Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Jak odstranit ztvrdlou kůži na chodidlech?

Pokud máte ztvrdlou kůži na chodidlech, pravděpodobně víte, jak nelichotivé je nosit otevřené boty, když přijde sezóna sandálů. Tak to prostě je.

I když je ztvrdlá kůže dráždivá a obtěžující, není nebezpečná, pokud nezpůsobuje bolest. Přesto se zejména ženy chtějí ztvrdlé kůže na nohou zbavit. A ve skutečnosti to vůbec není tak těžké. Vyžaduje však trochu jiné ošetření, než byste si možná mysleli. Mnoho žen je zvyklých namáčet nohy v teplé lázni na několik hodin a následně je tvrdě potírat pilníkem na nohy.

Pokud si odumřelou kůži z nohou opilujete, správně problém okamžitě odstraníte. Z dlouhodobého hlediska však problém jen zhoršíte. Když pemzou nebo pilníkem na chodidla kůži opilujete nebo oškrábete, stimulujete kůži, která jednoduše způsobí, že na chodidlech ještě více ztvrdne. A o to přece vůbec nešlo.

Jak odstranit ztvrdlou kůži z chodidel

1) Peeling

Začněte kvalitním drhnutím chodidel proti ztvrdlé kůži. Použijte tělový peeling Australian Bodycare, který jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky, aby následná péče lépe pronikla. Nohy peelingem dobře promasírujte a jste připraveni na krok 2.

Tělový peeling pro aknózní pokožku
Hloubkově čisticí peeling se 100% přírodním Tea Tree olejem, proti černým tečkám a rozšířeným pórům
+15.000 recenzí
Běžná cena 399,00 Kč
Výprodejová cena 399,00 Kč Běžná cena
Tělový peeling pro aknózní pokožku - Hloubkově čisticí peeling se 100% přírodním Tea Tree olejem, proti černým tečkám a rozšířeným pórům

2) Koupel na nohy pro ztvrdlou kůži

Koupel nohou účinně změkčuje kůži na chodidlech. Naplňte misku teplou vodou. Přidejte trochu oleje do koupele nohou a Tea Tree Oil a užijte si 10 minut čisté relaxace s nohama ve vodě. Po koupeli nohy dobře osušte.

TIP: Pokud máte na chodidlech velmi tvrdou kůži, můžete po koupeli nohou použít něco tak jednoduchého, jako je kuchyňská houbička, a hrubou stranou houbičky odloupnout odumřelé kožní buňky. Je to jemnější způsob, jak je oživit, než pomocí pilníku na nohy. Nezapomeňte však, že musíte mít určitou dávku trpělivosti. Ztvrdlou kůži neodstraníte za jeden den, takže pokud plánujete nosit sandály na nějakou příležitost, nezapomeňte s procesem začít s dostatečným předstihem.

3) Naneste krém na ztvrdlou kůži na chodidla

Pro úspěšné ošetření ztvrdlé kůže na nohou je nezbytné použít po koupeli nohou kvalitní krém. Použijte například krém na nohy Australian Bodycare, který je intenzivním regeneračním přípravkem pro suchou a poškozenou pokožku.

Krém dodá suchým nohám hydrataci, díky které budou silnější a budou lépe odolávat poškození. Ztvrdlá kůže se tvoří, když je kůže suchá, a když se tak stane, je náchylnější k novým zraněním, protože není dostatečně silná, aby jim zabránila.

Krém na nohy pomáhá obnovit pokožku, abyste jí mohli vrátit hebkost. Díky přírodním složkám, jako je olej z australského čajovníku, krém účinně působí proti bakteriím, což umožňuje rychlejší hojení pokožky, zatímco vilín účinně uzavírá póry pokožky a zabraňuje jejímu vysoušení. Krém jemně naneste na suchá chodidla masážními pohyby.

Používejte jej alespoň jednou denně, nejlépe však dvakrát, abyste své ztvrdlé pokožce poskytli tu nejlepší první pomoc. Aplikujte jej ráno a večer. Není mastný a rychle proniká do suché pokožky.

Krém na nohy 10% urea
Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 239,00 Kč
Výprodejová cena Od 239,00 Kč Běžná cena
Krém na nohy 10% urea - Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem

Proč se vám dělá tvrdá kůže, mozoly a otlaky?

Kůže je největší orgán těla a skládá se ze tří vrstev: epidermis, dermis a podkoží. Když vám ztvrdne kůže, je to proto, že vrstva epidermis zesílí. Vaše kůže je nejtenčí na očních víčkách a zádech, zatímco nejtlustší na dlaních a chodidlech. Proto je také typické, kde jsou lidé postiženi tvrdou kůží.

Tvrdá kůže je běžná u mnoha lidí. Vzniká proto, že je vaše kůže dlouhodobě vystavena tlaku. Vystavení kůže na rukou nebo nohou nadměrnému tlaku po delší dobu kůži poškodí a učiní ji poměrně tvrdou.

Pokud je kůže zatěžována normálně jen v malých dávkách, zachová si svou jemnou strukturu. Když je však kůže přetěžována, začne houstnout - a to je to, co známe jako tvrdou kůži. Pokud tedy máte tvrdou kůži, je to přirozený způsob, jak vám tělo sděluje, že něco není v pořádku a že je třeba poškozenou kůži obnovit.

Mozoly na palci, patách, chodidlech a rukou

Na některých místech těla je kůže obzvláště náchylná k tvorbě tvrdé kůže. To platí zejména pro palec, paty, chodidla a ruce. Právě kvůli těmto částem těla je kůže obvykle vystavena zvýšenému tlaku nebo je mimořádně namáhána, takže se vytváří tvrdá kůže. A důvodů může být hned několik.

Tvrdá kůže na rukou

Pokud cvičíte v posilovně, kde zvedáte činky, pravděpodobně zjistíte, že se vám na dlaních tvoří tvrdé kožní mozoly. Dělají se proto, že kůže je pravidelně zatěžována na stejném místě - a to nevydrží.

Tvrdá kůže na rukou se také obvykle objevuje, pokud fyzicky pracujete. Zednické a tesařské práce jsou příkladem povolání, kde je kůže rukou často vystavena silnému tlaku. Ten časem způsobuje silnou tvorbu tvrdé kůže na dlaních, protože tesaři a zedníci denně vystavují kůži vysokému tlaku - například šroubováním, drážkováním atd.

Tvrdá kůže na palci u nohy

Pokud chodíte ve špatné obuvi, která vám správně nesedí na noze, například pokud je příliš malá, bota sedí a tlačí na palec, čímž se vám tvoří tvrdá kůže. Totéž platí, pokud často nosíte špičaté boty, které jsou kolem chodidla příliš úzké. Úzký tvar tlačí prsty k sobě a vystavuje je tak velkému tlaku, proto se časem vytvoří tvrdá kůže i na palci.

Totéž platí pro ty, kteří mají pokřivený palec, který se ohýbá směrem k vedlejšímu prstu. Dovnitř ohnutý palec často způsobuje problémy s otlaky, které stejně jako u palce vytvářejí ztvrdlou kůži. Vytváří se tak neustálý tlak na palec, takže kůže reaguje vytvořením tlusté krusty.

Tvrdá kůže na patách

Stejně jako ztvrdlá kůže na palci a patách je často příčinou ztvrdlé kůže pod chodidlem. Pokud hodně chodíte, je kůže pod chodidlem neustále vystavena zátěži - zejména pokud vaše obuv není vhodná pro vaše chodidlo.

Pokud máte nízkou klenbu nebo často nosíte boty s vysokým podpatkem, je větší tendence k tvorbě tvrdé kůže pod chodidlem. Ta působí na nohy v exponovaných místech a znamená to také, že chodidla potřebují dodatečnou oporu, aby nedocházelo k nepříjemnému tlaku. Vložka do obuvi nebo může pomoci obnovit správnou polohu chodidla a také podpořit a odlehčit chodidlům, čímž se sníží tlak, který může způsobit tvrdou kůži.

Otlaky na chodidlech

Ztvrdlá kůže je nepříjemný problém, ale pokud s ním nic neděláte, může se vyvinout v mozoly. Mozoly jsou porucha, která vzniká, pokud je ztvrdlá kůže stále vystavena tlaku a velké zátěži. V takovém případě se na kůži vytvoří vrstvy kompaktních odumřelých kožních buněk.

To znamená, že se ztvrdlá kůže shlukne do malých hrbolků na menších místech - zejména pod chodidly a na prstech, pokud vás boty stále tlačí. Nakonec se tvrdá hrouda zatlačí do kůže a právě zde začne způsobovat bolest, protože tlačí na citlivé vnitřní vrstvy kůže.

Tyčinka na mozoly a otlaky
Tyčinka se změkčujícími a výživnými přísadami pro péči o otlaky a mozoly
+15.000 recenzí
Běžná cena 239,00 Kč
Výprodejová cena 239,00 Kč Běžná cena
Tyčinka na mozoly a otlaky - Tyčinka se změkčujícími a výživnými přísadami pro péči o otlaky a mozoly

Prevence mozolů a otlaků

Nejlepším způsobem léčby mozolů a otlaků je prevence. A ve skutečnosti není potřeba příliš mnoho péče k tomu, aby byla vaše pokožka zdravá. Dbejte na každodenní hydrataci pokožky kvalitním hydratačním krémem. Zvykněte si dávat krém na noční stolek, abyste si na něj před spaním vzpomněli.

Je také důležité, abyste si našli vhodnou obuv pro vaše nohy, aby vám boty netlačily chodidla. Občasné nošení špičatých bot neuškodí, ale musíte je omezit na minimum, aby vaše nohy měly dostatek prostoru.

Špičaté úzké boty odložte na dobu, kdy jdete na večírek, a mezitím noste dobře nositelnou každodenní obuv. Kromě toho je dobré investovat do vložky nebo podrážky do bot, abyste si vytvořili měkkou základnu pro chodidlo, která bude tlumit a snižovat tlak od těžkých břemen.

Krém na paty 25% urea
Intenzivní krém na popraskané paty, ztvrdlou kůži a mozoly
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 239,00 Kč
Výprodejová cena Od 239,00 Kč Běžná cena
Krém na paty 25% urea - Intenzivní krém na popraskané paty, ztvrdlou kůži a mozoly
Krém na nohy 10% urea
Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 239,00 Kč
Výprodejová cena Od 239,00 Kč Běžná cena
Krém na nohy 10% urea - Vyživující krém na nohy se 100% přírodním Tea Tree olejem