Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je to vaginitida?

Vaginitida je zánět pochvy. Ženská pochva obsahuje jedinečný systém bakterií mléčného kvašení a dalších bakterií, hub a mikroorganismů, které koexistují ve zdravé rovnováze. Pokud máte správné množství jednotlivých bakterií, hub a dalších mikroorganismů, je udržována zdravá rovnováha a dochází k přirozenému, nepřetržitému vylučování tekutiny.

Toto vylučování tekutiny se nazývá výtok. Vnější bakterie však mohou infikovat a zničit přirozenou rovnováhu bakterií, což způsobuje záněty a další problémy. Vaginitida je zánět pochvy, ke kterému dochází, když je pochva infikována bakteriemi nebo plísněmi: obvykle způsobuje nepříjemné pocity, podráždění a zapáchající výtok.

Sada proti intimnímu zápachu
3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada proti intimnímu zápachu - 3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.

Co je to výtok?

Co přesně je výtok? Výtok je hlenovitá tekutina kombinovaná s odumřelými kožními buňkami z dělohy. Tekutina pochází ze sliznic v pochvě a vzniká jako přirozený způsob, jak se pochva čistí.

Je proto zcela normální, že se výtok vyskytuje každý den. Výtok se v určité míře vyskytuje u všech žen bez ohledu na věk. Množství výtoku u každé ženy se velmi liší a neexistuje žádné definitivní pravidlo pro to, jaké je normální množství výtoku. Výtok má obvykle hlenovitou konzistenci, která je bílé nebo čiré barvy.

Výtok je kromě toho, že je samočisticí tekutinou pochvy, také obranným mechanismem. Poševní mikroorganismy a bakterie mléčného kvašení společně tvoří obranu, která má zabránit tomu, aby si cizí bakterie našly cestu dále do pohlavních orgánů a pronikly do dělohy, děložního čípku a vaječníků. Vaginální prostředí je kyselé a obvykle se pohybuje mezi 3,8-4,2 na stupnici pH. Velké množství bakterií mléčného kvašení pomáhá udržovat pochvu silnou, protože kyselé prostředí je odolnější vůči cizím a škodlivým bakteriím.

Jaký je to pocit při zánětu pochvy?

Příznaků zánětu pochvy může být mnoho, protože příčiny mohou být různé. Mezi běžné příznaky vaginitidy však patří změna výtoku, svědění, podráždění a někdy i mírné krvácení z pochvy. Zánět pochvy může vést k mnoha různým příznakům v oblasti pochvy. Většinou se bude jednat pouze o nepříjemný pocit se svěděním a kolem otvoru pochvy (stydké pysky). Škrábání tohoto svědění vede k začarovanému kruhu, protože svědění stydkých pysků pouze antagonizuje.

Zánět pochvy může také způsobovat bolestivost při sexu, stejně jako bolest a nepříjemné pocity dole v oblasti pochvy. Vaginitida neboli zánět pochvy způsobuje změny barvy, struktury a zápachu výtoku nebo nepříjemné a bolestivé pocity anebo dokonce obojí.

Příčiny zánětu pochvy

Existuje několik příčin zánětu pochvy. Ve většině případů může být příčinou zánětu pochvy vaginální nerovnováha nebo infekce. Zánět pochvy lze rozdělit na různé typy a na základě toho závisí příčina zánětu. Níže najdete nejčastější příčiny zánětu pochvy.

Kvasinkové infekce

Vaginální plísňové infekce jsou běžným onemocněním, které postihuje mnoho žen. Odhaduje se, že až 75 % všech žen se alespoň jednou v životě setká s kvasinkovou infekcí. Ve většině případů, přibližně v 80 % všech případů plísní, je tento typ zánětu způsoben kvasinkovou infekcí způsobenou plísní Candida Albicans.

Kvasinkové houby žijí přirozeně ve sliznici pochvy spolu s bakteriemi mléčného kvašení, mikroorganismy a dalšími přirozeně se vyskytujícími bakteriemi v pochvě. Pokud však mají houby v pochvě dobré podmínky k růstu, příliš se rozmnoží a způsobí infekci. Hlavním příznakem je obvykle zvýšený výtok, který je často hustý, bílý a hrudkovitý. Konzistencí se podobá tvarohu. Můžete také pociťovat svědění a pálení v pochvě.

Plísňové infekce se obvykle objevují po léčbě penicilinovými antibiotiky. Léčba zabíjí bakterie mléčného kvašení, které udržují stabilní a kyselou rovnováhu pochvy, takže je odolná vůči bakteriím a infekcím. Bez těchto bakterií se kvasinkové houby mohou volně množit a infikovat.

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza vzniká při nerovnováze v pochvě, stejně jako kvasinková infekce. Obvykle se u vás objeví šedavý výtok a silný rybí zápach z pochvy. Příčinou je přemnožení bakterie Gardnerella vaginalis. Když tato bakterie v pochvě převládne, vaše přirozené bakterie mléčného kvašení nemohou udržovat přirozeně kyselé prostředí, které vás chrání.

Bakterie roste, pokud se kyselé pH v pochvě sníží a místo toho se stane více neutrálním (kolem 7 na stupnici pH). pH pochvy se může například stát méně kyselým, když se váš výtok smísí se spermatem během pohlavního styku. Sperma je neutrální, a proto může narušit kyselé prostředí a způsobit intimní potíže.

Sada proti intimnímu zápachu
3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada proti intimnímu zápachu - 3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.

Trichomonas

Pokud si náhle všimnete, že se váš výtok změnil na žlutý nebo nazelenalý, může to být známkou infekce parazitem Trichomonas. Trichomonáda je druh vaginálního zánětu, který může způsobit nepříjemně páchnoucí výtok, který je doprovázen bolestí v pochvě a jejím okolí.

Tato parazitární infekce se přenáší pohlavním stykem.

Vaginální suchost a podráždění

Další formou zánětu pochvy je atrofická vaginitida, což je v podstatě vaginální suchost a podráždění způsobené sníženým množstvím poševních tekutin. Zejména starší ženy pociťují po menopauze suchost poševní sliznice, která snižuje množství produkovaného výtoku. Toto snížení výtoku mění složení bakterií v pochvě a oslabuje vaše obranné mechanismy, což může způsobit, že budete náchylnější k bakteriálním infekcím. Suchá a podrážděná sliznice může způsobovat velké problémy včetně svědění, a dokonce i pocitů pálení a štípání v pochvě.

Nežádoucí účinky zánětu pochvy

Vaginitida obecně nezpůsobuje žádné závažné příznaky kromě bolestivého, nepříjemného a obtěžujícího podráždění pochvy.

Těhotné ženy by však měly věnovat zvláštní pozornost zánětu. Infekce způsobené parazitem Trichomonas a nerovnováha způsobená bakteriální vaginózou mohou vést k předčasnému porodu a oslabit tak novorozence.

Jak léčit zánět pochvy

Pokud již zánět pochvy máte, existují čípky i pilulky s kyselinou mléčnou, které mohou pomoci obnovit obranné mechanismy v pochvě. Můžete je zakoupit v lékárně.

Problémy s intimním podrážděním můžete také odstranit pomocí gelu. Kupříkladu Femigel od Australian Bodycare je ideální pro zklidnění vnějších příznaků. Léčí svědění, pálení a nepříjemný zápach v intimní oblasti, zatímco australský Tea Tree Oil působí proti případným bakteriím. Gel má regulované pH a pomáhá tak obnovit přirozené kyselé prostředí v intimní oblasti. V klinické studii zaznamenalo 9 z 10 žen po použití gelu dobré výsledky.

Nejlepší léčba zánětu pochvy je stejně jako u všech ostatních onemocnění: prevence. Riziko zánětu pochvy můžete minimalizovat následujícími preventivními kroky:

Zajistěte si každodenní intimní hygienu pomocí jemného mýdla určeného k použití na genitálie. Používejte například přípravek Intim Wash od společnosti Australian Bodycare: jemně čistí oblast bez bakterií a zároveň udržuje pokožku vlhkou, takže nedochází k jejímu podráždění.

Používejte gel, který pomáhá udržovat přirozenou bakteriální rovnováhu v okolí vnějších genitálií. Femi Daily je gel, který účinně působí proti bakteriím, pomáhá regulovat hladinu vlhkosti a udržovat harmonii, pokud se denně používá kolem poševního vchodu. Gel je dermatologicky testován a je vhodný i pro citlivou pokožku, protože má regulované pH pro použití v intimních oblastech.

- Pokud možno se vyhněte nošení vložek nebo vložek do kalhotek. Zbytečné nošení těchto předmětů vytváří dobré podmínky pro růst cizorodých bakterií a plísní.

Sada proti intimnímu zápachu
3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada proti intimnímu zápachu - 3 produkty pro intimní hygienu, které zabraňují tělesnému zápachu a svědění v intimní oblasti.