oslabují imunitní systém
Zánět močového měchýře u dětí
Infekce močových cest (cystitida) u dětí znamená infekci močové trubice, močového měchýře a v některých případech i močovodů a ledvin. Příznaky cystitidy se značně liší v závislosti na věku dítěte.
U malých dětí mezi příznaky často patří horečka, podrážděnost, neprospívání, zvracení a/nebo úbytek hmotnosti.
Zatímco příznaky u starších dětí budou bolest při močení, časté močení, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a/nebo horečka.
Diagnostika příznaků u dětí může být obtížná
Diagnostikovat dítě se zánětem močového měchýře pouze na základě příznaků může být obtížné. Obvykle je nutné odebrat vzorek moči a v některých případech i krev.
Diagnostika a léčba se liší podle toho, zda se jedná o infekci horních nebo dolních močových cest. V případě zánětu ledvinové pánvičky bude provedeno ultrazvukové vyšetření nebo rentgenové vyšetření nebo izotopové vyšetření, které se provádí při močení.
Tím se ověří, zda infekce není způsobena vrozenými vývojovými vadami, které mohou dítě činit náchylnějším k infekcím močových cest.
Zánět močového měchýře během těhotenství je velmi častý.
Zánět močového měchýře nebo infekce močových cest během těhotenství jsou velmi časté. Například infekce močových cest má více těhotných žen než netěhotných.
Z tohoto důvodu jsou všechny těhotné ženy testovány na přítomnost bakterií v moči, i když nemají žádné příznaky.
Příznaky a léčba infekcí močových cest u těhotných žen jsou do značné míry stejné jako u netěhotných žen. Pokud jste těhotná, měla byste věnovat zvláštní pozornost horečce nebo bolesti v boku, což jsou příznaky zánětu močového měchýře.
Pokud jste těhotná a stále častěji se u vás objevují falešné porody, může to být známkou toho, že máte zánět močového měchýře nebo pánevní zánět, který také způsobuje horečku a bolest v boku.
Prevence a léčba zánětů močových cest
Pokud je jisté, že vaše příznaky jsou způsobeny bakteriemi, bude lékař infekci močových cest léčit antibiotiky.
V mnoha případech však zánět močových cest odezní sám, pokud budete dodržovat správnou hygienu a dbát na dostatečný přísun tekutin.
K udržování dobré a zdravé hygieny v intimní oblasti doporučujeme používat přípravky Intim Wash, Femigel a Femi Daily od společnosti Australian Bodycare. Dobrá hygiena je účinnou prevencí stavů, jako je zánět močového měchýře.
Kromě toho můžete dostatek tekutin a dobrou hygienu doplnit volně prodejnými léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Nejsou však tak účinné jako antibiotika, takže pokud příznaky nezmizí, je důležité, abyste navštívili lékaře.
Co mohu dělat sám?
Pokud máte zánět močových cest, měli byste pít hodně tekutin (bez cukru), užívat volně prodejné léky proti bolesti a dodržovat intimní hygienu.
Antibiotická léčba
Pokud nepomáhá pití velkého množství tekutin, je možné, že budete potřebovat léčbu antibiotiky.
Nejdříve musíte zavolat svého lékaře. Při objednání budete pravděpodobně muset přinést vzorek moči nebo jej odevzdat v ordinaci lékaře. Lékař poté provede analýzu hladiny bílých krvinek, krve nebo dusitanů v moči a může vám okamžitě sdělit, zda máte zánět močových cest.
Lékař však často pošle moč na mikrobiologický rozbor, aby vám pomohl vybrat správný typ antibiotika.
Pokud máte zánět močových cest, lékař vám buď podá antibiotika, nebo zahájí léčbu sulfonamidy.
FAQ - Často kladené otázky
Proč lidé trpí záněty močových cest?
U žen je zánět močových cest obvykle způsoben bakteriemi (často gastrointestinálními), které se do močového měchýře dostávají močovou trubicí.
Příčinou může být pohlavní styk, anální sex, utírání na toaletě, hormonální změny (menopauza) nebo neúplné vyprázdnění močového měchýře.
Jaký je pocit při zánětu močových cest?
Pokud máte zánět močového měchýře, při močení vás pálí a potřeba jít na toaletu je silnější a častější. Současně máte pocit, že se vám špatně vyprazdňuje močový měchýř.
Někteří lidé mají také bolesti břicha a horečku a necítí se dobře.
Co pomáhá v boji proti zánětu močových cest?
Zánět močového měchýře si můžete léčit sami dodržováním hygieny, pitím velkého množství tekutin (bez cukru) a užíváním volně prodejných léků proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen.
Pokud se zánět močových cest sám nevyřeší, měl by být léčen antibiotiky, která vám po stanovení diagnózy předepíše lékař.
Jak dlouho trvá zánět močových cest?
Zánět močových cest zpravidla odezní po několika dnech. Vždy je však dobré obrátit se na svého lékaře, který vám řekne, zda je třeba užívat antibiotika, nebo ne.
Pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní, může to znamenat, že se infekce rozšířila do ledvin a způsobila pyelitidu. To je však velmi vzácné.
Jak se mohu vyhnout zánětu močových cest?
V první řadě se zánětu močových cest můžete vyhnout správnou hygienou.
Myjte se kvalitními prostředky intimní hygieny, po pohlavním styku se vymočte, po návštěvě toalety se utřete směrem od pochvy ke konečníku; při análním sexu používejte kondom (a pokud budete pokračovat v sexu na jiných místech, sundejte si ho); na toaletě nespěchejte, aby se váš močový měchýř zcela vyprázdnil.
Můžete zánět močových cest zapít?
Někdy, ale ne vždy. V mnoha případech můžete zánět močového měchýře zapít pitím velkého množství tekutin. Může to fungovat, protože tekutiny pomáhají vyplavovat bakterie z močového měchýře.
V některých případech také pomáhá, když pijete brusinkový džus (bez cukru), ale ten není účinný proti všem typům bakterií. Vždy je však dobré poradit se s lékařem, pokud si myslíte, že máte zánět močového měchýře.
Je zánět močových cest infekční?
Zánět močového měchýře není nakažlivý.
Místo toho je cystitida způsobena bakteriemi ze střeva nebo právě kolem ústí močové trubice, takže vlastně není infekční. To znamená, že se cystitidou nemůžete nakazit při sexu s partnerem, který ji má.