Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

1. Kojení a správná poloha: Snižte bolestivost správnou polohou při kojení a technikou sání

Správná poloha při kojení a technika sání jsou zásadní pro snížení bolestivosti bradavek během kojení. Zajištěním správné polohy a správného přiložení bradavek můžete minimalizovat riziko podráždění a nepohodlí.

Začněte tím, že si najdete pohodlnou polohu, ve které jste vy i vaše dítě uvolnění. Podepřete si dítě kojicím polštářem nebo stabilní židlí a dbejte na to, abyste dítě přiložili k prsu tak, aby jeho hlava a tělo byly v jedné přímce.

Když vaše dítě vezme prs do úst, ujistěte se, že je tam široký otvor a že dítě může bradavku správně uchopit.

Zaměřením se na správnou polohu při kojení a techniku sání můžete minimalizovat bolestivost a vytvořit pohodlnější zážitek z kojení pro vás i vaše dítě.

Zúžení uzdičky a kojení: Pochopení a řešení

Těsnost uzdičky je stav, kdy je uzdička (frenulum) pod jazykem nebo nad rtem příliš těsná, což může ovlivnit kojení a vést k bolestem bradavek. Těsná uzdička může dítěti ztěžovat správnou techniku sání a vytvoření dobrého podtlaku, což může vést ke zvýšenému namáhání bradavek.

Pokud během kojení pociťujete bolestivost bradavek a vaše dítě se snaží správně přisát nebo má problémy se sáním, může být možnou příčinou těsnost uzdičky. Je důležité poradit se s laktační poradkyní nebo lékařem, aby přesně posoudil techniku sání vašeho dítěte a případné problémy s utažením pásku uzdičky.

V závislosti na závažnosti zatuhnutí pásu uzdičky mohou být k dispozici různá řešení, od konzervativních opatření, jako jsou polohy při kojení, techniky sání a sací pomůcky, až po invazivnější opatření, jako je revize uzdičky. Laktační poradkyně nebo lékař vám mohou pomoci najít nejlepší řešení pro vás i vaše dítě.

Nezapomeňte, že při řešení problému zúžení uzdičky je důležité získat odbornou radu a podporu, protože může mít vliv na pohodu vašeho dítěte a na vaše zkušenosti s kojením.

Krém na bradavky při kojení nebo sportu
Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost
+15.000 recenzí
Běžná cena 399,00 Kč
Výprodejová cena 399,00 Kč Běžná cena
Krém na bradavky při kojení nebo sportu - Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost

2. Hormonální změny: Zmírnění bolestivosti způsobené hormonálními změnami

K bolestivosti bradavek mohou vést hormonální změny, například během menstruačního cyklu nebo v těhotenství. Tyto změny mohou způsobit zvýšenou citlivost bradavek a způsobit nepříjemné pocity. Pro zmírnění bolestivosti můžete používat měkké a pohodlné kojicí podprsenky, které poskytují dobrou oporu, aniž by bradavky tlačily nebo dráždily.

Kromě toho může dočasnou úlevu přinést přikládání chladivého gelového polštářku nebo studeného obkladu na bradavky. Důležité je také udržovat zdravý životní styl a dostatečně odpočívat a stravovat se, což pomůže regulovat hormony a snížit bolestivost bradavek.


3. Nesprávné používání odsávačky: Správným používáním se vyhnete bolestivosti a zranění

Použití odsávačky mateřského mléka může být užitečným způsobem, jak vyprázdnit prsa a udržet tvorbu mléka. Nesprávné používání odsávačky však může vést k bolestivosti bradavek a dokonce k poranění. Je důležité vybrat si odsávačku mateřského mléka, která vyhovuje vašim potřebám, a naučit se ji správně používat.

Ujistěte se, že jste na odsávačce nastavili sílu podtlaku tak, aby byla pohodlná a příliš nezatěžovala bradavky. Používejte také prsní košíček správné velikosti, který se hodí k vašim bradavkám, aby nedocházelo ke zbytečnému tření a tlaku. Věnujte čas osvojení si správné techniky přikládání odsávačky na prsa a vyvarujte se tahání nebo kroucení bradavek při odsávání.

Pokud při používání odsávačky pociťujete bolestivost nebo nepohodlí, přestaňte a přehodnoťte svou techniku nebo se obraťte na laktační poradkyni, která vám poradí. Při správném používání může být odsávačka užitečným nástrojem, aniž by způsobovala bolestivost bradavek.


4. Infekce a záněty: Identifikace a léčba příčin bolestivých bradavek

Bolestivost bradavek může být způsobena také infekcí nebo zánětem prsní tkáně. Různé infekce, jako je mastitida nebo plísňové infekce, mohou způsobovat nepříjemné pocity a bolest. Je důležité si všímat příznaků, jako je zarudnutí, otok, teplo nebo hnisavý výtok, protože mohou ukazovat na skrytou infekci nebo zánět.

Pokud se u vás tyto příznaky objeví, je důležité vyhledat lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a zajistí vhodnou léčbu, která může zahrnovat antibiotika nebo antimykotika v závislosti na příčině infekce nebo zánětu. Kromě toho mohou zklidňující opatření, jako jsou teplé obklady a léky proti bolesti, pomoci zmírnit bolestivost a nepohodlí.

Nezapomeňte, že je důležité, aby správnou diagnózu a léčbu stanovil lékař, protože některé infekce a záněty mohou vyžadovat intenzivnější léčbu, aby se zabránilo komplikacím a zlepšily se příznaky.


5. Tření: Vyhněte se bolestivosti bradavek

Jednou z příčin bolestivosti bradavek může být tření a tření o ně. Faktory, jako jsou nevhodné podprsenky, špatně padnoucí a hrubé nebo těsné oblečení, mohou zvyšovat tření a způsobovat nepříjemné pocity bradavek. Je důležité si tyto faktory uvědomit a podniknout kroky, abyste se jim vyhnuli a zmírnili bolestivost bradavek.

Zde je několik tipů, jak se vyhnout tření a odírání:

 1. Zvolte si pohodlnou a vhodnou podprsenku: Vyberte si podprsenku, která vám správně padne a poskytne vašim prsům dostatečnou oporu. Vyhněte se podprsenkám, které jsou příliš těsné nebo mají ostré hrany či švy, které by se mohly otírat o vaše bradavky.
 2. Vyberte si měkkou a prodyšnou látku: Vybírejte si oblečení z měkkých a prodyšných materiálů, které nejsou příliš hrubé nebo těsné. Vyhněte se syntetickým látkám, které mohou vést k většímu tření a nepohodlí.
 3. Používejte chrániče bradavek: K ochraně bradavek před třením a odíráním lze použít chrániče bradavek nebo kojící vložky. Mohou být užitečné během kojení nebo když potřebujete dodatečnou ochranu.
 4. Dbejte na hygienu: Udržujte bradavky čisté a suché, abyste zabránila hromadění vlhkosti, která může způsobit zvýšené tření a podráždění.

Pokud si uvědomíte faktory, které mohou vést ke tření a odřeninám, a přijmete nezbytná opatření, můžete snížit bolestivost bradavek a zachovat si pohodlí během kojení i každodenního života.

Krém na bradavky při kojení nebo sportu
Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost
+15.000 recenzí
Běžná cena 399,00 Kč
Výprodejová cena 399,00 Kč Běžná cena
Krém na bradavky při kojení nebo sportu - Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost

6. Bolestivost bradavek při sportu a fyzických aktivitách

Bolestivé bradavky nejsou jen problémem žen, ale mohou se objevit i u mužů, zejména při sportu a fyzických aktivitách. Opakované tření a dráždění bradavek může způsobit nepohodlí a bolestivost. Zde jsou uvedeny některé faktory související se sportem, které mohou přispívat k bolestem bradavek u mužů:

 1. Intenzivní cvičení: Při intenzivním cvičení, jako je běh, jízda na kole nebo vzpírání, mohou být bradavky vystaveny opakovanému tření o oblečení nebo vybavení. To může mít za následek bolestivost a dokonce odlupování kůže kolem bradavek.
 2. Výběr materiálu: Výběr oblečení a sportovního oblečení z hrubého nebo těsného materiálu může zvýšit tření o bradavky a způsobit nepohodlí. Je důležité vybírat oblečení, které je měkké, prodyšné a není příliš těsné.
 3. Nedostatečná podpora: Nedostatečná podpora oblasti prsou při sportu může vést ke zvýšenému pohybu bradavek, což může způsobit bolestivost a podráždění.

Abyste se vyhnuli bolestivým bradavkám při sportu a fyzických aktivitách, mohou být užitečná následující opatření:

 • Vyberte si sportovní podprsenky nebo sportovní oblečení se zabudovanou podpěrou prsou, abyste minimalizovali pohyb prsou a tření o bradavky.
 • Používejte měkké a prodyšné materiály, které nejsou drsné nebo těsné, a vyhýbejte se oblečení se švy nebo detaily, které by se mohly třít o bradavky.
 • Zvažte použití ochranného krému nebo gelu na bradavky před cvičením, abyste snížili tření a podráždění.
 • Po cvičení se ujistěte, že jste oblast hrudníku důkladně očistili a osušili, abyste zabránili hromadění vlhkosti a bakterií.

Nezapomeňte, že pokud bolestivost nebo podráždění přetrvávají nebo se zhoršují, je vždy dobré poradit se s lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem, který provede důkladné vyšetření a poradí vám.

Krém na bradavky při kojení nebo sportu
Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost
+15.000 recenzí
Běžná cena 399,00 Kč
Výprodejová cena 399,00 Kč Běžná cena
Krém na bradavky při kojení nebo sportu - Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost

FAQ

Kdy bych měl/a vyhledat lékaře kvůli bolavým bradavkám?

Pokud se u vás objeví přetrvávající nebo silná bolestivost bradavek nebo jiné znepokojující příznaky, jako je výrazné zarudnutí, otok nebo výtok z bradavek, měli byste vyhledat lékaře, který provede řádné vyšetření a léčbu.


Co mohu udělat pro zmírnění bolestivosti bradavek?

Můžete zkusit několik věcí, včetně nošení měkkých podprsenek, vyhýbání se těsně přiléhajícím oděvům, používání kojicích vložek pro ochranu, používání chladivých obkladů nebo mastí a úpravy techniky kojení pro zajištění správné polohy při sání.


Jaké produkty mohou pomoci zmírnit bolestivost bradavek?

K dispozici je několik produktů, jako jsou krémy nebo masti na bradavky, které mohou pomoci zmírnit bolestivost a pečovat o bradavky. Je důležité vybírat výrobky, které jsou bezpečné pro kojení a neobsahují škodlivé složky.


Je normální mít během těhotenství bolavé bradavky?

Ano, bolestivost bradavek je během těhotenství běžná v důsledku hormonálních změn a přípravy prsní tkáně na kojení. V tomto období je důležité pečovat o bradavky a nosit pohodlné podprsenky.


Mohou být bolavé bradavky příznakem základního zdravotního stavu?

Ano, bolavé bradavky mohou být příznakem určitých zdravotních potíží, jako jsou infekce nebo hormonální nerovnováha. Pokud máte obavy, měla byste vyhledat lékaře, který vám stanoví správnou diagnózu a léčbu.


Mohou mít muži bolavé bradavky?

Ano, muži mohou pociťovat bolestivost bradavek. Ačkoli je to častější u žen, hormonální změny, tření, infekce nebo záněty mohou postihnout i mužské bradavky.


Co může způsobit bolestivost bradavek u mužů?

Bolestivost bradavek u mužů může být způsobena několika faktory, včetně hormonální nerovnováhy, tření oděvu nebo činností, infekcí, zánětu nebo poškození prsní tkáně.

Mějte na paměti, že tyto odpovědi jsou obecné a je důležité poradit se s lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem, abyste získali přesné posouzení a individuální pokyny na základě vaší konkrétní situace.

Krém na bradavky při kojení nebo sportu
Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost
+15.000 recenzí
Běžná cena 399,00 Kč
Výprodejová cena 399,00 Kč Běžná cena
Krém na bradavky při kojení nebo sportu - Péče o plísně, rány, svědění a bolestivost