Folikulitida - infekce ve vlasových folikulech

Odborně aktualizováno: 22/3/2023

Každý vlas na těle roste ve vlastním folikulu. Folikulitida znamená, že se do jednoho nebo více vlasových folikulů dostaly bakterie. Infekce ve vlasových folikulech se často vyskytuje na nohou nebo na pokožce hlavy nebo po intimním holení, ale problém se může vyskytnout kdekoli na těle, kde rostou vlasy. Je to nepříjemné a svědí to, ale dá se to léčit a při dobré péči se tomu dá i předejít.

Četla Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lékárna Varde
Anne má titul MSc ve farmacii vystudované na University of Southern Denmark a několik let pracovala jako lékárnice v lékárně Varde. Zde radí jak zákazníkům, tak lékařům, jak správně používat léčivé přípravky.

Co je to folikulitida?

Folikulitida vypadá jako malé pupínky. Když se pozorně podíváte, často uprostřed uvidíte malý pramínek vlasů. To je známka toho, že ve folikulu je infekce. Folikulitidu můžete dostat v jednom folikulu nebo v několika a mohou více či méně svědit.

Toto onemocnění je obvykle způsobeno bakteriemi "zlatého stafylokoka" nebo stafylokoka a projevuje se jako skvrny, zejména u mladších mužů, na pokožce hlavy a v místech s vlasy obecně. Folikulitida je také velmi častá, a to jak u mužů, tak u žen.

Zmizí však, pokud se léčí. Pokud stále propuká, je důležité zjistit zdroj infekce, např. zjistit, zda pacient nebo jiní členové rodiny nemají stafylokoky v nose nebo jinde na těle.

Proč se vlasové folikuly infikují?

Tření o kůži, přiléhavé oblečení nebo pokud se hodně potíte či máte suchou kůži, to vše jsou faktory, které zvyšují riziko infekce vlasových folikulů.

 • Folikulitida se může objevit také po holení.
 • Zdrojem infekce mohou být také perličkové koupele a lázně.
 • K infekcím ve vlasových folikulech dochází častěji, pokud již trpíte ekzémem.

Kde na těle se folikulitida vyskytuje?

Folikulitidu můžete dostat kdekoli na těle a obličeji, kde jsou chloupky.

 • Vlasová pokožka 
 • Obličej
 • Nohy
 • Intimní oblasti

Léčba folikulitidy

Folikulitidu lze léčit a řešit různými způsoby:

 • Mytí mýdlem s obsahem chlorhexidinu. Důležité je také běžné mytí mýdlem a velkým množstvím vody.
 • Při folikulitidě mohou pomoci také antibiotika. Existuje však riziko, že antibiotika mohou vést k rezistenci na antibiotika nebo ke kontaktní alergii.
 • Před holením je dobré pokožku očistit konopnou rukavicí.
 • Chcete-li zabránit opakování folikulitidy, je důležité zničit všechny bakterie ze zdroje infekce. Ten může být v nose, což může prokázat provedením stěru. 
 • Folikulitidu v oblasti vousů lze léčit lokálně antibiotiky nebo tabletami.
 • Pokud máte rozsáhlou folikulitidu (furunkulózu), jsou nutná antibiotika a měli byste navštívit lékaře.

Péče o kůži a pokožku hlavy

Pokud máte problémy s folikuly, je dobré pečovat o pokožku mytím antiseptickým mýdlem. 

Při problémech s folikuly na pokožce hlavy doporučujeme každodenní péči pomocí séra na pokožku hlavy, šamponu Hair Clean a našeho kondicionéru Hair Care.

Na tělo doporučujeme Tělové mýdlo, Tělové mléko a Tělový krém.

Sada přípravků na vlasy a pokožku hlavy

Vše, co potřebujete na suchou pokožku hlavy nebo proti lupům, v jednom balení

799,00 Kč 999,00 Kč

Holení intimní oblasti

Po holení intimních partií hrozí riziko vzniku svědivých červených skvrn na pokožce. Tyto skvrny se nazývají skvrny po holení a jsou způsobeny bakteriemi, které se dostanou do pórů v kůži.

Při intimním holení je proto nejdůležitější těmto skvrnám předcházet tím, že budete pokožku udržovat čistou. Při holení intimních partií můžete používat Intim Wash, Intim Shave a Intim Balm.

Vyvarujte se sdílení holicího strojku, ručníků a žínek s ostatními.

Sada na holení intimních partii

3 přípravky pro prevenci zarůstání chloupků, vyrážky po holení a pupínků

799,00 Kč 899,00 Kč

Vyhněte se těsnému oblečení

Tyto tipy mohou také pomoci vyhnout se opakující se folikulitidě:

 • Vyhněte se těsnému oblečení. Snížíte tak tření mezi kůží a oblečením.
 • Pokud pravidelně používáte gumové rukavice, obraťte je po každém použití naruby, opláchněte je vodou a mýdlem a důkladně je osušte.
 • Koupejte se pouze v čisté vaně a používejte pouze vyhřívané bazény. Nezapomeňte perličkové koupele a bazény pravidelně čistit a přidávat chlor podle doporučení.

Péče o intimní oblast

Pokud máte problémy v intimní oblasti, můžete použít přípravek Femigel, který je účinný při pálení, svědění a nepříjemných pocitech v intimní oblasti. Díky antiseptickému účinku Tea Tree Oil gel ošetřuje, zklidňuje a uklidňuje citlivou pokožku.

Femi Daily pečuje o pokožku a doplňuje Femigel, bojuje proti bakteriím, které mohou způsobovat svědění, podráždění a nepříjemný zápach. Zároveň pečuje a udržuje přirozenou mikroflóru a udržuje přirozenou úroveň vlhkosti v dané oblasti.

Výrobky od Australian Bodycare mají regulované pH pro intimní použití a jsou dermatologicky testovány. Pak máme jistotu, že naše výrobky jsou k pokožce šetrné - a vhodné i pro citlivou pokožku.

3 dílný intimní set pro běžné intimní problémy

3 přípravky proti vaginální suchosti, zápachu z pochvy, svědění nebo jiným intimním potížím

799,00 Kč 879,00 Kč