Anne Thestrup Meimbresse

Ověřila Anne Thestrup Meimbresse

Klinický farmaceut, lékárna Varde

Zde si můžete prohlédnout profil Anne »
Obsah:

Co je lichen sclerosus?

Lichen sclerosus je vzácné kožní onemocnění, které způsobuje změny na kůži v okolí konečníku a genitálií. Jedná se o autoimunitní onemocnění, což znamená, že váš imunitní systém napadá vaše tělo.

Toto kožní onemocnění trvá (ve většině případů) po zbytek života, a proto se nedá vyléčit, ale pouze léčit. Lichen sclerosus nemá žádný lidový název, ale někdy se zkracuje na LS.

Koho lichen sclerosus obvykle postihuje?

V zásadě může lichen sclerosus postihnout kohokoli - včetně mužů a dětí (obvykle dívek). Typicky však lichen sclerosus postihuje ženy v období menopauzy a po ní.

Pouze asi 10 % pacientů s tímto onemocněním tvoří děti nebo mladí lidé.

Není přesně známo, kolik z nich tímto onemocněním trpí. 

Jaká je prognóza lichen sclerosus?

Pro začátek je třeba říci, že lichen sclerosus není nebezpečný a nepřenáší se při sexu ani kontaktem. Ve vzácných případech se může vyvinout v rakovinu kůže nebo sliznic - i když k tomu dochází v méně než 5 % případů.

Pro nejlepší léčbu a prognózu je důležité lichen sclerosus diagnostikovat co nejdříve. To je také důvod, proč jsou pacientům s lichen sclerosus nabízeny každoroční kontroly u lékaře, aby se zachytila neodhalená rakovina.

Pokud mají toto onemocnění děti, je často mírnější a méně obtěžující než u dospělých. Mnohé z ní dokonce opět vyrostou.

Jak vzniká lichen sclerosus?

Neexistuje žádný jasný důvod, proč se u některých lidí lichen sclerosus objeví. V některých rodinách se zdá, že onemocnění souvisí s jinými autoimunitními chorobami - například metabolickými chorobami.

Je způsobena "chybou" v imunitní reakci, která pak produkuje protilátky proti některým vlastním tkáním.

Jaké jsou příznaky lichen sclerosus?

Lichen sclerosus se často projevuje jako skvrnité bílé změny na kůži v okolí konečníku a genitálií.

Tyto kožní změny svědí a jsou citlivé. Po určité době může kůže zbělet, ztenčit se a zvrásnět. To znamená, že pohlavní styk může být bolestivý.

Změny na kůži mohou také znamenat, že se tkáň zmenší a pochva může být zúžená - onemocnění se však nešíří do samotné pochvy. U některých pacientek se také objevují okrsky silnější kůže a její barva se mění z bílé na šedou.

Nejčastějším příznakem onemocnění je silné svědění - a může být tak intenzivní, že v noci ruší spánek. Svědění je doprovázeno pocitem pálení nebo píchání a škrábání může poranit kůži v postižené oblasti.

Pokud je postižena kůže v okolí konečníku, hrozí, že budete mít problémy se zácpou nebo s odchodem stolice, částečně proto, že je to bolestivé, a částečně proto, že konečník může být zúžený.

Pokud máte příznaky inkontinence, je důležité používat inkontinenční vložky, a ne hygienické vložky, protože běžné hygienické vložky způsobí v postižené oblasti těsné a uzavřené prostředí.

Jak lze lichen sclerosus léčit?

Jak již bylo zmíněno, lichen sclerosus je kožní onemocnění, které vyžaduje léčbu. Jedná se o chronické onemocnění, které však lze stabilizovat, takže zůstává v klidových fázích, i když vždy může dojít k jeho vzplanutí.

Lichen sclerosus je často zaměňován s plísňovou infekcí. Léčba plísní však nemá na lichen sclerosus žádný účinek. Pokud objevíte změny na kůži v okolí konečníku a genitálií, může vám lékař odebrat vzorek tkáně, aby se ujistil, že změny jsou způsobeny lichen sclerosus.

Neexistuje žádná léčba, která by toto onemocnění vyléčila, ale léčba může zmírnit nepříjemné pocity a zabránit dalšímu šíření onemocnění. Proto je důležité začít s léčbou včas.

Léčba by měla:

 • zmírnit příznaky a nepohodlí.
 • zabránit tvorbě jizev.
 • zabránit dalším změnám v kůži a buňkách, které by mohly přejít v rakovinu.

Více informací o různých typech léčby naleznete zde.

Ošetření krémem a olejem

Léčba lichen sclerosus může sestávat z masti s obsahem nejméně 70 % tuku, bez parfemace nebo jiných alergizujících látek. Můžete ji také pro změnu střídat s dětským olejem.

Použijte množství o velikosti hrášku. Aplikujte na postižené místo alespoň dvakrát denně. Měli byste nejlépe střídat různé druhy krémů nebo mastí.

Léčba léčivou mastí

Onemocnění se často léčí silnou medikovanou mastí, kterou vám může předepsat lékař. 

Léčba laserem

Lichen sclerosus může způsobit škrábance a praskliny v kůži, které se v některých případech nemusí snadno zahojit. Pak může být prospěšné ošetřit je laserovou terapií.

Laser je speciální typ koncentrovaného světla se zesílenými paralelními paprsky, které mohou pod přesnou kontrolou pronikat hluboko do kůže. Zvyšují prokrvení a stimulují jednotlivé buňky, čímž posilují jejich přirozené opravné mechanismy. Díky tomu se rány a praskliny lépe a rychleji hojí.

Laserové ošetření je bezbolestné - pro někoho je to pocit jako pohyb gumičky. Terapeut pokračuje v ošetření asi deset až dvacet minut a v podstatě můžete počítat s ošetřením jednou týdně po dobu šesti až osmi týdnů.

Stejně jako ostatní ošetření ani toto ošetření není lékem, ale zmírňuje nepříjemné pocity a příznaky.

Pokud máte pochybnosti o tom, zda vám léčba pomáhá, vždy se poraďte se svým lékařem.

Chirurgická léčba

Ve většině případů není operace nutná. Může však připadat v úvahu, pokud máte výrazné zúžení pochvy nebo konečníku. V takovém případě je může otevřít chirurgický zákrok.

Cílem léčby je opět úprava změn, ale zákrok není vyléčením.

Doplňková péče pomocí gelu a krému

Vždy je nejlepší udržovat danou oblast hydratovanou a vyživovanou, aby byla pokožka co nejpružnější.

Můžete použít Femi Daily od společnosti Australian Bodycare, což je gel pro každodenní péči v intimní oblasti. Je účinný při svědění, suché pokožce a podráždění a zároveň působí antibakteriálně.

Femi Daily je gel na vodní bázi bez hormonů, který zabraňuje intimním potížím a zmírňuje je. Antibakteriální Tea Tree Oil udržuje bakterie pod kontrolou - aniž by narušoval přirozenou bakteriální flóru v citlivé intimní oblasti. Zvláčňující složky zabraňují vysušování a hydratují pokožku po celý den.

Aplikujte jednou až dvakrát denně a nechte gel zaschnout, než se obléknete. Neoplachujte jej.

Femi Daily intimní gel proti svědění, zápachu z pochvy a vaginální suchosti
Intimní gel pro každodenní péči o intimní problémy
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 299,00 Kč
Výprodejová cena Od 299,00 Kč Běžná cena
Femi Daily intimní gel proti svědění, zápachu z pochvy a vaginální suchosti - Intimní gel pro každodenní péči o intimní problémy

Můžete jej doplnit o Barrier Cream, který účinně pečuje o citlivou pokožku. Chrání a zklidňuje citlivou a podrážděnou pokožku a v neposlední řadě vytváří ochrannou bariéru proti vnějším dráždivým látkám.

Gel i krém jsou dermatologicky testovány, aby bylo zajištěno, že jsou k pokožce šetrné - a to i pro ty, kteří mají citlivou pleť.

Ochranný krém proti zarudnutí a svědění
Chrání intimní oblast před podrážděním, vlhkostí a třením.
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 379,99 Kč
Výprodejová cena Od 379,99 Kč Běžná cena
Ochranný krém proti zarudnutí a svědění - Chrání intimní oblast před podrážděním, vlhkostí a třením.

5 dobrých rad pro život s lichen sclerosus

Život s lichenickou sklerózou může být obtížný. Pokud se však budete řídit několika dobrými radami - kromě používání krémů a léků - můžete udržet příznaky a nepohodlí pod kontrolou.

To se týká např:

 • Strava
 • Oblečení
 • Hygiena
 • Vložky a menstruace
 • volnočasové aktivity

Poradenství v oblasti stravování

Těchto deset obecných rad ohledně stravování je ještě důležitějších, pokud trpíte autoimunitním onemocněním, jako je lichen sclerosus. Základní dietní doporučení jsou:

 • Jezte pestrou stravu (ne příliš) - a buďte každý den fyzicky aktivní.
 • Jezte ovoce a zeleninu
 • Jezte ryby
 • Jezte celozrnné pečivo atd.
 • Jezte libové maso a masné výrobky
 • Jezte nízkotučné mléčné výrobky
 • Omezte nasycené tuky
 • Omezte slané potraviny
 • Omezte sladké potraviny
 • Pijte hodně vody

Rady ohledně oblečení

Dbejte na to, aby vám kalhoty a spodní prádlo nebyly těsné. Podvazky typu G mohou problém ještě zhoršit, proto se jim vyhněte. Vyhněte se nylonovému spodnímu prádlu a raději si vyberte modely z hedvábí nebo bavlny. Pokud je to možné, měly by být bezešvé, aby citlivou oblast nic nedráždilo.

Při praní spodního prádla se také raději vyhněte avivážím a pracím prostředkům s parfémem.

Dbejte na to, aby se do oblasti dostával dostatek vzduchu - a možná spěte bez kalhotek. To napomáhá procesu hojení.

Rady týkající se osobní hygieny

Pokud máte lichen sclerosus, musíte být opatrní při používání mýdla a vody. Voda může kůži vysušovat, což není vhodné, když je kůže už tak suchá a jemná.

Oblast myjte vodou pouze jednou denně - nejlépe vlažnou vodou.

Vyhněte se namáčení ve vaně, vlhčeným ubrouskům, parfémům, mýdlu a intimnímu holení. Mýdlo může pokožku dráždit, proto ho při intimní hygieně vynechejte. Zkuste před koupelí použít olej, který je nejlepší ochranou pokožky.

Rady týkající se vložek a menstruace

Když přijde menstruace, vyhněte se vložkám a kalhotkovým vložkám. Riskujete tím uzavření oblasti, takže intimní prostředí je neprodyšné.

Používejte raději menstruační kalíšek, protože nevytváří stejně uzavřené prostředí.

Rady týkající se volnočasových aktivit

Lichen sclerosus může být mimořádně nepříjemný, pokud jezdíte na kole nebo plavete.

Zkuste používat sedadlo speciálně pro ženy. Je vykrojené, takže je uprostřed duté. Můžete také použít jezdecké sedlo s gelovým spořičem sedla, které je třeba před použitím vychladit.

Než skočíte do bazénu, použijte jako ochranu před chlorovanou vodou lubrikant na silikonové bázi.

Femi Daily intimní gel proti svědění, zápachu z pochvy a vaginální suchosti
Intimní gel pro každodenní péči o intimní problémy
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 299,00 Kč
Výprodejová cena Od 299,00 Kč Běžná cena
Femi Daily intimní gel proti svědění, zápachu z pochvy a vaginální suchosti - Intimní gel pro každodenní péči o intimní problémy
Ochranný krém proti zarudnutí a svědění
Chrání intimní oblast před podrážděním, vlhkostí a třením.
+15.000 recenzí
Běžná cena Od 379,99 Kč
Výprodejová cena Od 379,99 Kč Běžná cena
Ochranný krém proti zarudnutí a svědění - Chrání intimní oblast před podrážděním, vlhkostí a třením.