Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co jsou zapáchající boty a zpocené nohy?

Zapáchající boty způsobují zápach, který nevoní zrovna příjemně. Zápach může být intenzivní a chůze v zapáchajících botách může vyvolávat u některých lidí zahanbující pocit. 

Zapáchající boty a zpocené nohy spolu často souvisí. Stejně jako se můžete potit v podpaží, můžete se potit i na nohou. Jedná se o rozšířený problém, se kterým se většina lidí za svůj život setkala.

Jednoduše se mu nelze vyhnout - zejména pokud sportujete nebo chodíte ven v horkém počasí. Zápach z bot vzniká, když jsou vaše nohy uzavřeny v těsných neprodyšných botách- zejména pokud se potí i vaše chodidla.

Zpocené nohy jsou proto pro mnohé rozšířeným problémem. Pocení nohou však může být v některých případech tak výrazné, že postiženého člověka společensky znemožní. Silné pocení nohou může ovlivnit vaše každodenní aktivity takovým způsobem, že je obtížné udržet si běžný každodenní život. Pocení nohou není definitivní nemoc, ale obtíž, která je ovlivněna vnějšími okolnostmi.

Sprej na nohy pro péči zápachu nohou
Antiperspirant s Tea Tree olejem proti pocení a zápachu nohou
+15.000 recenzí
Běžná cena 349,00 Kč
Výprodejová cena 349,00 Kč Běžná cena
Sprej na nohy pro péči zápachu nohou - Antiperspirant s Tea Tree olejem proti pocení a zápachu nohou

Kolika lidem zapáchají boty a potí se jim nohy?

Jak již bylo zmíněno, většina lidí ví, jaké to je mít zapáchající boty po dlouhém dni stráveném v těsných botách, ve kterých se jim potily nohy. Čas od času je to zcela normální. Pokud Vás ale tento problém začne omezovat v každodenním životě, je na čase tento problém začít řešit. 

Stav těžkého pocení nohou postihuje asi 1-2 % populace, a je tedy poměrně vzácným onemocněním.

Co způsobuje zapáchající boty a zpocené nohy?

Zpocené nohy jsou problém, který znají všichni Britové - a tak byste neměli být nervózní, že je na tom něco divného. Každý se potí každý den, někdo samozřejmě více a někdo méně.

Zpocené nohy jsou přirozené

Příčina pocení nohou je tedy zcela přirozená, protože všichni se od přírody potíme každý den - i na nohou. To nemůžete změnit. Je však přirozeně pravděpodobnější, že se vám budou potit nohy, pokud nosíte uzavřené boty, než když máte otevřené, vzdušné. Totéž platí, pokud provozujete nějaký sport, např. fotbal, házenou nebo jakýkoli jiný sport, při kterém se vám tvoří pot na čele - a tedy i na nohou.

Pocení nohou jako reakce na stres a emoce

Další příčinou pocení nohou - zejména silného - může být stres a emoce. Ti, kteří trpí silným pocením nohou, často zjistí, že se potí více, když se ocitnou ve stresové situaci. Může to být situace při zkoušce, dlouhá fronta, která znemožňuje dorazit na schůzku včas, a další podobné příklady.

Zároveň může být pocení nohou vyvoláno emocionálními reakcemi, kdy jste velmi rozrušení, vzrušení nebo jiná intenzivní emoce.

Pot a bakterie způsobují zápach bot

I když máte zpocené nohy, boty nemusí nutně zapáchat. Čerstvý pot není cítit. Pokud se však pot usadí v botě a již není čerstvý, starý pot vytvoří kyselý zápach.

Není to však pot, který způsobuje zápach vašich bot. Je to kyselina máselná a bakterie vznikající ze starého potu, které způsobují zápach bot. Když chodíte v uzavřených botách, bakterie mají ideální podmínky k množení, takže vzniká nepříjemný zápach.

Zpocené nohy a uzavřená obuv mohou také vést ke vzniku plísňové infekce nohou, což je také nepříjemný stav.

Sprej na nohy pro péči zápachu nohou
Antiperspirant s Tea Tree olejem proti pocení a zápachu nohou
+15.000 recenzí
Běžná cena 349,00 Kč
Výprodejová cena 349,00 Kč Běžná cena
Sprej na nohy pro péči zápachu nohou - Antiperspirant s Tea Tree olejem proti pocení a zápachu nohou

Jak se vyhnout zapáchajícím botám a zpoceným nohám?

Existuje nějaká léčba, která vás zbaví pocení nohou? Ano, existuje. Problém zpocených nohou a zapáchajících bot můžete vyřešit několika způsoby.

Sprej na zapáchající boty a zpocené nohy

Existuje několik způsobů, jak se zbavit pocení na nohou a často doprovodného zápachu. Sprej na nohy Australian Bodycare účinně napomáhá k odstranění problému s pocením chodidel a nepříjemnému zápachu. 

Sprej zabraňuje pocení nohou a nepříjemnému zápachu díky antiperspirantním vlastnostem Tea Tree oleje. Potlačuje a snižuje produkci potu a zároveň redukuje bakterie, které způsobují nepříjemný zápach na nohou a v botách. Sprej je proto tak účinný při odstraňování zápachu z obuvi, protože jej lze nastříkat přímo na nohy, aby se snížilo pocení.

Díky tomuto spreji můžete udržet své nohy svěží, takže vás nebude obtěžovat nepříjemný zápach z vašich bot.

Myjte si nohy vícekrát denně - pomáhá to zbavit se potu a udržet bakterie na minimu, takže nebudou mít vhodné podmínky pro vznik nepříjemného zápachu. Kromě toho nohy hydratujte kvalitním krémem na nohy, který posiluje rovnováhu pokožky a její odolnost vůči bakteriím.

Od společnosti Australian Bodycare si můžete pořídit kompletní řadu na potící se nohy a s tím spojené zapáchající boty, která se skládá z tělového mléka, krému na nohy a spreje na nohy. Může vám pomoci na vaší cestě zbavování se pocení nohou a zapáchajících bot na celý život.

Sada produktů proti zápachu nohou
3 účinné produkty na zpocené nohy a jejich zápach
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada produktů proti zápachu nohou - 3 účinné produkty na zpocené nohy a jejich zápach

Léčba problémů s pocením nohou jedem

Pokud jsou vaše problémy s pocením nohou tak výrazné, že ničí váš každodenní život, možná budete potřebovat silnější léčbu. Jednou z takových léčebných metod pro problémy s pocením nohou je jednoduše injekční aplikace jedu prostřednictvím mikroinjekcí do celého chodidla. Zní to bolestivě a krutě, ale vůbec to tak není.

Jed se nazývá botulotoxin, kterému se běžně říká botox. Je to lék používaný po celém světě k léčbě svalového uvolnění, při níž se účinně redukují vrásky. Látku lze ale použít i k tomu, aby se potní žlázy na nohou uvolnily a byly méně aktivní. Botox se často aplikuje prostřednictvím malých injekcí do chodidel, prstů, hran a nártů. Je důležité, aby injekce prováděl odborný lékař.

Alternativní léčba a dobré domácí prostředky

Existuje také několik dobrých domácích prostředků pro boj se zapáchajícími botami a zpocenýma nohama. Jejich přehled najdete zde:

S octem se rozlučte se zapáchajícími botami. Zapáchající boty a ocet spolu dobře spolupracují. Ocet je přírodní produkt, který vám může pomoci s pocením nohou a zapáchajícími botami. Ocet totiž dokáže vyrovnat pH pokožky a zároveň má antibakteriální vlastnosti. Smíchejte teplou vodu s octem a během 10 minut rozpustí bakterie a zápach.

Zápach z bot odstraníte pomocí prášku do pečiva. Prášek do pečiva dokáže mnohem víc než jen nadýchanější koláče a chleby v troubě. Funguje také jako přírodní deodorant. Když si posypete trochu prášku do pečiva na nohy a přímo do bot, zabráníte nadměrnému pocení, a tím i vzniku kyselého, nepříjemného zápachu v botách a na nohou.

Vložte boty do mrazáku, abyste se zbavili zápachu. Pokud dáte boty do mrazáku společně s masem, mraženou zeleninou a dalšími mraženými potravinami, můžete skutečně smradlavé bakterie zmrazit. Bakterie, které způsobují zápach, mráz nepřežijí, a proto odumřou.

Připravte si dezinfekční směs, která vás zápachu zbaví. Dobrým partnerem jsou také zapáchající boty a dezinfekční čisticí sprej (např. Dettol). Pokud použijete sprej, můžete jej nastříkat do bot a zápachu se tak zbavíte.

Prevence zapáchajících bot a zpocených nohou

Existuje několik dobrých možností léčby zapáchajících bot a zpocených nohou. Jednou z nejúčinnějších léčebných metod je však prostá prevence. Naštěstí ji můžete provádět mnoha způsoby.

  • Důkladně si umyjte prsty na nohou. Může to znít jako samozřejmost, ale abyste se vyhnuli potu a bakteriím, které z něj vznikají, musíte pečlivě používat mýdlo. Každý den si důkladně umyjte nohy. Nezapomeňte je po vaně nebo sprše dobře osušit, aby se v důsledku vlhkosti mezi prsty netvořily bakterie.
  • Posypte si nohy pudrem. Než si obléknete ponožky, můžete si na nohy nasypat trochu pudru. Tak budete mít naprostou jistotu, že se veškerá vlhkost vstřebá, takže vaše nohy budou suché a nebude se na nich srážet voda do ponožek.
  • Ponožky a boty si denně vyměňujte. Je důležité, abyste každý den nosili pár čistých ponožek - a v neposlední řadě abyste špinavé ponožky vyprali minimálně na 60 stupňů, abyste měli jistotu, že všechny bakterie budou zničeny. Vyvarujte se také nošení stejných bot dva dny po sobě, ale střídejte je. Ty pak nebudou tak snadno zapáchat. Po použití je také vyvětrejte.
  • Vyhýbejte se umělým materiálům. Syntetické materiály ztěžují dýchání pokožky. Proto je dobré kupovat ponožky z přírodních materiálů, aby se vám nohy neucpávaly a nemohly se tak zbavovat vlhkosti.
  • Vybírejte si vzdušnou obuv. Abyste se vyhnuli zpoceným nohám a zapáchajícím botám, může být dobrým nápadem zvolit boty, které jsou otevřené nebo vyrobené z materiálu, který umožňuje nohám dýchat.

Sada produktů proti zápachu nohou
3 účinné produkty na zpocené nohy a jejich zápach
+15.000 recenzí
Běžná cena 799,00 Kč
Výprodejová cena 799,00 Kč Běžná cena 879,00 Kč
Sada produktů proti zápachu nohou - 3 účinné produkty na zpocené nohy a jejich zápach